خبر های جدید

انتخاب تونی بلر؛ دشمن اسلام به عنوان مشاور سیسی از سوی امارات

روزنامه‌ی گاردین، در گزارش خود اظهار داشت: «تونی بلر» نخست وزیر سابق بریتانیا با پیشنهاد انتصاب وی به عنوان مشاور سیسی؛ رئیس جمهور مصر- که سال گذشته طی یک کودتای نظامی به قدرت رسید- موافقت کرد. این عملکرد امارات به عنوان بخشی از تقویت مالی مصر از سوی دولت امارات متحده‌ی عربی به شمار می‌آید که وعده داده بود فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیاد برای علاقه‌مندان را فراهم کند.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده‌ی صلح در خاورمیانه و حامی و مؤیّد کودتا علیه رئیس جمهور منتخب؛ محمد مرسی با سیسی در مورد «بهبود وضعیت اقتصادی» مشورت خواهد کرد. این کار به وسیله‌ی همکاری با تیم تقویت و تأمین مالی امارات متحده‌ی عربی در قاهره انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است تا کنون، قرارداد یا مصوبه تقویت مالی مصر در معرض انتقادات زیادی قرار دارد.

مؤسسه‌ی «استراتژیک مشاوره‌ی دولتی»؛ «بوز‌اند کومپانی» سابق (از مهم‌ترین دفا‌تر مشاوره‌ای در جنبه‌های استراتژیکی در جهان) بر این تیم کاری اماراتی نظارت دارد. هم اکنون این مؤسسه بخشی ازشرکت «برایس ووترهاوس کوبرز‌» است. این شرکت برای جذب سرمایه به نفع اقتصاد مصر – که از یک بحران شدید رنج می‌برد – در کنفرانس آینده به مدیریت امیرنشین‌های سرشار از نفت (امارات، کویت و سعودی) تلاش می‌کند.

تصمیم «بلر» برای مشارکت در نهضت پشتیبانی و تقویت مالی رژیم کودتاگر سیسی از سوی دول خلیج – رژیمی که بیش از ۲۵۰۰ تظاهرات کننده را به قتل رساند ودر طول سال گذشته، بیش از ۲۰۰۰۰ نفر را زندانی کرد – مورد انتقادات وسیعی قرار گرفته است.

روزنامه‌ی گاردین به نقل از یکی از سیاستمداران سابق نزدیک به بلر اظهار داشت: نقش نخست وزیر سابق بریتانیا در مشاوره با رژیم مصر، موجب رساندن زیان‌های وحشتناک به او و ما و دست‌آوردهای حزب جدید کارگران خواهد شد.

این معاون و دستیار سیاسی سابق افزود: او از قراردادی اطلاع دارد که ثابت می‌کند، تونی بلر در پشت صحنه‌ی کارهای سیسی نفوذ دارد و او برای یک طرح اقتصادی در تلاش است که امارات متحده‌ی عریی، آن را تقویت می‌کند و در ارتباط با بلر می‌توان گفت: او جنگ موجود علیه اسلام و طمع‌های کارگزاران را به هم پیوند می‌دهد و کارش شبیه توجیهات جورج بوش برای حمله به عراق است.

وی افزود: «او (بلر) الگوی یک کار بسیار سودآور است». و در ادامه اظهار داشت: «اما او شایسته نیست که آن کار را انجام دهد… زیرا او شکاف بسیار عمیقی میان خود و هر کسی بوجود آورده که با او ارتباط دارد».

مصر- العصر

ترجمه: پایگاە اطلاع‌رسانی اصلاح

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا