خبر های جدید

“بیشترین سلاح‌های مورد استفاده داعش ساخت روسیه است”

“بیشترین سلاح‌های مورد استفاده داعش ساخت روسیه است”

پاتریک ویلکن، محقق سازمان عفو بین الملل در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت اکثر سلاحهایی که گروه تروریستی داعش از آنها استفاده می‌کند، ساخت روسیه و کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق است. وی افزود: بخش زیادی از این مهمات پس از تسلط این گروه بر موصل و سایر شهرهای عراق طی سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و سرقت انبارهای مهمات و اسلحه ارتش عراق به دست آمده است.

او با اشاره به “صدور غیرمسئولانه سلاح به عراق و دستیابی داعش به آن” گفت: سلاح و تجهیزات ساخت روسیه، آمریکا، ناتو، چین  نیز نزد داعش وجود دارد. به گفته ویلکن “انتقال غیرمسئولانه سلاح پس از تهاجم آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق عامل اصلی توانمند شدن زرادخانه داعش” است.

وی در ادامه یادآور شد که انبارهای مهمات و اسلحه داعش پس از تسلط این گروه بر برخی از مناطق سوریه و دستیابی به مخازن اسلحه در آن گسترش یافته است. این کارشناس بین المللی همچنین تاکید کرد: شواهدی دال بر فروش سلاح توسط فرماندهان ارتش رژیم بشار اسد به داعش وجود دارد.

او در مورد حجم سلاح و تجهیزات سلاح داعش در حال حاضر گفت: “تشخیص آمار سلاح های موجود در دست داعش مشکل است ولی در مورد نوع آن می توان به سلاح های اتوماتیک، کلاشنیکوف و اسلحه نوع AKM اشاره کرد. داعش همچنین آرپی‌جی و خودرو زرهی ساخت روسیه و خودروهای نظامی آمریکائی نیز در اختیار دارد”.

سازمان عفو بین الملل، طی گزارشی سلاح‌های مورد استفاده داعش را چنین برشمرده است:

اسلحه اتوماتیک (تفنگ‌های نوع AK)، اسلحه تک‌تیر انداز و مکانیزم کشویی، اسلحه ماشیندار چینی، تفنگ‌های شکاری (تفنگ ساچمه‌ای، تفنگ چخماقی، تفنگ نیمه اتوماتیک) و سلاح‌های ماشین‌دار سنگین، توپ‌های اتوماتیک، نارنجک اندازها، اسلحه ضد تانک، خمپاره انداز‌ها، خمپاره اندازهای دست‌ساز و سیستم‌های ضدهوایی قابل حمل توسط انسان، سیستم توپخانه‌، توپ‌های سنگین، سلاح‌های سنگین توپخانه‌ای و توپ‌های موشکی

در گزارش دیروز سازمان عفو بین الملل نیز آمده که سلاحها و مهمات مورد استفاده داعش در عراق و سوریه تولید حداقل ۲۵ کشور مختلف بوده، اما اغلب آنها از ارتش عراق گرفته شده که سلاحهای ساخت آمریکا و شوروی سابق است.

در این گزارش همچنین آمده “بیشتر از ۳۰ کشور، از جمله تمام اعضای دائمی سازمان ملل متحد در ۱۰ سال اخیر به ارتش عراق کمک نظامی کردند. این مهمات نظامی بسیار زیاد به دست داعش و دیگر گروه‌های شورشی افتاده است”.

در این گزارش به قراردادهای چند میلیارد دلاری آمریکا با دولت عراق در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۳ اشاره و گفته شده که ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۴  حدود ۵۰۰ میلیون دلار اسلحه به عراق منتقل کرده است.

http://aa.com.tr/fa/488584

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا