بیداری اسلامیسياسي اجتماعيکورد و کردستانمطالب جدیدمقالات

داعش از نگاهی دیگر! و تحلیل دیدگاه برخی سکو لیبرال های سابقه دار کورد در مورد داعش

داعش از نگاهی دیگر! و تحلیل دیدگاه برخی سکو لیبرال های سابقه دار کورد در مورد داعش

نویسنده : رسول رسولی کیا

حوادثی که این روزها پیرامون ما اتفاق می افتد واکنش و عکس العمل و تحلیل های متعدد وگاهاً متناقضی به دنبال داشته است ؛ عده ای اعلام خلافت داعش را آرمان دیرینه وگمشده همه اسلام گرایان – چه تندرو و چه میانه رو -می دانند و در مقابل، برخی نیز آن را مشکوک و مرموز دانسته وفتنه و ضرر آن را همتای فتنه­ی دجال آخر الزمان می پندارند!
@ اغلب  احزاب وجریانات واشخاص سکولار ولیبرال منطقه ای و جهانی
کارشناسان وتحلیلگران این اردوگاه که اغلب دارای سوابق حزبی و دانشگاهی می باشند به شرح زیر به تحلیل وبررسی حوادث مربوط به ظهور داعش واعلام خلافت توسط آن می پردازند :

– از منظر آنان خلافت اسلامی اصلی است از اصول اسلام که بعد از پیامبر اسلام ،محمد، مسلمانان  همواره در صدد ایجاد ویا احیای آن بوده اند ، دلیل نام گذاری ابوبکر و عمر و عثمان و علی ، زمامداران اموی وعباسی و حتی عثمانی نیز به خلیفه وخلفا بیانگر همین نکته بدیهی است .

– آنان می گویند :  هرچند در قرآن از خلافت اسلامی ذکری نیست ؛ ولی در احادیث پیامبر ، بر این فریضه ! بسیارتأکید شده است !
-آنان بر این باورند که  داعش اقدام به تشکیل دولت و خلافت اسلامی نمود تا بدینوسیله بتواند دو فریضه الهی را که از دیرباز معطل مانده بودند ، اجرا وعملی نماید ؛ آن دوفریضه که عبارتند از«تطبیق شریعت اسلامی» و«اجرای حدود شرعی»

– آنان می پرسند : مگر تطبیق شریعت واجرای حدود شرعی به عنوان آرمان همه ی احزاب اسلام گرا  و میانه رو  مطرح نبوده و نیست؟!
-آن ها در توجیه افراط گری های داعش می گویند : داعش بر این باور است که تنها ضامن عملیاتی نمودن دوفریضه مذکور اعلام خلافت وتعیین قلمرو حکومت اسلامی است ؛ و نتیجه گیری می کنند و می گویند : هر آنچه تا کنون از داعش دیده ایم،کاملاّ با آرمان های  حتی  اسلام گرایان مدعی میانه روی  تطابق دارد !
– تازه کارشناسان این جبهه که تا دندان لیبرال اند ! و مدعی تخصص در امور اسلام و اسلام گرایان دارند پا را فراتر نیز نهاده و می گویند:داعش نه تنها نماینده احزاب اسلام گرای منطقه است ؛ بلکه چهره واقعی و عملی دین اسلام نیز هست وتمام افکار و اعمال آن ریشه در قرآن وسنت و سیره نبوی دارد!
– یکی ازکهنه لیبرال های سرشناس در کُردستان عراق ، آقای توفیق رفیق  ، در یکی از برنامه هایش که بر شبکه ماهواره ای پربیننده روداو پخش شد ادعا کرد :  اگر احزاب اسلامی موجود در اقلیم  کردستان ، روزی زمام امور را به دست گرفته و کاره ای شوند ، همان راه داعش را خواهند رفت!
– دیگر مسئول مدعی و سابقه دار! در  آن اقلیم آزاد! ، ملا بختیار،   تفکیکی بین عملکرد داعش  و دین اسلام قائل نبوده و بر این باور است که آنچه این روزها داعش بر سر برادران مسیحی ویزیدی او! می آورد همان بلایی است که سپاهیان افراطی وقاتل اسلام در قرن های اول تا سوم ، بر کُردستان و کُردها آورده اند!

 وبه قول یکی از رهبران کورد ایران -آقای مهتدی -که پس از فروپاشی اردوگاه کومونیستی هم پرچمدار آن می باشد ، داعش بیش از هزار سال است که در کوردستان وجود دارد  !
هجوم ویورش شبانه روزی این مجموعه افراد- اغلب کینه توز- بر اسلام و اسلام گرایی به بهانه ظهور داعش در منطقه ، از روزهایی آغازین شکل گیری پدیده فوق و به سرعت وشدت هر چه تمام، از طریق کانال های ماهواره ای متعدد و پر بیننده- از جمله روداو، کوردسات و… – و نیز با برگزاری میزگردهای کارشناسی و با حضور چندین دکتر و پروفسور و  متخصص البته لیبرال!- در  فکر وتاریخ اسلامی  ، شروع شد!

نکته: در اغلب این جلسات و میزگردها، مهمانان مدعی و طلبکار بر اسلام و جنبش های اسلامی می تاختند نه داعش!
نکته اینجاست که در استدلال های این مجموعه ی چابک و پرکار! هرگز آیه ای از قرآن، حدیثی از پیامبر و یا روایتی معتبر و یا نقل قول از یکی از اندیشمندان مسلمان منطقه مشاهده نشده و نمی شود ؛ به همین خاطر وقتی مجری برنامه- که از کارشناسان مهمانش حرفه ای ترعمل می کند- از مهمانانش پرسید: کدامیک از شخصیت های سرشناس مسلمان کورد از این جریان – داعش – حمایت کرده اند؟ در پاسخ گفت: حضور ذهن ندارم!

بیشتر استنادات آقایان به حادثه ها ورفتارهایی است که عده ای افراد به صورت انفرادی در زمان خلفای اموی ، عباسی وعثمانی از خود بروز داده اند! نه چیز دیگر .
این کارشناسان خدوم و دلسوز، در اثر پرکاری- وشاید پرحرفی- گهگاهی مرتکب تناقض گویی نیز می شوند، بویژه وقتی که از عدم حمایت سه حزب اسلامی شناسنامه دار در اقلیم کردستان از داعش ویا فتوای صریح پرفسور دکتر علی قره داغی و رهبر حزب اسلام گرای ” کومه لی ئیسلامی” به عنوان بارزترین علمای مسلمان و کورد مبنی بر واجب بودن دفاع از اقلیم وشهید محسوب شدن کشته شدگان در این نبرد ، اطلاع می یابند ،  با سردرگمی اظهار می دارند این اظهار نظرها هرگزکافی نیست ! وبا بهره گرفتن از منطق سکولاری مشهور « قصاص قبل از جنایت» می گویند: چه تضمینی وجود دارد اگر همین احزاب درآینده حکمران شوند ، مانند داعش ، با جامعه و مردم رفتار نکنند؟!
نظریه پردازان اردوگاه لیبرال  اخیراً به دایه های مهربان تر از مادر مبدل شده اند ؛ بنابراین  از خود نصیحت های دلسوزانه ایی در این رابطه بروز می دهند ؛ به مقامات اقلیم کردستان(وزارت اوقاف و دانشگاه) توصیه می کنند به منظور جلوگیری از رشد روز افزون داعش در اقلیم و منطقه، مساجد ومراکز دینی و عبادی را بیش از پیش محدود کرده و با وضع قوانین محدود کننده ای! از حضور وظهور دارندگان اندیشه داعشی ممانعت کنند!  والبته در جلسات محرمانه و کارشناسی  دوستانه! بر اِعمال فشار بیشتر بر احزاب اسلام گرای موجود در اقلیم  پا فشرده واصرار می ورزند!
@ برخی وشاید بیشتر این کارشناسان لیبرال بر نکته مهم دیگری نیز دست می گذارند و آن اینکه فلسفه وجودی داعش در شمال عراق  و کوردستان سوریه چیزی نیست جز ناکام گذاشتن تجربه موفق خودگردانی اقلیم کردستان در این دو کشور ؛ چرا که اساساً  در آیین اسلام و فرهنگ اسلام گرایان ، ملیت وتوجه به خواسته های برحق آن مطرود ونامشروع می باشد!

 ودر استدلال بر ادعای خود  می پرسند: هجوم ناگهانی وشبانه و همه جانبه داعش به سوی پایتخت کردستان- اربیل –  چه توجیهی جز کینه ورزی این ها نسبت به کوردستان می تواند داشته باشد ؟!

آنان با وحشتناک توصیف نمودن یورش های داعش به هه ولیر خاطرنشان می کنند :  اگر آمریکا و هم پیمانانش مثل همیشه به فریاد  پیشمرگان جان برکف کورد نرسیده بودند اکنون اربیل عزیز به اشغال داعش درآمده بود!

 طبق سفارش های این مجموعه از متخصصان ! از آنجا که هیچ یک از احزاب وجریانات اسلامی کردستان دغدغه ملی ندارند وبیشتر در فکر پیاده نمودن ایده ها و برنامه های خارجی و عربیشان اند، باید مسئولان و دلسوزان ، در تعامل با آنان در آینده تجدید نظر کنند!
به نظر می رسد تلاش ها وسفارش های این سکو لیبرال های سابقه دار! تا کنون نتوانسته مسئولان حکومتی اقلیم را به اجرای تخیلات و تفکرات آنان متقاعد نماید ؛ چرا که کارنامه وگذشته احزاب اسلامی اقلیم کاملاٌ متفاوت است با ادعاهای آنان و عملکرد داعش! تازه در موارد بسیاری از جمله قبول نمودن پروسه انتخابات و مشارکت در دولت اقلیم و …. حتی از آنان دمکرات ترند!
البته اینکه عده ای از مقامات می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و دنبال تسویه حساب با عده ای اند ، این قصه ای دگر دارد!

 صد البته نباید منکر این واقعیت شد که تبلیغات وتوجیهات  غیر علمی وصرفاٌ سیاسی این دسته از لیبرال ها توانسته در دل بخشی از مردم تاثیر گذاشته و در بسیاری موارد آثار منفی برجای گذارد ؛ به گونه ای که اکنون عده ای از مردم  ناآگاه و فریفته ما ، می پندارند اسلام و احزاب اسلامی در اساس و در طول تاریخ برای ملت کورد مزاحم بوده اند تا مراحم   و ا کنون نیز جنبش اسلامی داعش در عراق و سوریه با دو حکومت اقلیم کوردی می جنگد تا آن چهره واقعی و مخفی اسلام گرایان و اسلام  را بیش از پیش به نمایش بگذارد !
با وجود همسویی احزاب و شخصیت های اسلام گرا با سیاست ضد داعشی حکومت اقلیم و تشکیل تظاهرات های اعتراض آمیز و حضور در خط مقدم جبهه و در میان پیشمرگان و حتی رفتن نماینده پارلمانی آنان در رأس هیأت بلند مرتبه به کوبانی و جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای آوارگان و … باز دستگاه های تهمت سازی و تهمت پراکنی این تیره فکران از فعالیت باز نایستاده  و ظاهراً نخواهد ایستاد.
-ناگفته نماند تحلیل های لیبرالی و یکسویه نگرانه از جریان داعش تنها مختص اقلیم کوردستان نبوده ؛ بلکه در کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس و به ویژه مصر به شدت رواج و بازار دارد!


لب کلام اینکه این مجموعه لیبرال و کینه توز نسبت به اسلام و جنبش های اسلامی بیشتر در صدد اثبات سه نکته هستند ،

 

نخست اینکه میان داعش و اخوان تفاوتی نیست و محمد مُرسی نیز اگر به قبضه سیسی نمی افتاد اکنون مانند ابوبکر بغدادی اعلام خلافت نموده بود !

 

دوم اینکه عملکرد داعش ریشه در اسلام و قرآن و سنت و سیره حضرت محمد دارد !

 

و بالاخره سوم اینکه داعش و اسلام و اسلام گرایان میانه رو دشمن همه  ملیت ها بویژه ملت کورد هستند !

 

آیا لیبرال ها توانسته اند و یا می توانند این سه ادعای غیر علمی و بیشتر تبلیغاتی خود را به مردم مسلمان ما بقبولانند و یا خیر ؟!

 جا دارد هر چند علایم و نشانه هایی دالّ بر تاثیر فراوان این تبلیغات های گسترده و کینه توزانه در جامعه و مردم به چشم می خورد ولی باید منتظر ماند و گفت

فانتَظِروا اِنّا مَعَکُم مُنتَظرون

 

‫۳ دیدگاه ها

  1. بسیار عالی بود متشکرم
    اینکه لیبرال ها اینگونه فکر کنند و تبلیغ کنند حقشان است لطفا بفرمایید تحلیل اسلامگرایان از جمله اخوان و دعوت و اصلاح چگونه است؟ آیا داعش را چگونه پدیده ای می دانند ؟

  2. سلام
    مقاله راپسندیدم متاسفانه این رویه تمامی لیبرال ها غربگرا است خشونت های غرب برای انها قابل قبول بوده واصولا پیاده نظام سکولار غرب هستند ولیبرال ها دربین شیعیان نیز همین تفکرات رادارند اصولا یکی از بدبختی جامعه مسلمین وجود همین عناصر است
    موفق باشید
    برای وحدت مسلمین مقاله ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا