خبر های جدید

آیت‌الله مکارم شیرازی در نامه به شیخ الازهر چه پیشنهادی داده است؟

آیت‌الله مکارم شیرازی در نامه به شیخ الازهر چه پیشنهادی داده است؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با ارسال نامه‌ای به شیخ احمد الطیب خواستار تشکیل یک کنفرانس علمی با حضور علمای برجسته هر دو مذهب جهت بررسی موانع وحدت شد.

متن نامه این مرجع تقلید به شرح زیر است:

«در آغاز، به دلیل بیانات سرشار از متانت شما در ویژه برنامه تلویزیونی «حدیث شیخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شیعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می‌کنم. از تلاش پیوسته شما در تحقق وحدت میان مسلمانان تشکر می‌نمایم.

ما از برخی سخنان جنابعالی بسیار خرسندیم؛ از جمله اینکه فرمودید: ‌«شیعه و سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بین شیعه و سنی اتفاق می‌افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طریق سلاح (کشتار و جنگ مذهبی)؛ و اینکه «تا زمانی که شیعه و سنی به شهادتین ایمان داشته باشند، الازهر میان شیعه و سنی تفاوتی قائل نیست». این سخنان شما در راستای رویه الازهر شریف در نشر مفاهیم اعتدال فکری و اعتقادی می‌باشد. اما اجازه بدهید درباره این برنامه تلویزیونی چند نکته را بیان کنم:‌

اول:‌ در رابطه با مسأله دشنام و بدگویی به برخی صحابه علاوه بر برخی از فضلای شیعه، – چنانکه جنابعالی اشاره کردید – باید گفت، همه مراجع شیعه نیز از این کار برائت می‌جویند. فقط برخی از مردم عوام شیعه که درخور توجه نیز نیستند، به این کار مبادرت می‌نمایند.

دوم:‌ ما بر این باوریم که برخی نکات بیان شده از سوی جنابعالی در این برنامه تلویزیونی در خصوص باورها و اعتقادات شیعه، قابل بحث و مناقشه است.

همچنین با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستیم، بر این باوریم که طرح این مطالب از طریق رسانه‌ها، موجب افزایش اختلافات میان شیعه و سنی می‌شود و بسیاری از دشمنان اسلام همین مطالب را دستمایه اهداف خودشان خواهند نمود. ای کاش، این مسائل در جلسات علمی و غیر علنی و با حضور علمای دو مذهب شیعه و سنی، طرح و بررسی می‌شد، نه در رسانه گروهی.

از این رو، پیشنهاد می‌کنیم کنفرانس علمی با حضور برجسته‌ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی برگزار شود تا مهم‌ترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی دیگر مهم‌ترین اقدامات لازم برای تقویت وحدت اسلامی طرح گردد و در پایان، نتایج این کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گیرد.

امیدوارم جنابعالی نیز این پیشنهاد را بپذیرید تا شیعیان ناچار نشوند از طریق رسانه‌های گروهی و شبکه‌های ماهواره‌ای به اشکالات بیان شده از سوی شما نسبت به مذهب شیعه، پاسخ دهند.

در پایان بار دیگر از شما تشکر می‌کنم که مسیر وحدت میان مسلمانان را همچنان ادامه می‌دهید. برای جنابعالی توفیق و لطف بیشتر الهی را خواستارم.»

منبع: خبرخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا