خبر های جدید

عفو بین الملل حکم صادره علیه مرسی را محکوم کرد

عفو بین الملل حکم صادره علیه مرسی را محکوم کرد

واکنش ها به حکم صادره علیه محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر همچنان ادامه دارد.سازمان عفو بین الملل آن را تحریف عدالت نامید.ایمن نور یکی از مخالفان نظام کنونی مصر گفت : این حکم به اسم دیکتاتور حاکم صادر شده است.در این حال ائتلاف حمایت از حکومت قانونی این حکم را بی اهمیت دانست.

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی مرسی و یا تکرار محاکمه ی وی شده است.این سازمان در بیانیه ی خود آورده است این حکم تمام اوهام و خیالات مبنی بر  استقلال و پاکی نظام قضایی مصر را از بین برد.وکلای مدافع مرسی و اعضای تیم ریاست جمهوری ،ضمن سیاسی خواندن این حکم اعلام کرده که به محض صدور اقدامات قانونی،اعتراض خود را به این حکم تحویل خواهد داد.

ایمن نور رئیس حزب “غد الثوره” گفت :این حکم به نام دیکتاتور حاکم و نه به نام ملت مصر صادر شده است. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره همچنین گفت : در این محاکمه عقل و منطقی وجود نداشت و خود تهدیدی برای آینده مصر خواهد بود.

در بیانیه ائتلاف ملی حمایت از حکومت قانونی نیز آمده است: دستورات نظامی که امروز به شکل احکام قضایی در مورد رئیس جمهور مرسی و تیم همراهش صادر شد، بود و نبودش تفاوتی ندارد.همچنین در این بیانیه آمده است : مجموعه ی نظام قضایی در مصر اکنون بازیچه ی دست نظامیها شده تا به این وسیله از مخالفانشان انتقام بگیرند و ابزاری برای سرکوب و قتل و دستگیری شده است.

عمرو دراج یکی از رهبران اخوان در استانبول به رویترز گفته است:بعد از حکم علیه مرسی این جماعت قویتر ظاهر خواهد شد و اثبات خواهد کرد که می تواند دوباره به قدرت اول خود باز گردد.وی افزود: درست است که هزاران مصری از جمله رهبران اخوان یا زندانی شده اند و یا کشته شده اند اما همه ی اینها به یک بازنگری مهم و بزرگی منجر خواهد شد.

شورای انقلاب مصر نیز احکام صادره بر علیه مرسی را محکوم کرده و بر ادامه فعالیتهای خود تا سقوط کودتا تاکید کرد.این شورا همچنین افزوده است مرسی با مقاومت و شفافیت موضع خود اکنون به یک رهبر برای انقلاب مصر تبدیل شده است.

لازم به ذکر است در اولین جلسه اعلام حکم قضیه ی موسوم به “قضیه ی اتحادیه” قاضی احمد صبری مرسی را به ۲۰ سال زندان  و ۵ سال تحت نظر پلیس محکوم کرد.

لینک منبع عربی : الجزیره

منبع: تابش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا