حماس در پی آتش‌بس ۵ ساله با رژیم اسراییل

حماس در پی آتش‌بس ۵ ساله با رژیم اسراییل

منابع آگاه فلسطین اعلام کردند که جنبش حماس در حال توافق با پیشنهاد آتش بس طولانی مدت با اسرائیل در ازای ایجاد «بندر شناور» در غزه است. این منابع تاکید کردند: این پیشنهاد از سوی قطر مطرح شده و ترکیه با همکاری سازمان ملل و کشورهای اروپایی از آن حمایت می کنند.

به گزارش این منابع حماس و اسرائیل طی دو هفته اخیر درخصوص این طرح بحث و گفت وگو کرده اند؛ طرحی که بر آتش بس پنج ساله قابل تمدید در مقابل کاهش محاصره، سرعت بخشیدن به روند بازسازی غزه و ایجاد بندر دریایی شناور در نوار غزه که طرف های بین المللی نظارت بر آن داشته باشند، مبتنی است.

منابع فلسطینی اعلام کردند: این پیشنهاد آخرین بار در دیدار نیکلای ملادینف، هماهنگ کننده روند صلح خاورمیانه با موسی ابومرزوق، مسوول پرونده آتش بس در جنبش حماس فلسطین مورد بررسی قرار گرفت. ابومرزوق در دیدار با کنسولگر سوئیس و فرستاده قطر نیز این پیشنهاد را مورد بررسی قرار داده است و بیشتر مسوولان جنبش حماس با این پیشنهاد موافقت کرده اند.

به گزارش منابع فلسطینی این بندر که به بارگیری کشتی ها اختصاص دارد تحت نظارت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار خواهد گرفت. اسرائیل نیز با ایجاد این بندر در غزه موافقت کرده اما با ایجاد فرودگاه در نواز غزه مخالف است. به گفته منابع اسرائیلی ابتدا حماس تمایل خود را به این آتش بس نشان داده است.

همچنین روزنامه القدس فلسطین اعلام کرده که موسی ابومرزوق به طور ناگهانی نوار غزه را ترک کرده و روز شنبه به قطر رفته است تا اقدامات نهایی برای موافقت حماس با این طرح را اتخاذ کند. به گزارش این روزنامه، ابومرزوق نشست های متوالی را در دوحه با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس برگزار کرده است.

توافق پیش بینی شده با ظهور نشانه های بهبود روابط میان حماس و مصر همزمان می شود چراکه توافق نامه امنیتی موجب کنترل حماس بر مرزها و همکاری در هرگونه مسائل امنیتی مربوط به امنیت مصر می شود. گشودن گذرگاه رفح از سوی مسوولان مصری نشانه ای از نزدیک شدن مصر و حماس است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشتر جنبش حماس را به برگزاری مذاکرات محرمانه با اسرائیلی ها متهم کرده بود.

در این راستا عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی “حماس” تاکید کرد که این جنبش طرح هایی را برای تکمیل توافق آتش بس صورت گرفته در پایان جنگ ۵۱ روزه غزه دریافت کرده است و قرار است امروز به آنها پاسخ دهد. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، اسامه حمدان در گفتگو با روزنامه “فلسطین” خاطر نشان کرد که رهبران جنبش حماس در حال بررسی پیشنهادات ارائه شده هستند و احتمالا امروز به آنها پاسخ خواهند داد.

وی افزود: این پیشنهادها در ادامه همان توافق آتش بس امضا شده در پایان جنگ غزه که رژیم صهیونیستی از اجرای مفاد آن شانه خالی کرد، ارائه شده است. به موجب توافق آتش بس مذکور باید محاصره غزه لغو و تمامی گذرگاه ها باز می شد و کار احداث بندر غزه نیز آغاز می گشت.

حمدان تصریح کرد که حماس در پاسخ خود به این طرح ها، مساله لغو محاصره غزه و پایان درد و رنج ساکنان این منطقه را مد نظر قرار خواهد داد.

وی درباره سفرهای متوالی هیات های خارجی به نوار غزه نیز اظهار داشت که این سفرها اهداف مختلفی را دنبال می کنند و برخی از آنها با اهداف انسانی و برای اطلاع از اوضاع سخت و دشوار نوار غزه در نتیجه تداوم محاصره و برخی دیگر دیگر در راستای اهداف سیاسی و تحقق آتش بس صورت می گیرند.

این رهبر خاطرنشان کرد که کشورهای غربی می دانند که احتمال دارد اوضاع به سمت و سویی پیش برود که رژیم صهیونیستی قدرت کنترل آنها را نداشته باشد؛ لذا به فکر چاره جویی افتاده اند و در همین راستا طرح های متعددی از سوی طرف های مختلف ارائه شده است، اما هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

حمدان تاکید کرد که حماس موضع و شروط مشخصی در قبال چنین طرح هایی داشته و اعلام کرده است که قبل از ارائه و بررسی شدن هر گونه طرحی توسط طرف فلسطینی باید این تضمین داده شود که رژیم صهیونیستی آنرا پذیرفته است و از اجرای آن شانه خالی نمی کند. علاوه بر این، طرف ارائه دهنده طرح نیز باید جدی باشد.

وی اخبار منتشر شده درباره تاکید حماس بر روی مدت زمان این توافق آتش بس را رد کرد و گفت:« این مساله در کل مربوط به آتش بس در مقابل پایان محاصره است» و در صورت نقض آن توسط رژیم صهیونیستی، مقاومت حق واکنش مناسب در قبال آن را دارد.

منبع: دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا