به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
خبر های جدید

راشد الغنوشي دولت بدون حضور اسلامگرايان را ضعيف خواند

راشد الغنوشي دولت بدون حضور اسلامگرايان را ضعيف خواند

به گزارش نوگرا الغنوشي در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه گفت: جنبش ميانه رو اسلامي اصلي ترين جريان سياسي در جهان عرب به شمار مي رود وهمين امر موجب مي شود كه هر گونه فرايند دموكراتيك صادقانه در اين كشورها، حركت هاي اسلامي را به صورت جداگانه و يا با مشاركت ديگران به سوي قدرت سوق دهد.

الغنوشي با تاكيد بر اينكه حزب وي تقسيم قدرت با نيروهاي سياسي ديگر را ترجيح مي دهد گفت: جنبش نهضت اسلامي بزرگترين حزب در كشور تونس بشمار مي رود و هر دولتي كه نماينده اي از اين جنبش در آن نباشد بدون ترديد ضعيف خواهد بود.

وي همچنين گفت كه خروج حزب وي از 'هيات عالي تحقق اهداف انقلاب تونس و گذار دموكراتيك قدرت و اصلاحات سياسي' كه برجسته ترين هيات رايزني ايجاد شده توسط دولت موقت پس از سرنگوني زين العابدين بن علي است، مشروعيت اين نهاد را كاهش مي دهد.

الغنوشي اين عقب نشيني را به دليل كنار گذاشتن اصل همبستگي و رايزني كه اين هيات بر روي آن استوار است ، كوتاهي در انجام وظايف، وعدم تصميم گيري در مسائل داراي اولويت كه ارتباط مستقيمي با برپايي انتخابات آينده در وقت تعيين شده دارد، دانست.

در تونس بيش از 90 حزب فعاليت مي كنند كه اغلب آنها پس از انقلاب اين كشور مجوز گرفته اند.

وي در خصوص روند انقلابهاي عربي گفت : ما خوش بين هستيم زيرا جرقه اي كه در تونس زده شد آسمان جهان عرب را كه براي نيم قرن به دليل وجود رژيمهاي مورد حمايت غرب تيره باقي مانده بود روشن كرد .

الغنوشي افزود: برخي از اين انقلابها پيروز شد و انقلابهاي ديگر نيز در راه است.

وي خاطر نشان كرد كه برخي نيروهاي سياسي براي ايجاد يك نظام دموكراتيك عادلانه انقلاب تونس را به جلو سوق مي دهند و در مقابل برخي نيروها از جمله حزب منحل حاكم سابق، اداره پليس سياسي و برخي رسانه ها در كشور آن را به عقب مي رانند.

با اين وجود الغنوشي نسبت به توانايي جوانان تونس براي حمايت از انقلاب ابراز اطمينان كرد وگفت: نظام سابق هنوز كاملا از عرصه خارج نشده است كه بخواهد دوباره بازگردد، اما ما اطمينان داريم جواناني كه انقلاب را بر پا كردند مي توانند از آن حمايت كنند.

الغنوشي از مخالفان رژيم سابق تونس است كه پس از 20 سال تبعيد در لندن، پس از سرنگوني بن علي كه اسلام گرايان را بشدت سركوب مي كرد به كشور بازگشت وحزب جنبش نهضت اسلامي را در ماه مارس گذشته تاسيس نمود.

منبع: ایرنا

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن