خبر های جدید

الغنوشی بار دیگر رهبر جنبش النهضه تونس شد

الغنوشی بار دیگر رهبر جنبش النهضه تونس شد

راشد الغنوشی، رهبر جنبش النهضه تونس همانگونه که انتظار می رفت بار دیگر به عنوان رهبر این جنبش انتخاب شد. به نوشته روزنامه رای الیوم، جنبش النهضه تونس یکی از دو جریان سیاسی برجسته این کشور اواخر هفته گذشته دهمین کنگره سراسری خود را برای انتخاب رهبر جدید و تعیین استراتژی های جنبش برای چهار سال آینده تشکیل داد.

در این کنفرانس راشد الغنوشی با کسب ۸۰۰ رای موافق در مقابل ۲۲۹ رای برای فتحی العیادی، رئیس مجلس شورای جنبش (عالی ترین هیات النهضه) که دوره ریاستش پایان یافته و نیز محمد العکروت با ۲۹ رای، دوباره الغنوشی به عنوان رهبر این جنبش انتخاب شد.

جنبش النهضه که یک جریان سیاسی-اجتماعی-دینی در تونس است در کنگره اخیر اعلام کرد بعد سیاسی را از بعد دینی فعالیت های خود جدا می کند و از این پس تنها به مسائل سیاسی خواهد پرداخت. الغنوشی ۷۰ ساله یکی از برجسته ترین چهره های سیاسی تونس و حتی جهان اسلام است که حدود بیست سال از عمر خود را در لندن در تبعید به سر می برد. وی پس از انقلاب ۲۰۱۱ در تونس به کشورش بازگشت.

جنبش النهضه در اولین انتخابات پارلمانی پس از برکناری زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین این کشور در سال ۲۰۱۱ پیروز شد اما در انتخابات اخیر در مقابل جریان لیبرال شکست خورد. البته پس از اختلافاتی که میان اعضای حزب ندای تونس(لیبرال ها) به وجود آمد و جدایی برخی رهبران آن، امروز جنبش النهضه قدرت سیاسی اول پارلمان تونس است.

منبع: دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا