خبر های جدید

دکتر یوسف قرضاوی از سمت هیئت علمای ارشد الازهر استعفا داد.

به گزارش خبرنو به نقل از فارس؛ «یوسف القرضاوی» روز گذشته در نامه‌ای که متن آن را روزنامه الاهرام مصر منتشر کرد، از هیئت علمای ارشد الازهر استعفا داد.
در این نامه آمده است: اینجانب یوسف عبدالله القرضاوی از سمت خود در هیئت علمای ارشد الازهر استعفا می‌دهم و آن را به ملت مصر تقدیم می‌کنم زیرا ملت مصر صاحب الازهر است نه شیخ الازهر زیرا از دیدگاه من منصب شیخ الازهر و مناصب نزدیک به آن در حال حاضر با زور سلاح و کودتای شوم نظامی غصب شده است همانگونه که منصب رئیس جمهور مصر غصب شد و روزی که ملت آزادی خود را بازیابد و همه امور به صاحبان آن بازگردد در آن صورت علما باید شیخ خود و هیئت علمای ارشد را با اراده آزاد و مستقل انتخاب کنند.
قرضاوی همچنین تاکید کرد که در سن ۸۸ سالگی دیگر نیازی به منصب ندارد.
پس از عزل مرسی از قدرت توسط ارتش که با حمایت شیخ الازهر مصر نیز همراه بود، روابط قرضاوی با الازهر تیره شد و پس از آن جنگ لفظی میان آنها بالا گرفت.
قرضاوی در فتوایی اعلام کرده بود که مصری ها ده ها سال فرصت انتخاب رئیس جمهور نداشتند تا آنکه خدا فرصت را برای آنها فراهم کرد و برای اولین بار رئیس جمهوری را به اختیار و اراده خود انتخاب کردند که آن رئیس جمهور «محمد مرسی» بود از سوی دیگر «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع و فرمانده نیروهای مسلح نیز در برابر دیدگان ما قسم یاد کرد که از رئیس جمهور مرسی اطاعت کند اما تغییر ناگهانی وی را دیدیم و خود را از یک وزیر به کسی که صاحب قدرت است منتقل کرد.
یوسف القرضاوی در یکی از خطبه‌های نماز جمعه در شهر دوحه پایتخت قطر نیز فتوای عدم اطاعت از نظام کنونی مصر را صادر کرده بود.
القرضاوی گفت: ملت مصر همچنان به آزادی پافشاری خواهند کرد. ملت مصر و همه آزادگان درجهان نمی پذیرند که ملت همانند گاو یا گوسفند دنباله روی ارباب خود باشد. ملت مصر، ملتی آزاد است و نمی پذیرد که دنبال ذلت و خواری برود.
وی بر ضرورت بازگشت زندگی آزادانه به مصر تاکید و نظام کنونی این کشور را متهم کرد که هزاران نفر را به قتل رسانده و هزاران نفر را به زندان انداخته است.
رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان گفت: ملت مصر صبر خواهد کرد و برای دستیابی مصر به آزادی جانفشانی خواهد نمود و خداوند مومنان را بر کافران پیروز خواهد گرداند و اسلامگرایان را بر لیبرال ها و بی دین ها پیروز خواهد کرد.
قرضاوی با بیان اینکه “پیروزی نزدیک است” بر ضرورت پافشاری و پایبندی به مشروعیت محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر تاکید کرد.
وی شرکت کنندگان در عزل مرسی را افرادی دانست که بر ملت و مشروعیت و قانون اساسی مصر خروج کرده اند و اطاعت از آنها جایز نیست و هرکسی از آنها اطاعت کند خلاف شرع مرتکب خواهد شد زیرا آنها مشروعیت ندارند.
القرضاوی گفت: ملت مصر باید از قانون اساسی و رئیس جمهور (مرسی) و نظام قانون اساسی دموکراتیک خود محافظت کند.
قرضاوی هم اکنون در قطر ساکن است. قطر بعد از روی کار آمدن محمد مرسی و گروه اخوان المسلمین در مصر چندین میلیارد دلار به این کشور و مرسی کمک کرد اما بعد از اقدام ارتش در عزل مرسی این کمک ها را قطع کرد.
قطر هم اکنون با استفاده از اهرم های سیاسی و رسانه ای خود بویژه شبکه الجزیره همچنان از گروه اخوان حمایت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا