خبر های جدید

مجمع عمومی اتحادیه‌ی «ان. جی.او»های دنیای اسلام برگزار شد

مجمع عمومی اتحادیه‌ی «ان. جی.او»های دنیای اسلام برگزار شد

مجمع عمومی اتحادیه‌ی «ان. جی. او»‌های دنیای اسلام (Union of NGOs of The Islamic World) با حضور ١۵٠ مؤسسه از کشورهای مختلف در استانبول برگزار شد.

در این نشست، که آقایان نجمی صادق اوغلو و علی کورت، دبیران کل سابق و کنونی و نیز اعضای مؤسس اتحادیه حضور داشتند، نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد حاضر به بیان دستاورد‌ها و مسائل و مشکلات خود پرداختند.

استاد عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران نیز، به عنوان عضو مؤسس اتحادیه، طی سخنانی با تمرکز بر دگرناپذیری به عنوان نقطه‌ی کانونی مسایل منطقه و جهان اسلام به بیان دیدگاههای در این مورد پرداخت. وی گفت: دین ما دین رواداری و تسامح و دگرپذیری است. توصیه‌ها و قرینه‌های زیادی در متون محوری اسلام و سنت صحیح رسول الله -صلی الله علیه وسلم- مبنی بر همزیستی مسالمت‌آمیز و رحمت و رأفت در تعاملات انسانی یافت می‌شود.

وی افزود: دنیای اسلام ترکیبی از اقوام و مذاهب مختلف است اما نتوانسته‌ایم فرهنگ دگرپذیری و تعامل سازنده را به نحو شایسته نهادینه کنیم؛ هنوز هم کسانی هستند به نشر فرهنگ کینه و حقد مشغولند و در این رهگذر از ریختن خون ناحق و انجام هر جنایتی به منظور نابودی مخالف فروگذار نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ضروری است مؤسسات مدنی تلاش‌های خود را برای غلبه بر این آفت بنیانکن همسو و متمرکز کنند و فرهنگ محبت، دگرپذیری، تعاون و حل مشکلات به شیوه‌های انسانی را جایگزین فرهنگ جنگ‌افروزی، تعصب و گفتمان خشونت‌آمیز کنند که البته این کار نیازمند پروژه‌ای همه‌جانبه، چند بعدی و پردامنه است.

وی سپس با اشاره به دو کشور ایران و ترکیه به عنوان نمونه‌های عینی تنوع فرهنگی، قومی و مذهبی گفت: لازم است دولتمردان، هویت‌های متنوع را جدی‌تر از گذشته به رسمیت بشناسند و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز از جانب خود زمینه‌ی فرهنگی تعامل صحیح‌تر را فراهم نمایند. فرهنگ مبتنی بر حذف و به حاشیه راندن تنها مشکلات را اضافه می‌کند.

وی در ادامه با نگاهی به سیره‌ی پیامبر رحمت، میثاق مدینه را به عنوان قرارداد پیامبر و مسلمانان از یک طرف و یهود و مشرکان از طرف دیگر، سندی تاریخی و درس‌آموز ارزیابی کرد و گفت: محور این قرارداد «لهم ما لنا و علیهم ما علینا» است. مفهومی که در ادبیات امروزین «حقوق و تکالیف شهروندی» نامیده می‌شود به این معنا که هر امتیازی از حقوق شهروندی که برای ماست برای آنان نیز است و هر تکلیف و وظیفه‌ای که ما داریم مانند حفظ امنیت و دفاع از جامعه و کمک به امنیت و آرامش، آنان نیز دارند.

گفتنی است مجمع عمومی اتحادیه‌ی «ان. جی. او»‌های دنیای اسلام هر سه سال یکبار مجمع عمومی خود را برگزار می‌کند. در این دوره مجمع که با حضور اکثریت اعضا برگزار شد، آقای علی کورت مجدداً به عنوان دبیرکل اتحادیه انتخاب شد.

این اتحادیه ماه می‌سال ۲۰۰۵ به منظور ترویج و نهادینه کردن گفتمان مدنی و عاری از افراطی‌گری و خشونت با پیشنهاد آقای عبدالله گل، وزیر خارجه‌ی وقت و استقبال جنبشهای اسلامی میانه‌رو تأسیس شد. اتحادیه، همچنین در بحران‌های انسانی همچون زلزله، سیل، جنگ و… در کشورهای آسیب‌دیده اقدام به ارائه‌ی خدمات امدادی و بشردوستانه می‌کند.

گفتنی که در پایان نشست مجمع از اعضای مؤسس اتحادیه‌ی «ان. جی. او»‌ها تقدیر به عمل آمد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا