الله - خداوندعقیدهمطالب جدید

معنی لا اله الا الله از دیدگاه شهید ناصر سبحانی

معنی لا اله الا الله از دیدگاه شهید ناصر سبحانی

نویسنده : استاد شهید ناصر سبحانی

 

معنی لا اله الا الله :

لااله الا الله يعني اينكه هيچ فرمانروا و فريادرسي غير از الله وجود ندارد .

معنی شهادت دادن به لا اله الا الله :

بعد از اينكه انسان مسلمان از نزديك فهم درست و عميق از دين پيدا نمود و عملاً بدان ملتزم گرديد به ميان مردم مي‌رود و به مردم و طواغيت این را اعلام مي‌كند كه فرمانروايي و فريادرسي حق خداوند است و شما آن را غصب نموده‌ايد پس آن را به ایشان باز گردانيد . به اين كار شهادت مي‌گويند . هرگاه اين عمل گاه گاهي انجام شود به آن شخص ، شاهد مي‌گويند. اما اگربصورت هميشگی انجام شود به آن شخص ، شهيد مي‌گويند .

لوازم شهادت دادن به لا اله الا الله سه امر است:

1 – شهادت قلبي . 2 – شهادت زباني و اعلام آن در برابر طواغيب و در ميان مردم 3 – شهادت عملي .

شهادت بر دو ركن استوار است :

1 – حضور نزديك . 2 – نظارت نزديك .

معنی كلمه‌ي توحيد :

توحيد يعني اينكه انسان به این امر معتقد شود كه در عالم هستي هيچ فرمانروا و فريادرس ديگري غير از خداوند وجود ندارد .که خلاصه‌ي دعوت پيامبران نيز همين بوده است ( لا اله الا الله ) و اين اولين آموزه‌ي لازم براي انسان مسلمان است .

بخاطر انحراف انسانها از حقيقت توحيد ، مراكزي براي رويكرد آنها ايجاد شد .كه آنها را به عنوان قبله‌ي دلهايشان قرارمی دادند و در آن اماكن ، فرمانروايان و فريادرسان باطل را مستقر می نمودند و به عبادت آنها می پرداختند . و بدنبال آن فرمان آنها را پذيرفتند و نیزجلب نفع و دفع ضرر را در دست آنها می ديدند . لذا از آنها فريادخواهي می كردند .

خداوند براي حذف انحرافات از ميان بشر تنها به نهي نمودن از اطاعت طاغوت دعوت نمي‌نمايد . بلكه بجاي آن( برنامه‌ي باطل ) ، برنامه‌ي حق و خير را معرفي مي‌كند و آن را جانشين برنامه و انحراف قبلي مي‌كند . خداوند در اين مورد براي اينكه توجه بشر را از مراكز فرمانروايان و فريادرسان باطل منصرف نماید( بعد از آمدن برنامه‌ي حق و خير ) به يكي از بندگان شايسته‌ي خود فرمان داد که مركزي را برروي زمين بنا كند تا مردم بعد از رويگرداني از مراكز شرك ، به آن مركز توحيدي رو كنند . واین مکان بعنوان مركز فرمانروايي و پايتخت خداوند بر روي زمين مقرر شود كه همانا خانه‌ي كعبه بود . دليل ضرورت اين كار اين بود كه انسان دارای جسمي است و بايد رويكردي رادرزندگی داشته باشد . يعني بایستی رویش را به طرف جسمي خاص بنماید . اما چون ذات خداوند جسم و جهت ندارد به او فرمان داده شد که رویش را به طرف خانه‌ي كعبه كند تا بدين وسيله تمام رويكردهاي انسان ( هم مادي و هم معنوي ) خدايي شوند .

نظام سیاسی در اسلام و لا اله الا الله

براي درك نظام سياسي در اسلام لازم است که قبلاً بينش اسلامی را درباره‌ي خداوند ، جهان هستي و انسان بشناسیم تا بعداً نظام سياسي اسلام بر پايه‌ي آن بازشناسي شود . چون شريعت اسلامي اجزائي بي‌علاقه و بي‌ربط بهمدیگر نيستند . تمام شريعت اسلامي تفسير كلمه‌ي لا اله الا الله مي‌باشد . كه بدون درك معنی آن نمي‌توان نظام سياسي را درك نمود .

شرط اصلي داشتن صداقت انسان نسبت به اداي شهادت ( لا اله الا الله )

شرط اصلي داشتن صداقت انسان نسبت به اداي شهادت ( لا اله الا الله ) و ( محمد رسول الله ) اين است كه شيوه‌ي زندگي انسان ( زندگي دروني و بيروني ) بر طبق فرمان خدا و رسول ( ص ) باشد .

در غير اين صورت تلفظ به آن هيچ ارزشي را ندارد . زيرا منافقين نيز اين الفاظ را تلفظ كرده و مي‌كنند. در اين مورد در قرآن چنين آمده است ( يا ايها الذين امنوا لم تقولون مالا تفعلون كبر مقتا عند الله ان تقولو مالا تفعلون ) .

معنی كلمه‌ي شهادت :

شهادت دو مصدررا دارد.1. شهود بر وزن فعول . 2. شهادت بر وزن فعالت .

شهادت بر وزن شهودبرحدوث چیزی دلالت دارد وآن به اين معنی است كه كسي در نزد چيزي حاضر و ناظر شود . يعني اینکه بصورت كامل به آن چيز علم پیدا نماید .كه دراینجا بايد هر دو ركن شهادت بطور همزمان موجود باشد . شهادت عبارتست از اينكه انسان بعد ازداشتن شهود نسبت به چيزي با گفتاري اين حالت را برای ديگران اعلام كند .

اگر اين چيز ( كه بر آن شهادت داده مي‌شود ) مادي بودشهادت توسط جسم انسان داده مي‌شود . اما اگر اين امر معنوي بود حضور انسان نزد آن چيز با قلب است و نظارتش با بصيرت قلبي . كسي كه بر لا اله الا الله شهادت می دهد بايستی در تمام زندگيش آنرا عملاً ادا كند. و حتي اگر بر روي يك نفراز طواغیت بخندد شهادتش را نقض كرده است و يا اگر فرمان غير خدا را در زندگيش اطاعت نماید و يا از غير خدا فريادرسي کند شهادتش نقض شده است . پس انسان بايستی با دل ،‌ زبان و كرداراین را ثابت نمايد كه بر برنامه‌ي خداوند شهود پیدا نموده است و بعداً آن را در ميان مردم اعلام كند .

پس شهيد كسي است كه عملاً عامل به برنامه‌ي خداوند باشد ( حال چه بر روي تختخواب در منزل بميرد و چه در راه خدا كشته شود ) . البته كشته شدن در راه خدا بالاترين درجه‌ي شهادت و شهيد شدن است .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن