خبر های جدید

هدف از تدریس اندیشه سید قطب در الازهر مبارزه با آن است

مفتی مصر:
هدف از تدریس اندیشه سید قطب در الازهر مبارزه با آن است

مفتی مصر با اشاره به موضوع تدریس کتاب‌های سید قطب در الازهر تصریح کرد که هدف از تدریس آثار وی، آشنایی با مبانی سید قطب و مبارزه با آن است. شوقی علام مفتی مصر، با حضور در همایش دارالافتای این کشور هدف از نشر اندیشه سید قطب در دانشگاه الازهر را مبارزه با آن توصیف کرد.

شوقی علام گفت: الازهر مصر در بخشی از مقطع‌های تحصیلی، با تکیه بر مجموعه آثار و تالیفات سید قطب و تدریس بخشی از آنها، به بررسی تاثیران آنان بر مردم می پردزاد. مفتی مصر افزود: کتاب‌های فراوانی پیرامون اندیشه سید قطب در منتشر شده است. باید کسانی را که سم موجود در این کتاب‌ها را مطالعه می کنند، هوشیار ساخت.

وی با حضور در همایش دارالافتای مصر با عنوان «استراتژی جداسازی اندیشه افراط‌گرایی» خاطر نشان کرد: برخی سخنان سید قطب را با عنوان «چرا مرا اعدام کردند» خواندم. همچنین تحلیل ساده‌ای از سید قطب پیرامون اندیشه تکفیری و الگوی تررویستی وی مطالعه کردم.

گفتنی است سید قطب نویسنده و نظریه‌پرداز مصری، به دلیل بازنگری در تاثیر برخی از مفاهیم اسلامی بر تحولات اجتماعی و سیاسی نظیر جهاد، میان پژوهشگران اسلام سیاسی، مشهور است و وی را «آموزگار گفتمان تکفیر» در سده‌ بیستم خوانده‌اند.

سید قطب به دستور جمال عبدالناصر در سال ۱۹۶۶ میلادی، به اتهام «توطئه برای براندازی رژیم»، اعدام شد اما اندیشه‌ او سخت در ایدئولوژی جنبش‌ها و گروه‌های اسلام‌گرای تکفیری، جهادی و سلفی اثر نهاد و مفهوم‌های «جاهلیت جهان»، «حاکمیت الله» و «جهانی‌بودن اسلام» به «تکفیر»، «انقلاب» و «خشونت» پیوندی ناگسستنی خورد. مکتب فکری او به عنوان «قطبی‌گری» شناخته می‌شود.

http://www.ghatreh.com/news/nn27496460

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا