كردستانمطالب جدیدمقالات

حمله به صلاح الدين ايوبي به نام ناسيوناليسم

حمله به صلاح الدين ايوبي به نام ناسيوناليسم

نویسنده :  دانا مهرنوس

امروزه كساني بر اين باورند كه چون صلاح الدين ایوبی حكومتي كُردي تشكيل نداد، ديگر ارزشي براي ملت كرد نداشته و حتي پا فراتر از آن مي نهند و او را مزدور اعراب مي پندارند اما به اين نيز بسنده نكرده، وي را آماج لعن و نفرين خويش مي كنند.

اما چرا اينگونه است؟ صلاح الديني كه حتي دشمنان اروپاييش وي را ستايش ميكنند، چرا كساني از كُردها وي را نفرين و ناسزا مي گويند؟

دليل اين مهم را بايد در افكار آنان جست، افكاري كه ناشي از عقده اي ديرينه از نبود دولتي به نام كردستان و نيز كينه ديرينه آنان از آيين اسلام مي باشد، چون تاريخ نمي دانند و بر خداي خويش و هدف از خلقت ناآشنا بوده و بر احوال و امور روز آگاهي ندارند به هر فكر و عقيده اي چه الهي و غير الهي دست مي يازند و در اين مسير از صراط مستقيم منحرف و در وادي ظلمت پريشان مي شوند.

دشمني اينان با آيين اسلام است كه اين گونه بر صلاح الدين مي تازند و چنين جسارت مي كنند كه سلطان براي اسلام جنگيد نه براي كردستان.اما غافل از آنكه صلاح الدين خود را از امت محمد صلي الله عليه و سلم مي دانست و بر يكپارچگي جهان اسلام معتقد بود و آيه ((يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ)) را بر هر فكر و عقيده اي ترجيح مي داد؛ اينان از تاريخ عبرت نگرفته و در حالي كه تجزيه جهان اسلام را با چشم خود نظاره گرند غافل از آنند كه در ميان كُردها كساني در پي افراط، قصد آن دارند كه حتي هورامي و زازايي را نيز از كُردها جدا كنند، تا با جدايي آنان ضعف و ناتواني بر ملتمان چيره شود. اينان تجزيه كشورها و ضعف قدرت آنان را بر خلافت اسلامي و قدرت يكپارچه ترجيح مي دهند.

اينان غافل از آنند كه در دوره صلاح الدين و الدنيا، تفكري به نام ملي گرايي به معناي امروزي نبوده است.

چرا به كساني چون شاه اسماعيل صفوي نمي تازند كه اصليتي كُردي دارد و حكومتي به نام صفويان بنا نهاد و كمتر كسي از كُردبودن آنان خبر دارد چرا كه به محض رسيدن به قدرت نسب خويش را پست شمرده و نسبنامه اي دروغين كه آنان را نه كُرد بلكه عرب بداند را ساختند. و اينگونه كمتر مورخي به كُرد بودن آنان اشاره كرده است، درحالي كه تمامي مورخان از هر نژادي صلاح الدين و الدنيا را كُرد دانسته اند.

هرجا سخن از كُرد و كردستان به ميان آيد نام صلاح الدين ايوبي در اذهان تداعي مي شود در حالي كه كُردنمايان متعصب پرده تاريك افراط را بر چشمان خويش كشيده اند تا حقيقت را به كنارنهند و با افكار و عقايد خويش صراطي شيطاني را در پيش گيرند و كينه و نفرت از سلطان كه نشان از دشمني با اسلام است را با خود به گور برند.

برچسب ها

‫۷ نظرها

 1. پدربزرگ شاه اسماعیل از علمای اهل تسنن بوده و نسل اند نسل ترک بوده اند شاه اسماعیل با وجود شباهت زبانی شمال غرب ایران و شباهت مذهبی اکثریت مطلق ایران با عثمانی نمیتوانست امپراتوری جدیدی بسازد از این رو ابتدا با بها دادن به زبان فارسی و رواج مذهب شیعه در ابتدا با زور و سپس در زمان شاه عباس با دعوت از متفکرین و مبلغین شیعه به صورت علمی و تبلیغی سعی در ایجاد شکاف و تفاوت بین مردم خود با مردم تحت امر عثمانی کردند تا بدان وسیله امپراتوری ای نو و مستقل بنا کنند
  کسروی هم ما اخر نفهمیدیم فیلسوف بوده زبان شناس بوده مورخ بوده سیاستچی بوده تنها منبع استناد هم هست برای این دست نظرات
  در ترچمه اذربایجان هم خودش مینویسه قسمتی از کلمه رو معنیشو نمیدونم ولی معنی کلیشو میدونم!!!!! جلل خالق

 2. در اعصار قبل یعنی قبل از قرن ۱۹ اصلا به این شدت هویت طلبی وجود نداشته دین و مذهب نقش اصلی رو بازی میکرده

  پس اگر حاکمی بر اساس هویتش حکومت نکرده یا شاعری به زبان مادریش شعر نگفته یا دانشمندان به جای زبان مادری به عربی کتابت میکردن تقصیری نداشتن ممکنه در قرون بعد تعریفی از هویت زاده بشه که بر اساس اون ما هم مقصر شناخته بشیم
  و اینکه اگر مورد بالا رو در نظر نگیریم صلاح الدین کرد نبوده که حکومت کردی بنا کنه
  صلاح الدین در سال ۱۱۳۸ میلادی در شهر تکریت که امروزه در عراق قرار دارد به دنیا آمد. پدر وی ایوب در دوران عمادالدین زنگی، یکی از اتابکان قدرتمند امپراطوری سلجوقی و حاکم ولایت بعلبک در لبنان امروزی بود

  ای کاش الان هم هویت اسلامی با افکار مدرن به جای این چیزها حاکم بود هرچه خانوادمون بزرگتر باشه قویتر میشیم

 3. ببخشید من دوبار نظر میدم الان سرچ کردم دیدم بین تاریخ شناسان اختلاف رایی وجود داره . عده ای میگن کرد بوده عده ای هم میگن ترک بوده.در مورد شیخ صفی الدین اردبیلی هم میگن اهل سنت شافعی مذهب بوده نه شاه اسماعیل صفوی. در این مسئله هم اختلاف وجود داره. حالا من نمیدونم چرا این همه اختلاف نظر وجود داره و معلوم نیست که کدومش واقعا صحیح بوده ولی حالا که خودش ترجیح داده نژادش ترک باشه تا کرد منم ترجیح میدم منم ایشون رو ترک بدونم. به هر حال بابت اطلاعات خوبتون سپاس گزارم.

 4. نظر یک شخص نمیتونه دلیل قاطعی بر یک امر باشه .دکتر خنجی در کتاب تاریخ شاه اسماعیل صفوی خاندان صفویه را مورد بررسی قرار داده و اونجا هم گفته شده که ایشون ترک بوده .حتی خاندان پدری شاه اسماعیل هم اصالتی ترک داشته. حالا چطور میشه فهمید که کدوم یکی راسته؟؟؟؟

 5. به تحقیقات احمد کسروی در باره شاه اسماعیل مراجعه کنید متوجه می شوید که خاندان صفویه اصالتا کرد بودند و به تدریج با تغییر مذهب شان نژاد آنها هم ترک شد

 6. سلام
  من در مورد شاه اسماعیل صفوی خوندم که ایشون اصالتی ترک و در برخی موارد غیر ایرانی داشته. شما چرا تو مقاله خودتون نوشتین که این شخصیت کرد بوده در حالی که حتی در ویکی پدیا هم گفته شده ترک اردبیل بوده. لطفا این بخش از مقاله را اصلاح بفرمایید.
  اسماعیل صفوی کرد نبوده که کرد بخواد به همچین شخصیت خونریزی افتخارکنه.آدم وقتی دوران زمامداری این فرد رو میخونه دلش میخواد سالهای سال به حال ایران زمین گریه کنه.
  با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن