خبر های جدید

ترکیه اجازه استفاده از پایگاه‌های نظامیش علیه داعش را صادر کرد

مسئولانی در وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند که ترکیه با استفاده نظامی واشنگتن از پایگاه‌های نظامی‌ این کشور برای مقابله با داعش موافقت کرده است.
چند تن از مسئولان وزارت دفاع آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند که دولت واشنگتن موافقت ترکیه در استفاده از پایگاه و تأسیسات نظامی نزدیک به مرز سوریه را برای مقابله با داعش دریافت کرده است.

به گفته مسئولان پنتاگون هنوزجزئیات نحوه استفاده از پایگاه‌های مرزی ترکیه در حال بحث و بررسی است.

نیروی هوایی آمریکا از مدت‌ها قبل از پایگاه نظامی “انجرلیک” واقع در جنوب ترکیه استفاده می‌کند و در حدود ۱۵۰۰ نفر از افراد خود را در آنجا مستقر کرده است اما تاکنون هواپیماهای مورد استفاده در عملیات بمباران مواضع داعش از پایگاه‌هایی در کشورهای حوزه خلیج فارس پرواز کرده‌اند.

هواپیماهای F16 آمریکا از سال گذشته در اردن مستقر هستند. پنتاگون توافقنامه‌هایی را نیز برای استفاده از پایگاه‌های نظامی اردن با امان به امضا رسانده است.

همچنین ارتش آمریکا از پایگاه‌هایی در جزیره دیگو گارسیا واقع در اقیانوس هند که متعلق به انگلیس است برای هواپیماهای نوع B52 و B2 استفاده می‌کند.

دولت آمریکا، آنکارا را به افزایش فعالیت خود در طرح مقابله با داعش تشویق می‌کند. در همین راستا در دو روز گذشته مسئولان دو کشور مذاکراتی را در این خصوص برگزار کردند.

قرار است که گروه آمریکایی به زودی در این هفته برای بررسی جزئیات و روند عملیات هوایی که احتمالا از پایگاه‌های ترکیه آغاز خواهد شد، وارد پایتخت ترکیه شود.

ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا از ماه اوت گذشته، حملات هوایی را بر مواضع داعش که به مساحت بزرگی از کشورهای عراق و سوریه سیطره یافته‌اند، آغاز کرد.

حملات هوایی در چند روز گذشته بر مواضع داعش در اطراف شهر کوبانی واقع در شمال سوریه متمرکز بود. داعش هم از چند هفته گذشته تلاش می‌کند بر این شهر نزدیک به مرز ترکیه کنترل یابد.

جامعه بین‌المللی از آنکارا می‌خواهند نقش بیشتری در مقابله با داعش ایفا کند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا