معماری
خانه ---> اندیشه ---> مبادي اساسي در تعامل با سنت
نويسنده: دكتر يوسف قرضاوي / مترجم: محمد علي آريا نژاد كسي كه قصد تحقيق و فهم صحيح و استفاده از سنت اصيل را به دور آفات سه گانه: تحريف اهل غلو و تأويل جاهلان و جعل ياوه گويان،‌ دارد بايد مبادي اساسي زير را سر لوحه كارش قرار دهد:   اولا": طبق موازين علمي و دقيق حديث شناسي از ثبوت و صحت هر حديث، مطمئن شود. منظور موازيني است كه براي تشخيص صحت يا سقم سند و متن سنت قولي و فعلي و تقريري پيامبر توسط محدثين وضع شده است.

مبادي اساسي در تعامل با سنت

تعامل با سنت قرضاويمبادي اساسي در تعامل با سنت

نويسنده: دكتر يوسف قرضاوي / مترجم: محمد علي آريا نژاد

كسي كه قصد تحقيق و فهم صحيح و استفاده از سنت اصيل را به دور آفات سه گانه: تحريف اهل غلو و تأويل جاهلان و جعل ياوه گويان،‌ دارد بايد مبادي اساسي زير را سر لوحه كارش قرار دهد:

اولا": طبق موازين علمي و دقيق حديث شناسي از ثبوت و صحت هر حديث، مطمئن شود. منظور موازيني است كه براي تشخيص صحت يا سقم سند و متن سنت قولي و فعلي و تقريري پيامبر توسط محدثين وضع شده است.

در اين مقام، محقق از مراجعه به خبرگان و صاحب نظران اين فن بي نياز نيست چرا كه آنها عمر خود را در راه تحصيل، تجزيه، تحليل و تفكيك حديث صحيح از سقيم و مقبول از مردود سپري كرده اند.

(وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ) (و هيچ كس مانند خداوند آگاه تو را آگاه نمي سازد./فاطر 14 )

پيشوايان حديث، علمي داراي اصول و قواعد ثابت و فروع فراوان را به نام اصول حديث تدوين كرده اند كه براي آنها به منزله ي علم اصول فقه براي فقيه است و در واقع مجموعه اي از علوم است كه علامه ابن صلاح آنها را تا 65 نوع دانسته است و بعد از او سيوطي بر اين تعداد افزوده و در كتاب (تدريب الراوي علي تقريب النوري ) آنها را 93 نوع شمرده است.

ثانيا": براي فهم صحيح احاديث پيامبر؛ دلالت لغت، و سياق و سبب ورود و بيان حديث را در نظر بگيرد و در عين حال متوجه نصوص قرآني و احاديث ديگر و مبادي عمومي و مقاصد كلي اسلام باشد و بين احاديث و سخنان پيامبر كه به منظور تبليغ رسالت و غير آن بيان شده، تمييز و فرق قاييل باشد. به عبارت ديگر (سنت تشريعي) را از (سنت غير تشريعي) تمييز دهد. سنت تشريعي داراي صفت عموم و دوام است در حالي كه سنت غير تشريعي، صفت خصوص و يا موقت دارد. يكي از بدترين آفات در فهم سنت، خلط و آميخته كردن اين دو نوع سنت با يكديگر است.

ثالثا": يقين حاصل كند كه اين حديث با قويتر از خودش معارض و مخالف نيست. يعني خلاف آيه قرآن، يا احاديث فراوان ديگر، يا حديث صحيح نمي باشد و با اصول قطعي و حكمت تشريع و مقاصد كلي شريعت و روح دين كه كه حالت قطعي به خود گرفته است، موافق است زيرا اين ضوابط از يك يا دو آيه و حديث استنباط نشده اند بلكه محصول مجموعه اي از آيات و احاديث و احكام است كه انسان با انضمام آنها به يكديگر در ثبوت آنها به جزم و يقين مي رسد.

_________________________________________

منبع: فهم صحيح سنت / مولف: دكتر يوسف قرضاوي / مترجم: محمد علي آريا نژاد / انتشارات: نشر احسان 1379

تنظيم براي نوگرا: باران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@

قالب وردپرس