زندگی نامهمطالب جدید

دانشمند عالیقدر پروفسور دکتر مصطفی ابراهیم زلمی

دانشمند عالیقدر پروفسور دکتر مصطفی ابراهیم زلمی

دانشمند عالیقدر پروفسور دکتر مصطفی ابراهیم زلمی در سال 1924 میلادی (1303 هجری) در روستای زلم جزو استان سلیمانیه در چند کیلومتری مرز جنوبی کردستان ایران به دنیا آمده است.

در سن ده سالگی تحصیل را شروع و بعد از ده سال کسب علوم دینی به نزد علمای متخصص در علوم دینی و ادبیات و فلسفه و منطق در شهرها و روستاهای عراق و ایران در سال 1944 م (1323ه) به دریافت مدرک افتاء و تدریس علوم اسلامی نایل گردیده است.

در سال 1965 م (1342ه) لیسانس حقوق و در سال 1969 م( 1346ه) فوق لیسانس رشته ی شریعت اسلامی را از دانشکده ی های مربوطه ی دانشگاه بغداد دریافت می دارد.

در سال 1971 م (1349ه) موفق به اخذ فوق لیسانس فقه مقارن در دانشگاه الازهر می شود و دکترای همین رشته را در سال 1975 م (1353ه) از همان دانشگاه با عالی ترین امتیاز کسب می نماید.

در سال 2005 م (1383ه) دکترای حقوق را با درجه ی ممتاز از دانشگاه بغداد دریافت می دارد. از سال 1976 به بعد در دانشگاه بغداد و سایر دانشگاههای معتبر عراق به تدریس و تحقیق مشغول بوده است.

سال 1987 میلادی رتبه ی استاد ممتاز و لقب پروفسوری از طرف دانشگاه بغداد به وی تقدیم می گردد.

پروفسور دکتر مصطفی ابراهیم زلمی دارای 56 تألیف معتبر در فقه اصول و حقوق و … می باشد؛ او هم چنین شرح حال خود به نام «کاروانی ژیانم» را در دو جلد نوشته و به چاپ رسانده است، متأسفانه نتوانستم به این کتاب دسترسی پیدا کنم و به صورت شایسته ایشان را معرفی نمایم.

استاد زلمی بحمدالله هم اکنون در سن 89 سالگی به سر می برد و کماکان به تحقیق و تألیف مشغول است، خداوند متعال اجر جزیل و پاداش جمیل را به ایشان عطا فرماید.

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا