خبر های جدید

مرسی : سیسی مسوول کشتارهای انقلاب ژانویه است

مرسی : سیسی مسوول کشتارهای انقلاب ژانویه است

رییس جمهوری برکنار شده مصر ضمن تکذیب اتهام خود مبنی بر اخوانی‌ کردن کشور طی دوره حکمرانی، گفت: سیسی و شورای نظامی مسوول کتشارهای انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ هستند.محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده مصر در جلسه محاکمه‌اش در مساله “جاسوسی برای حماس” در دادگاه گفت: شورای نظامی و عبدالفتاح سیسی، رهبر “کودتای نظامی” مسئول کشتارهایی هستند که طی انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ رخ داد و اخوان المسلمین در اقدامات خشونت آمیز کشور طی دوره انتقالی دست نداشته و بی‌گناه هستند.

وی گفت: کمیته حقیقت یاب سی و یکم دسامبر ۲۰۱۲ گزارشی را به همراه شهادت مدیران هتل‌ها در میدان التحریر ارائه کرد که در آن این مدیران تاکید کردند برخی افراد ساختمان‌هایی را در این میدان اشغال کرده و مجوزهایی را از سوی رهبران نظامی مصر در اختیار داشتند و این گزارش به طلعت عبدالله تحویل داده شد اما تاکنون بررسی نشده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل عدم بازداشت متهمان گفت: من خواهان حفظ نهادهایی بودم که این افراد عضو آن بودند و می‌خواستم محاکمه آن‌ها به صورت قانونی و از طریق دستگاه قضا صورت بگیرد.مرسی تاکید کرد که وی در دوره ریاست جمهوری خود برای حفظ نهاد نظامی کشور اقدام به تغییر رهبران ارتش کرده است که از جمله تغییرات، محمد حسین طنطاوی و رهبران شورای نظامی بوده‌اند.مرسی در خصوص اتهامات وارده به وی درباره اخوانی کردن کشور طی دوره حکمرانی خود گفت: من این اتهامات را رد می‌کنم و دلیل آن به کار گماشتن وزرای دفاع و کشور و مدیر بانک مرکزی است. آیا این‌ها اخوانی بودند؟

مرسی، سیسی و عدلی منصور، رئیس جمهور موقت سابق مصر و محمد ابراهیم، وزیر کشور را به توطئه چینی علیه خود متهم کرد و گفت: منصور شنیع‌ترین جنایت را مرتکب شد چرا که با از بین بردن قانون اساسی موافقت کرد.

مرسی در خصوص مکان بازداشت خود پس از برکناری‌اش در سال ۲۰۱۳ گفت: من روز سوم ژوئیه در گارد ریاست جمهوری بودم و اسعد الشیخه، رفاعه الطهطاوی و عصام الحداد نیز همراه من بودند اما بعدا با هواپیمایی به “جبل عناقه” و پس از آن به فرودگاه “فاید” رفتم و دوباره مرا به پایگاه دریایی “ابوقیر” باز گرداندند تا اینکه اولین جلسات محاکمه من آغاز شد.

مرسی از همگان خواست تا اهداف انقلاب ژانویه و اتحاد در سالروز این انقلاب را برای “سرنگونی کودتا” مهم بشمارند.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا