خبر های جدید

امروز احتمالا دومین حکم دادگاه مرسی صادر می شود

امروز احتمالا دومین حکم دادگاه مرسی صادر می شود

دادگاه مصر احتمالا امروز سه شنبه رای نهایی خود را علیه محمد مرسی و دیگر اعضای اخوان المسلمین در پرونده موسوم به جاسوسی و حمله به زندان صادر و اعلام می کند.

به نقل از واحد مرکزی خبر، پس از یک سال و نیم جلسات محاکمه ، دادگاه قاهره پرونده ۱۲۲ تن از متهمان را برای دریافت رای شرعی درخصوص اعدام آنها به دفتر مفتی مصر فرستاد. این افراد متهم به قتل و حمله به زندان و مقاومت در برابر مقامات و اقدام به قتل برخی افسران پلیس پس از عملیات حمله به زندان هستند. این رویدادها پس از انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ رخ داده است.

محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع و محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و سه تن دیگر از معاونان وی و شماری ازاعضای این جماعت از متهمان این پرونده هستند.هفتاد تبعه خارجی که غالباً فلسطینی و لبنانی هستند نیز در این پرونده متهم به جاسوسی برای حماس و حزب الله لبنان و صدمه زدن به امنیت ملی مصر هستند.

این تصمیم دادگاه مصر خشم طرفداران اخوان المسلمین را در این کشور و شماری دیگر از کشورهای عربی و غیر عربی برانگیخت. برخی سازمانهای فعال در حوزه حقوق بشر نیز به این اقدام اعتراض کرده اند. سازمان عفو بین الملل این محاکمات را نمایشی توصیف کرده است.

وزارت امور خارجه مصر این واکنشها را مردود دانسته و مداخله در امور داخلی مصر به شمار آورده است. در بیانه وزارت امور خارجه مصر آمده است که این متهمان در دادگاهی مدنی محاکمه شده اند و به آنها فرصت دفاع داده شده است و رسانه های داخلی و خارجی در این جلسات حضور داشته اند.

برای جلسه امروز سه شنبه سه سناریو پیش بینی می شود که شامل صدور نهائی حکم اعدام و یا تخفیف مجازات به زندان و یا به تعویق افتادن اعلام حکم نهائی است.

محمد مرسی که در پرونده قبلی به اتهام کشتار تظاهرکنندگان مسالمت جو در مقابل کاخ ریاست جمهوری به ۲۰ سال زندان محکوم شده است امروز احتمالاً دومین حکم خود را دریافت می کنند. این احکام قابل اعتراض هستند و امکان تجدید نظر در آن در دادگاههای مربوطه وجود دارد.

اخوان المسلمین صدور چنین احکامی را ابزاری از سوی حکومت فعلی این کشور به شمار می آورد که هدف از آن تسلیم شدن اخوان و راضی شدن آنها برای مذاکره است.

http://shafaqna.com/persian/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا