خبر های جدید

روز جهانی حجاب در نیویورک

روز جهانی حجاب در نیویورک

یک زن مسلمانِ نیویورکی، با راه اندازی روز جهانی حجاب، زنان غیر مسلمان را به تجربۀ یک روز روسری پوشیدن فراخواند.در حالی که در غرب تلاش می‌شود حجاب به مثابۀ سرکوب زن معرفی می‌شود، “نظمه خان” زن مسلمانی که در سن ۱۱ سالگی از بنگلادش به نیویورک آمده بود، حجاب را نماد ایمان دینی و تواضع و زیبایی می‌داند.

“نظمه خان” به منظور جلب همبستگی زنان جهان و تشویق زنان مسلمان و غیرمسلمان برای استفاده از روسری، روز جهانی حجاب را تاسیس کرد.وی داشتن حجاب را به مثابه نمادی از تواضع می‌داند، که از آموزه‌های دینی مسلمانان است.

نظمه خان با تاکید بر این که نباید با زنانی که حجاب را به عنوان پوشش انتخاب کرده‌اند با تبعیض برخورد شود، هدف از راه اندازی روز جهانی حجاب را گسترش تسامح دینی و تفاهم در سراسر جهان، از طریق افزایش آگاهی درباره پوشیدن حجاب اعلام کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری روز جهانی حساب، این تلقی را در میان مردم جهان ایجاد کند که زنان محجبه، فرقی با دیگران ندارند و اگر حجاب را انتخاب کرده‌اند، انتخاب آنان آزادانه بوده است و برای پوشیدن آن، تحت هیچ فشار یا ظلمی نبوده‌اند.نظمه خان در ادامه گفت: زنان با پوشیدن حجاب، تنها در پی عمق بخشیدن به ایمان خود هستند به همین سبب پوششی مشابه پوشش حضرت مریم دارند.

برای نخستین بار طی سه سال گذشته، امسال، روز جهانی حجاب، به موضوعی فراگیر در پایگاه‌های ارتباط اجتماعی تبدیل شد و زنانِ سراسر جهان با اشتراک گذاشتن عکس هایی با هشتگ #WorldHijabDay فعالان این برنامه را همراهی کردند.

یکی از زنانی که عکس خود را به این هشتگ پیوند زده بود، نوشت: انتخاب حجاب باید آزادانه باشد، ممکن است من مسلمان یا مومن نباشم، اما از حجاب حمایت می‌کنم زیرا حجاب، موجب زیبایی زنان می‌شود.به گفته نظمه خان، بسیاری از زنانی که در برنامه های روز جهانی حجاب شرکت کردند، روز جهانی حجاب را روزه گرفتند.نظمه خان، پس از آن که با خانواده‌اش به آمریکا منتقل شد، در مدرسه به سبب داشتن حجاب همواره تحت فشار بود. این فشارها در دبیرستان و دانشگاه نیز ادامه داشت و پس از وقایع ۱۱ سپتامبر دوچندان شد.

وی می‌گوید: همواره از من می پرسند، “چرا لباس معمولی نمی پوشی؟”، همواره در ترس و اضطراب به سر می‌برم، همواره مرا به اسم و صفت هایی مانند “اسامه” یا “تروریست” صدا می زنند و این وضع به کابوس شبیه است.

در تابستان سال ۲۰۱۱، کسانی که با همین مشکلات مواجه بودند، ماجراهای خود را در وبلاگ ها و سایت ها روایت کردند و این مساله نظمه خان را به فکر یافتن راه حلی برای این مساله انداخت.

وی گفت: مدت‌ها فکر کردم که چه کنم تا به دوستانم و به خودم کمک کنم. سرانجام به این نتیجه رسیدم که از زنان دیگر بخواهم یک روز از سال را به تجربۀ زندگی با حجاب دعوت کنم و چه بسا که همین یک روز، به تغییری منجر شود.

تاکنون سفیران ۳۳ کشور به این برنامۀ جهانی پیوسته و آن را برگزار کرده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا