فقه معاصرمطالب جدید

حکم تغییر جنسیت زن به مرد

حکم تغییر جنسیت زن به مرد

نویسنده: دکتر یوسف قرضاوی. مترجم: دکتر احمد نعمتی

پرسش:

 من زنی مسلمان هستم. نماز میخوانم. روزه میگیرم. واجبات الهی را به جا می آورم و از آنچه خدا حرام کرده است دوری می کنم. از خانواده ای ثروتمند و دارای مال و مقام هستم. که بسیاری از زنها به همین سبب به من حسادت می ورزند. ولی من مشکل دارم. امیدوارم در پرتو احکام شرعی در حل آن به من یاری رسانید. مشکل من این است که احساس زن بودن نمی کنم یعنی احساس نمی کنم که جنس ماده هستم بلکه در ژرفای وجودم گمان می کنم مرد هستم نه زن. چند تن از من خواستگاری کردند که رد کردم. سپس با فشار خانواده ام به ازدواج با یکی از آنها تن در دادم ولی برای من بسیار پر رنج و سخت بود. گویی مردی با مرد دیگر هم آغوشی می کرد. برای همین جز نتیجه ی قطعی یعنی طلاق، چاره ای نداشتیم. اکنون به راه حلی ریشه ای می اندیشم. مشکلی که آن را به عرض شما می رسانم . به پزشکی کارشناس مراجعه کردم که مرا عمل جراحی کند و با آن عمل مرا به مرد تبدیل کند تا مانند مردان زندگی کنم.

می خواهم برای وجود شریف شما بگویم که پزشکان تشخیص داده اند دستگاه زنانگی من طبیعی است و با آن که من زنی کامل هستم ، بعضی پزشکان آماده ی اجرای جراحی برای تغییر جنسیت من هستند و می خواهند با ترکیب اندام مردانگی، اندام زنانگی مرا به کلی از بین ببرند. آیا این تغییر جنسیت برای درمان آنچه در طول زندگی ام مرا رنج می دهد ، از نظر شرعی جایز است؟ از شما خواهش می کنم به طور کامل با دلایل شرعی به من پاسخ دهید تا قلبم اطمینان یابد. خداوند توفیق شما را جاودانه کند!

پاسخ:

 ازدواج پدیده ای همگانی است. خداوند آن را در این دنیا و میان همه ی موجودات، از انسان و جانوران و گیاهان و جمادات نهاده است:

«سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ ‏» یس/36

« تسبيح و تقديس خداوندي را سزا است كه همه نرها و ماده‌ها را آفريده است ، اعم از آنچه از زمين مي‌رويد ، و از خود آنان ، و از چيزهائي كه ايشان نمي‌دانند . ‏»

 باز فرمود: «وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ » ذاریات/49.

« ما از هر چيز جفتي را آفريده‌ايم ، تا اين كه شما ( عظمت آفريدگار را ) ياد كنيد.» ‏                                                    این نیاز برای جانور بیولوژیکی محض است و برای انسان ژرف تر و بالاتر. بیولوژی انسان، نفسانی و فکری و اجتماعی و اخلاقی است. به همین سبب، هنگامی که خداوند پدر انسان یعنی آدم را آفرید، به تنهایی از او دعوت نکرد و او را –تنها- ساکن بهشت نگردانید بلکه از نفس خودش، همسری برایش آفرید که با او در بهشت زندگی کند و با او انس بگیرد. همان گونه که خداوند متعال فرمود:

«هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيَسْكُنَ إِلَيْهَا» اعراف/189.

«او آن كسي است كه شما را از يك جنس آفريد ، و همسران شما را از جنس شما ساخت تا شوهران در كنار همسران بياسايند . »

و به آدم فرمود: «وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلاَ مِنْهَا رَغَداً حَيْثُ شِئْتُمَا» بقره/35.

« و گفتيم : اي آدم ! تو با همسرت در بهشت سكونت كن و از ( نعمتهاي فراوان و گواراي ) آن ، هرچه و هر كجا كه مي‌خواهيد ، خوش و آسوده بخوريد. »

 زیرا اگر انسان در بهشت هم تنها زندگی کند معنی ندارد. خداوند در هر کدام از جنس نر و ماده،گرایشی فطری به جنس دیگر نهاده است تا با هم آمیزش کنند و از آنها فرزندان دختر و پسر پدید آید. خداوند متعال فرموده است:

«وَاللّهُ جَعَلَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً وَجَعَلَ لَكُم مِّنْ أَزْوَاجِكُم بَنِينَ وَحَفَدَةً» نحل/72.

« خدا از جنس خودتان همسراني براي شما ساخت ( تا در كنار آنان بياسائيد ) ، و از همسرانتان پسران و نوادگاني به شما داد ( تا بدانان دل خوش كنيد ). »

این گرایش فطری میان مرد و زن همان چیزی است که زندگی مشترک را پدید می آورد. ازنتیجه های ازدواج، پدر و مادر شدن و داشتن پسران و دختران است و دوستی و عشق از سرچشمه های آن می جوشد. چشمه هایی که شاعران و ادیبان طول تاریخ در همه ی جهان با آن نغمه های عاشقانه سروده اند. مرد از زن یا زن از مرد بی نیاز نیست مگر به گونه ای استثنایی از آن فطرتی که خداوند انسان را بر آن آفریده است. اسلام ازدواج را میان مرد و زن نهاده تا اهداف بزرگ انسانی را – که قرآن به آن اشاره دارد- محقق نماید:

« وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ» روم/21.

« و يكي از نشانه‌هاي ( دالّ بر قدرت و عظمت ) خدا اين است كه از جنس خودتان همسراني را براي شما آفريد تا در كنار آنان ( در پرتو جاذبه و كشش قلبي ) بياراميد ، و در ميان شما و ايشان مهر و محبّت انداخت ( و هر يك را شيفته و دلباخته ديگري ساخت ، تا با آرامش و آسايش ، مايه شكوفائي و پرورش شخصيّت همديگر شويد ، و پيوند زندگي انسانها و تعادل جسماني و روحاني آنها برقرار و محفوظ باشد ) . مسلّماً در اين ( امور ) نشانه‌ها و دلائلي ( بر عظمت و قدرت خدا ) است براي افرادي كه ( درباره پديده‌هاي جهان و آفريده‌هاي يزدان ) مي‌انديشند . ‏»

خداوند عزوجل در جای دیگری فرموده است:

«هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ» بقره/ 187.

« آنان لباس شمايند و شما لباس آنانيد.»

واژه ی لباس را به سبب چسبیدگی و پوشندگی و گرم نمودن وآراسته کردن وحی نموده است.  موقعیت این خواهر پرسش کننده، میان مردان و بیزاری وی از مردان و احساس ژرفش به اینکه ، یک مرد است، جای بسی شگفتی است زیرا پزشکان کارشناس تشخیص داده اند که او زن کاملی است و هیچ گونه اشکالی در دستگاه زنانگی او وجود ندارد. در پشت این موضع گیری، علل نفسانی – که ریشه ی آن بسیار ژرف است- پنهان شده که باید نقد و بررسی شود و نیز در خور آنست که اندیشمندان و آگاهان برای درمان آن به طور جدی عمل کنند.  خداوند متعال فرموده است:

« فَاسْأَلْ بِهِ خَبِيراً» فرقان/59.

«پس از شخص بسيار آگاه و فرزانه بپرس. »

 یا در جای دیگری فرموده: «وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ» فاطر/14.

«و هيچ كسي همچون ( خداوند ) آگاه ( از احوال آخرت ، به گونه قطع و يقين ، از چنين مطالبي ) تو را باخبر نمی سازد.»

روایت شده که پیامبر (ص)  فرمود: “ما انزل الله داء الا انزل له شفاء غیر داء واحد هو الهرم” یعنی: ” خداوند هیچ بیماری را فرو نفرستاده مگر اینکه برایش داروی درمان هم فرستاده، جز پیری که دارو ندارد.”  در حدیث دیگر آمده است: ” ما انزل الله داء الا انزل له دواء، علمه من علمه و جهله من جهله” یعنی: ” خداوند هیچ بیماری را نفرستاده مگر اینکه برایش دارویی نیز فرستاده است.  دانست هر که بدان پی برد و ندانست هر که بدان نادان ماند”

نکته ی مهم درباره ی درمان این خواهر مسلمان پرسشگر اینکه، باید به این موضوع ایمان داشته باشد که درمان پذیر است و با ایمانش پزشک یاری کننده اش را یاری نماید و از درون خود، درمان این بیماری را رد نکند. بزرگترین اسباب برای بهبود بیماران این است که بیمار دارو را بپذیرد و به سود و بهره ی دارو معتقد باشد و به پزشک معالجش اطمینان داشته باشد. و در پی آن باید به خداوند تبارک و تعالی پناه ببرد و از او درمان بخواهد و در پیشگاهش دعا و زاری کند تا سینه اش را فراخی دهد و به او بردباری ببخشد و گره از کارش بگشاید  و کارهایش را آسان نماید. همانه دعا کردن داروی روحی باارزشی است  البته مومنان آن را می دانند و دنیا خواهان مادی گرا آن را نمی دانند. ایوب به درگاه پروردگار دعا کرد: ‏ «وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ »انبیاء/83

« ايّوب را ( ياد كن ) بدان گاه كه ( بيماري او را از پاي در آورده بود ، و در اين وقت ) پروردگار خود را به فرياد خواند ( و عاجزانه گفت : پروردگارا ! ) بيماري به من روي آورده است و تو مهربانترين مهرباناني ( پس بدين بنده ضعيف رحم فرما ) . »

 ‏خداوند دعایش را برآورده نمود و زیان ها را از او برداشت و آن لطف و مهربانی خداوند بلند مرتبه بود اما آنچه این خانم پرسش کننده به آن می اندیشد ، از نظر شرعی حرام است زیرا تغییر جنسیت انسان از زن به مرد یا از مرد به زن جایز نیست مگر اینکه از نظر جنسی، طبیعت جنس مخالفی را- که بدان تغییر می یابد- داشته باشد و این تغییر برای یاری رساندن بدان سرشت و طبیعت باشد. چه بسا نشانه های زنانگی در کسی باشد که در حقیقت مرد است و اعضای مردانگی، اعم از خایه ها و اندام تناسلی در بدن او پنهان مانده ولی نشانه های زنانگی در وی سطحی و آشکار باشد. در این صورت عمل جراحی برای تغییر جنسیت در این زن به مرد است و از نظر شرعی پسندیده و جایز است زیرا به اصلش بر می گردد و در واقع چیزی را در جای خودش می گذارد . بنابراین چنین شیوه ای در آفرینش خداوند متعال تغییر نخواهد بود. هم چنین اگر کسی بعضی نشانه های مردانگی را داشته باشد اما در حقیقت زن باشد و اعضای زنانگی مانند تخمدان و رحم در او پنهان باشد، عمل جراحی برای او از نظر شرعی پذیرفتنی است زیرا به موقعیت اصلی خود – که همان زن بودن است-  بی دردسر بر می گردد. تغییر جنسی حرام و ممنوع است که کسی که وجود مردانگیش طبیعی است به زن تبدیل شود و زنی که بدن زنانه اش طبیعی است، به مرد تبدیل یابد! این تغییر از فطرت وی بیرون و تغییر در آفرینش خداست که کار شیطان، دشمن انسان شمرده می شود و خداوند متعال مردم را از تغییر آفرینش، بی سبب برحذر داشته است. این نوع تغییر، انسان را از استواری به کژروی و از فطرت اصیل به شذوذ و خارج از فطرت می کشاند. خداوند متعال فرموده است:

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَن يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ» نور/21.

« اي مؤمنان ! گام به گام شيطان ، راه نرويد و به دنبال او راه نيفتيد ، چون هركس گام به گام شيطان راه برود و دنبال او راه بيفتد ( مرتكب پلشتيها و زشتيها مي‌گردد ) . چرا كه شيطان تنها به زشتيها و پلشتيها ( فرا مي‌خواند و ) فرمان مي‌راند.»

 در جای دیگری فرموده است:« إِن يَدْعُونَ مِن دُونِهِ إِلاَّ إِنَاثاً وَإِن يَدْعُونَ إِلاَّ شَيْطَاناً مَّرِيداً ‏‏ لَّعَنَهُ اللّهُ وَقَالَ لَأَتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِكَ نَصِيباً مَّفْرُوضاً ‏‏ وَلأُضِلَّنَّهُمْ وَلأُمَنِّيَنَّهُمْ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ آذَانَ الأَنْعَامِ وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللّهِ وَمَن يَتَّخِذِ الشَّيْطَانَ وَلِيّاً مِّن دُونِ اللّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَاناً مُّبِيناً ‏» نساء/ 117-119

« غير از خدا هركه و هرچه او را بپرستند و به فرياد خوانند جز بتهاي ناتوان و اشياء ضعيفي نيست كه بر آنها نام ماده گذارده‌اند ، وجز اهريمني نيست كه بسي متمرّد و نافرمان است . ‏‏ خدا نفرينش كند !  ( او قسم خورده است و با خود عهد بسته است ) و گفته است كه : من از ميان بندگان تو حتماً بهره معيّن و جداگانه خود را برمي‌گيرم . ‏‏ حتماً آنان را گمراه مي‌كنم و به دنبال آرزوها و خيالات روانشان مي‌گردانم ، و ( آن گاه كه بدين وسيله ايشان را فرمانبر خود كردم ، هرچه را خواستم ) بديشان دستور مي‌دهم ، و آنان ( اعمال خرافي انجام مي‌دهند و از جمله : ) گوشهاي چهارپايان را قطع مي‌كنند ، و بديشان دستور مي‌دهم ، و آنان آفرينش خدا را دگرگون مي‌كنند ( و حتي دين خدا را تغيير مي‌دهند ، و فطرت توحيد را به شرك مي‌آلايند ! ) و هر كه اهريمن را به جاي خدا سرپرست و ياور خود كند ، به راستي زيان آشكاري كرده است . ‏ »

کدام تغییر آفرینش خداوند متعال ، بزرگتر از تغییر مرد به زن یا زن به مرد است؟  چگونه مرد به زن بی تخمدان و رحم و زن به مرد بی اعضای مردانگی، تبدیل خواهد شد؟ نخستین اثرات ویرانگر این تغییر جنسیت آن است که – به یقین- فرزندی به دنیا نمی آید. اگر دروازه ی این تغییرات را برای همه ی مردم بگشاییم ، نسل ها بریده می شود و هستی بشر به پایان می رسد. از آن پس احکام شرعی بسیار مهمی بر آن مترتب می گردد. برای نمونه: اگر زن به مرد تغییر جنسیت دهد و ما آن را جایز بشماریم و آثار و احکامی بر این تغییر بازگردد، معنایش این خواهد بود که ما اجازه داده ایم زنی با زن دیگری ازدواج کند در حالی که ، ازدواج زن با زن، ازدواج هم جنس با هم جنس است و چنین کاری از نظر شرعی ممنوع و از بزرگترین حرام ها است. نتیجه ی دیگرش اینکه زنی که خود را به مرد تبدیل کرده، سهم میراثش مردانه میشود یعنی چیزی را برای او برمی گزینیم که از نظر شرعی حق او نیست. هم چنین اگر مرد به زن تغییر جنسیت دهد یعنی حلال است با مردی ازدواج کند اما در حقیقت مردی با مرد دیگری ازدواج کرده و آن بزرگترین گناه کبیره استو در پی اش حق و حقوق او از میراث ضایع می شود و دیگران بهره ی او را می برند در حالی که مال آنها نیست. چند سال پیش در مصر و دانشگاه الازهر مشکلی پیش آمد. پسر دانشجویی به نام “السید” در دانشگاه پزشکی، خودش را به زنی به نام “سالی” تبدیل کرد. با اینکه بدن او مرد بود. این کار او هیاهو و سر و صدایی راه انداخت. یکی از پزشکان با این پسر موافقت کرده بود که او را برای تغییر یافتن به زن، عمل جراحی کند اما دیگر پزشکان با این کار مخالف بودند همان گونه که عالمان اسلامی و جمهور مردم به سبب احساس دینی و اخلاقیشان به چنین کاری اعتراض کردند و با آن مخالف بودند. خداوند زن و شوهر را به صورت نر و ماده آفریده و برای هر کدام از آنها تکوین و هستی ویژه نهاده که هر کدام کارهای خودش را منوط به آفرینش و سرشت خود ، در زندگی انجام دهند. جایز نیست که چنین آفرینش و سرشتی بریده یا به تعطیلی کشانده شود. از کارهای مهم ازدواج، پدر و مادر شدن است. هر آنچه پدری و مادری را تعطیل کند جایز نیست زیرا درآمدن از سرشت و سرپیچی از شریعت و فرار از مسئولیت و کج روی از اخلاق است. از خداوند برای این خواهر پرسش کننده می خواهم که بر نفس خود چیره شود و سینه اش را فراخی دهد و بر او بردباری ببخشد و کارهایش را آسان نماید و گره هایش را باز کند، با آنچه موافق شریعت است. همانا خداوند پاک و منزه و بخشنده ترین خواسته ها و بزرگترین برآورنده آرزوهاست.

——————————–

منبع: فتوای معاصر / تالیف: دکتر یوسف قرضاوی/ مترجم: دکتر احمد نعمتی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن