زندگی نامه

افکار و اندیشه های مودودی

افکار و اندیشه های مودودی


(هدف زندگي ، روش برخورد با مخالفان ، صبر و استقامت در راه خدا ، شيوه برخورد با توهين مخالفان و  حاصل مطالعه )


هدف زندگي


    مودودي نجات بشر را در گرو عمل به احكام اسلام و قرآن ميداند و هدف زندگيش را تحقق اين موضوع ميداند. وي ميگويد:


” من پس از تأمل فراوان بر آيين اسلام ايمان آوردم. تن و روان من گواهي ميدهد كه براي بهبودي زندگي و رستگاري بشريت، هيچ راهي بجز اين نيست كه انسان اسلام را بر گزيند.


من نه تنها غير مسلمان بلكه مسلمان را نيز به اسلام دعوت ميكنم. هدف من از اين دعوت تنها حفظ اين جامعه به ظاهر اسلامي كه از مسير واقعي اسلام بسيار فاصله گرفته نيست، بلكه اين است كه بگويم: اي انسانها بياييد به اين ظلم و ستمي كه تمام دنيا را فرا گرفته است، خاتمه دهيم. خدايي و حاكميت انسانها را بر انسانها پايان داده و بر اساس طرح قرآن، جهان تازه اي كه براي انسان عزت، شرف، كرامت، استقلال، برابري، عدالت، و آزادي به ارمغان مي آورد، به وجود بياوريم.”


 


روش برخورد با مخالفان


مودودي در اعلاميه اي كه ميتوان گفت نتيجه تجربيات زندگي وي است، ميگويد: “تقريباً دو سوم عمرم را در مطالعه، تحقيق، تفكر و تأمل گذرانده ام. با خواندن، تأمل كردن و تجربه نمودن در اين مدت، ديدگاه ويژه اي به دست آوردم. آرا و افكاري كه از اسلوب فكري ويژه خود برايم شكل گرفته، حاصل سالها مطالعه است كه بعضي چيز ها را حق و صواب تشخيص  داده ام و با اطمينان روحي به آنان ايمان دارم، و بعضي چيز ها را كه باطل تشخيص دادم و با تشخيصي فقيهانه به اصلاح آنها پرداختم. اين شيوه را تنها در شخص خود محدود نكردم بلكه هزاران انسان را به آنچه كه آن را حق ميدانسته ام هدايت كردم و پيوند هزاران انسان را از آنچه كه باطل ميدانستم قطع كردم. اكنون اگر كسي گمان ميكند، ميتواند تفكر و عقيده مرا با زور و زندان تغيير دهد، بايد بداند كه جاي مناسب براي او مسند قدرت و ايوان هاي حكومتي نيست، ‌بلكه مناسب تر ين جا مركز روانپزشكي است. اگر او اميدوار است كه من در اثر فشار و شكنجه، وجدان و ضميرم را در دست او به گرو گذاشته و در آينده افكارم را متناسب با شرايط سياسي و جوّ حاكم ارائه بدهم، صريح اعلام ميكنم كه دچار اشتباه است. قلب و ذهن من براي پذيرش واقعيت ها همواره باز است، ميتوان عقل و راي مرا با دلايل علمي و عقلي تغيير داد اما ايمان و وجدان من متاع قابل خريد و فروش نيست. تا كنون هيچ كسي به اين هدف نرسيده است و در آينده نيز اگر كسي چنين تلاشي بكند، به آن نخواهد رسيد.”


 


صبر و استقامت در راه خدا


مودودي در مورد واكنش اعضاي زنداني شده جماعت اسلامي در برابر زندانيان ميگويد:


«آري صدها تن از مردم به خاطر هوس هاي نفساني و شيطاني و به جرم قتل، سرقت و غيره سالهايي را در زندان سپري ميكنند. آنان نه در دنيا آرامش دارند و نه در آخرت. اما، ما كه كارمان نه براي خود بلكه براي دين خداست و از او انتظار پاداش دائم داريم، آيا زيبنده است كه در برابر دشمنان خود به واكنش هاي انتقام جويا نه دست بزنيم و خونسردي خود را از دست بدهيم و مضطرب باشيم؟ من برا اين باورم كه بندگان حق اگر دچار مصائب شديدي هم بشوند، باز هم نبايد خم به ابرو بياورند.»


 


شيوه برخورد با توهين مخالفان


مودودي در باره اهميت نقد ميگويد:


«من در تمام طول زندگي از سوي مخالفان ناسزا شنيده ام ولي الحمد لله هرگز ناسزا نگفته ام. من اصولاً خط مشي هر كس را كه صحيح تشخيص داده ام تاييد كرده ام و هر خط فكري را كه مخالف آن بودم با صراحت مورد نقد قرار دادم. نه تملق عادت من بوده است و نه ناسزا گويي. بلكه احترام همه كساني را كه در مسايل قومي يا ديني با آنان اختلاف نظر داشته ام، رعايت كرده ام من معتقد به انتقاد سازنده هستم و به نظر من غير از خدا و رسول خدا هيچكس برتر و بالا تر از نقد نيست.»


 


حاصل مطالعه


    علاوه بر مطالبي كه تا كنون ذكر شد، مودودي حاصل مطالعه و زندگي خود را چنين بيان ميكند:


«من از مطالعاتم به اين نتيجه رسيده ام كه در تاريخ قدرت هاي مادي كه تلاش ميكردند در درون قلعه ها پناه بگيرند، هرگز دوام پيدا نكردند. زيرا پرهيز از مبارزه و پناه بردن به قلعه، نشانه بزدلي و ناجوانمردي است. خداوند زمين را براي آن خلق نكرده است كه بزدلان و ناجوانمردان روي آن فرمانروايي كنند.


من به اين نتيجه رسيده ام، كساني كه زندگيشان بر محور مكر و دروغ استوار است و رو شدن حقايق را براي خود زنگ خطر ميدانند، همچنين كساني كه براي حفاظت حاكميت خود متوسل به قوه قهريه ميشوند، ديگ چو بينشان تا دير زمان بر آتشدان نخواهد ماند. توسل به قوه قهريه و خشونت منافي با موازين عقل و منافي با قوانين فطرت است. تجربيات بسيار طولاني و هزار ساله تاريخ نشان ميدهد كه كساني كه در پناه خشونت و قوه قهريه زيسته اند، هر چند كه براي چند صبا حي توانستند خوي و خصلت بهيمي خود را به نمايش بگذارند، ولي چراغ زندگي آنان دوام نداشته و به زودي به خاموشي گراييده است.»


اين گفته مودودي در گذشته مصداق پيدا كرده و در حال و آينده نيز تاريخ گواهي ميدهد كه اين برداشت يكي از واقعيت هاي لايزال قدرت الهي و از قضاوتهاي غير قابل انكار فطرت است.


—————————————————–


منبع : زندگینامه سید ابوالاعلی مودودی


مولف : سعید اسعد گیلانی


مترجم : استاد نذیر احمد سلامی


انتشارات : نشر احسان 1380


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن