خانه ---> الله - خداوند ---> معنی لا اله الا الله از دیدگاه شهید ناصر سبحانی
لا اله الا الله

معنی لا اله الا الله از دیدگاه شهید ناصر سبحانی

معنی لا اله الا الله از دیدگاه شهید ناصر سبحانی

نویسنده : استاد شهید ناصر سبحانی

 

معنی لا اله الا الله :

لااله الا الله يعني اينكه هيچ فرمانروا و فريادرسي غير از الله وجود ندارد .

معنی شهادت دادن به لا اله الا الله :

بعد از اينكه انسان مسلمان از نزديك فهم درست و عميق از دين پيدا نمود و عملاً بدان ملتزم گرديد به ميان مردم مي‌رود و به مردم و طواغيت این را اعلام مي‌كند كه فرمانروايي و فريادرسي حق خداوند است و شما آن را غصب نموده‌ايد پس آن را به ایشان باز گردانيد . به اين كار شهادت مي‌گويند . هرگاه اين عمل گاه گاهي انجام شود به آن شخص ، شاهد مي‌گويند. اما اگربصورت هميشگی انجام شود به آن شخص ، شهيد مي‌گويند .

لوازم شهادت دادن به لا اله الا الله سه امر است:

1 – شهادت قلبي . 2 – شهادت زباني و اعلام آن در برابر طواغيب و در ميان مردم 3 – شهادت عملي .

شهادت بر دو ركن استوار است :

1 – حضور نزديك . 2 – نظارت نزديك .

معنی كلمه‌ي توحيد :

توحيد يعني اينكه انسان به این امر معتقد شود كه در عالم هستي هيچ فرمانروا و فريادرس ديگري غير از خداوند وجود ندارد .که خلاصه‌ي دعوت پيامبران نيز همين بوده است ( لا اله الا الله ) و اين اولين آموزه‌ي لازم براي انسان مسلمان است .

بخاطر انحراف انسانها از حقيقت توحيد ، مراكزي براي رويكرد آنها ايجاد شد .كه آنها را به عنوان قبله‌ي دلهايشان قرارمی دادند و در آن اماكن ، فرمانروايان و فريادرسان باطل را مستقر می نمودند و به عبادت آنها می پرداختند . و بدنبال آن فرمان آنها را پذيرفتند و نیزجلب نفع و دفع ضرر را در دست آنها می ديدند . لذا از آنها فريادخواهي می كردند .

خداوند براي حذف انحرافات از ميان بشر تنها به نهي نمودن از اطاعت طاغوت دعوت نمي‌نمايد . بلكه بجاي آن( برنامه‌ي باطل ) ، برنامه‌ي حق و خير را معرفي مي‌كند و آن را جانشين برنامه و انحراف قبلي مي‌كند . خداوند در اين مورد براي اينكه توجه بشر را از مراكز فرمانروايان و فريادرسان باطل منصرف نماید( بعد از آمدن برنامه‌ي حق و خير ) به يكي از بندگان شايسته‌ي خود فرمان داد که مركزي را برروي زمين بنا كند تا مردم بعد از رويگرداني از مراكز شرك ، به آن مركز توحيدي رو كنند . واین مکان بعنوان مركز فرمانروايي و پايتخت خداوند بر روي زمين مقرر شود كه همانا خانه‌ي كعبه بود . دليل ضرورت اين كار اين بود كه انسان دارای جسمي است و بايد رويكردي رادرزندگی داشته باشد . يعني بایستی رویش را به طرف جسمي خاص بنماید . اما چون ذات خداوند جسم و جهت ندارد به او فرمان داده شد که رویش را به طرف خانه‌ي كعبه كند تا بدين وسيله تمام رويكردهاي انسان ( هم مادي و هم معنوي ) خدايي شوند .

نظام سیاسی در اسلام و لا اله الا الله

براي درك نظام سياسي در اسلام لازم است که قبلاً بينش اسلامی را درباره‌ي خداوند ، جهان هستي و انسان بشناسیم تا بعداً نظام سياسي اسلام بر پايه‌ي آن بازشناسي شود . چون شريعت اسلامي اجزائي بي‌علاقه و بي‌ربط بهمدیگر نيستند . تمام شريعت اسلامي تفسير كلمه‌ي لا اله الا الله مي‌باشد . كه بدون درك معنی آن نمي‌توان نظام سياسي را درك نمود .

شرط اصلي داشتن صداقت انسان نسبت به اداي شهادت ( لا اله الا الله )

شرط اصلي داشتن صداقت انسان نسبت به اداي شهادت ( لا اله الا الله ) و ( محمد رسول الله ) اين است كه شيوه‌ي زندگي انسان ( زندگي دروني و بيروني ) بر طبق فرمان خدا و رسول ( ص ) باشد .

در غير اين صورت تلفظ به آن هيچ ارزشي را ندارد . زيرا منافقين نيز اين الفاظ را تلفظ كرده و مي‌كنند. در اين مورد در قرآن چنين آمده است ( يا ايها الذين امنوا لم تقولون مالا تفعلون كبر مقتا عند الله ان تقولو مالا تفعلون ) .

معنی كلمه‌ي شهادت :

شهادت دو مصدررا دارد.1. شهود بر وزن فعول . 2. شهادت بر وزن فعالت .

شهادت بر وزن شهودبرحدوث چیزی دلالت دارد وآن به اين معنی است كه كسي در نزد چيزي حاضر و ناظر شود . يعني اینکه بصورت كامل به آن چيز علم پیدا نماید .كه دراینجا بايد هر دو ركن شهادت بطور همزمان موجود باشد . شهادت عبارتست از اينكه انسان بعد ازداشتن شهود نسبت به چيزي با گفتاري اين حالت را برای ديگران اعلام كند .

اگر اين چيز ( كه بر آن شهادت داده مي‌شود ) مادي بودشهادت توسط جسم انسان داده مي‌شود . اما اگر اين امر معنوي بود حضور انسان نزد آن چيز با قلب است و نظارتش با بصيرت قلبي . كسي كه بر لا اله الا الله شهادت می دهد بايستی در تمام زندگيش آنرا عملاً ادا كند. و حتي اگر بر روي يك نفراز طواغیت بخندد شهادتش را نقض كرده است و يا اگر فرمان غير خدا را در زندگيش اطاعت نماید و يا از غير خدا فريادرسي کند شهادتش نقض شده است . پس انسان بايستی با دل ،‌ زبان و كرداراین را ثابت نمايد كه بر برنامه‌ي خداوند شهود پیدا نموده است و بعداً آن را در ميان مردم اعلام كند .

پس شهيد كسي است كه عملاً عامل به برنامه‌ي خداوند باشد ( حال چه بر روي تختخواب در منزل بميرد و چه در راه خدا كشته شود ) . البته كشته شدن در راه خدا بالاترين درجه‌ي شهادت و شهيد شدن است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@