جوانانمطالب جدیدمهارتهای زندگی

اصول و تکنیک های موفقیت در تحصیل ، اصل دانش و تجربه

اصول و تکنیک های موفقیت در تحصیل ، اصل دانش و تجربه

نویسنده :سید هادی حسامی

 

انسان های که اعتماد به نفس دارند هر چیزی را که یاد می گیرند می توانند از آن در جای خود استفاده کنند. اگر شعری یا ضرب المثلی را یاد می گیرند و آن را حفظ می کنند در صحبت هایشان خیلی راحت می توانند از آن استفاده کنن. ولی همین امر در انسانهای که اعتماد به نفس ندارند را نمی توان مشاهده کرد آنها نمی توانند از چیزهای که می دانند در جای خود استفاده کنند.

انسانهایی که اعتماد به نفس دارند، دانش خود را در زندگی به کار می برند. وقتی در کتابها در خصوص تغذیه دانشی کسب کرده اند در نوع غذای خود آن را به کار می برند آنها نیازمندی های خود را بصورت علمی می دانند و از این دانش در سلامتی خود استفاده می کنند.

این اصل بسیار مهم است چون به راستی اگر انسانها به همان اندازه که دانش داشتند و می دانستند عمل می کردند خیلی زودتر از اینها به مدینه ی فاضله می رسیدیم و دنیا خالی از بیماریها و خالی از انواع جرم و جنایت ها می شد و همه برای خود دانشمندی بودند و همه یکتاپرستی را در زیباترین نوع خود برپا می کردند و عدالت اجتماعی تحقق پیدا می کرد. و دنیا از جهل و بی سوادی رستگار می شد و دیگر خبری از جنگ و خونریزی نبود.

همه ی انسانها به نوعی می دانند دروغ چیز بسیار بدی است و هر کدام در ذم ۸ دروغگویی می توانند کتابهای بنویسند ولی این دانش خود را نمی توانند عملی کنند و خود را باور ندارند که می توانند دانستنی های خود را در زندگی به کار ببرند. برای همین است که این اصل یکی از اصل های کاربردی در انسان است و انسان باید سعی کند از دانش خود استفاده کند اگر چنین تلاشی نمود گام مهمی در ایجاد اعتماد به نفس برداشته است.

تجربه هم کمتر از دانش نیست بلکه در بسیاری جاها تجربه برتر از علم و دانش است. ما در زندگی خود خیلی از چیزها را تجربه کرده ایم که اگر بتوانیم از آنها استفاده کنیم بسیاری از مشکلات زندگی خود را حل و فضل می کنیم و از اشتباهات مکرر جلوگیری می کنیم و با استفاده از همین تجربیات قدرت رویارویی با مشکلات را به ما می دهد چون تجربه برخورد با آنها را داریم.

پس شما کسانی که می خواهید به گونه ای دیگر زندگی کنید و هر روز به موفقیت های جدیدی دست پیدا کنید با رعایت این اصل و به کار گیری آن در زندگی خود می توانید در این راستا گام بلند و اساسی بر دارید. سعی کنید هر چیزی را که یاد می گیرید در زندگی خود پیاده کنید. این را بدانید عملی کردن این اصل کار بسیار سخت و دشواری است و کسی نمی تواند مدعی این باشد که هر چیزی را که از کتابها و اساتید و اجتماع خود دریافت کرده است در زندگی خود به کار برده است. ولی این را هم بدانید که شما انسانهای تحول یافته هستید که مشغول خود سازی و برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه شما به عنوان بزرگترین کامپیوتر جهان هستی آن را انجام می دهد و شما می توانید از همین لحظه شروع کنید و همین مطلبی را که هم اکنون یاد گرفتید و به دانش های شما اضافه شد در زندگی خود به کار ببرید و اگر نتوانستید همه ی دانش خود را عملی کنید آن را گلچین کنید و آنهایی که در زندگی و در مسیر موفقیت از اهمیت بسزایی برخوردارند قطعا رعایت کنید تا سعادت دنیا و لیاقت زندگی برتر را پیدا کنید و فقط این را بدانید که خیلی از انسانها که در این دنیا زندگی می کنند زندگی نباتی دارند و شما با اجرای این اصول هر روز فاصله خود را با آنها زیاد می کنید و جزء انسانهای برتر خواهید شد.

سعی کنید همیشه مدادی در جیب خود داشته باشید که اگر در جایی به مطلب زیبا و شعری جالب و یا ضرب المثلی قدیمی برخورد کردید فوری آن را یادداشت کنید و سعی کنید از پند آن یا آموزه ی آن استفاده کنید.

به دقت در پای صحبت بزرگترها بنشینید و از تجربیات آنها نهایت استفاده را ببرید تا خود برای فراگیری آن نیاز به تجربه نداشته باشید و احیانا اشتباهی را مجددا تکرار نکنید و زمان خود را برای تجربه مجدد از دست ندهید و این باور را در خود ایجاد کنید که اگر کسی حتی یک روز بیشتر از شما زندگی کرده است به اندازه ی یک روز از شما بیشتر می داند و اگر می خواهید سریعتر پیشرفت کنید سعی کنید بدون آنکه عمر خود را صرف کنید یک روز بیشتر زندگی کنید و دستاورد آن روز را کسب کنید بدون آنکه هزینه ای را صرف کنید چون قبلا هزینه ی آن توسط آن فرد پرداخت شده است.

اگر شما هر روز سعی کنید به مخزن دانسته های خود رجوع کنید و از دانش کسب شده استفاده ای ببرید همان حسی در شما ایجاد می شود که معجزه می کند و باورهای عالی را می سازد و شما را قدرتمند و پر توان می کند و کمک می کند که هر روز بیشتر خود را باور کنید و اینجاست که آن اتفاق مهم روی می دهد و همین باورها اعتماد بنفس شما را می سازد و شما این را می دانید که انسان هست و اعتماد به نفسش و انسان همان است که خود می گوید و شما دانشجویان مسیر موفقیت چه می گویید و خود را چه می خوانید. اگر خود را بزرگ و با اقتدار می دانید پس شما بزرگ و مقتدر هستید.

————————————-

منبع : موفقیت تحصیلی و کنکور بر مبنای سیستم تکنولوژی فکر N.L.P / تالیف:سید هادی حسامی /ناشر:کانون تبلیغاتی هنر نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا