خبر های جدید

طارق هاشمی به قطر رفت

هه‌ولیر(اربیل)۱/آوریل(PNA) – براساس گزارش ها، طارق هاشمی، معاون سابق رئیس جمهورعراق که تحت تعقیب دولت نوری المالکی قرار دارد، عراق را ترک و به قطر رفته است.
به‌ گزارش بی بی سی، دفتر طارق هاشمی و خبرگزاری رسمی قطر خبر ورود او را به قطر تائید کرده اند.

طبق اطلاعیه‌‌ انتشار یافته‌ از سوی‌ دفتر طارق الهاشمی، سفر چند روزه‌ طارق الهاشـمی به‌ قطر، بنا به‌ دعوت قبلی پادشاه و نخست وزیر این کشور صورت پذیرفته‌ و به‌ غیر از قطر به‌ چند کشور دیگر نیز سفر خواهد داشت.طارق هاشمی که یکی از قدرتمندترین سیاستمداران سنی مذهب عراق بشمار می رود، چند ماه اخیر را در اقلیم کوردستان بسر می‌برد.معاون سابق رئیس جمهور عراق متهم شده بود که در حملات علیه مقامات امنیتی و زائران شیعه دست داشته است.

در فوریه سال جاری میلادی کمیته تحقیقاتی در عراق، اتهامات وارده به او را تائید کرد. این کمیته که توسط شورای عالی قضایی عراق تشکیل شده بود، اعلام کرد که طارق هاشمی سالهاست که این گونه حملات را رهبری می کرده است.در دسامبر سال گذشته میلادی، نوری مالکی، نخست وزیر عراق حکم بازداشت طارق هاشمی را صادر کرد که این موضوع تنش‌هایی سیاسی را بین جناح های شیعه و سنی به دنبال داشت.حکم جلب هاشمی پس از آن صادر شد که دولت عراق گفت که محافظانش پس از بازداشت اعتراف کرده‌اند او با فعالیت های تروریستی مرتبط بوده است.بازداشت شدگان در تلویزیون گفتند که از دفتر طارق هاشمی پول می‌گرفته‌اند تا دست به حملاتی علیه مقام ها و افسران پلیس بزنند.

با این حال، معاون رئیس جمهوری عراق بارها استقلال دستگاه قضایی عراق را زیر سؤال برده‌ است. طارق هاشمی در ماه های اخیر بر شدت انتقادهای خود از نوری مالکی افزوده و سبک حکومت او را به رژیم صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق، تشبیه کرده بود.او از دولت مالکی خواسته است که از تعقیب کسانی که "سیاستمداران میهن پرست" خوانده، دست بردارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا