خبر های جدید

ارجاع یک افسر بلندپایه مصری دیگر به دادگاه نظامی

سرکوب هواداران اخوان المسلمین ادامه دارد
ارجاع یک افسر بلندپایه مصری دیگر به دادگاه نظامی

دادستانی نظامی شرق قاهره یک افسر بلندپایه مصری را به جرم عضویت در اخوان المسلمین، به دادگاه نظامی ارجاع داد. دادستانی نظامی شرق قاهره «هانی شرف» خلبان بازنشسته ارتش این کشور را که یکی از اعضای حزب “البدیل الحضاری» نیز است، به اتهام عضویت در اخوان المسلمین و در اختیار داشتن سندهای نظامی سری که می تواند به امنیت ملی لطمه وارد کند، به دادگاه نظامی ارجاع داد.

قرار است امروز چهارشنبه اولین جلسه محکامه این افسر مصری در یکی از شعب دادگاههای نظامی برگزار شود. «عمرو عبدالسلام» وکیل این خلبان بازنشسته نوزدهم نوامبر گذشته طی نامه ای از قاضی نبیل صادق دادستان مصر خواست که درباره بازداشت و ربودن اجباری موکلش تحقیقاتی صورت گیرد.

وی در این ابلاغیه همچنین خواستار مشخص شدن محل بازداشت موکلش و آزادی فوری او شده بود. مقامات فرودگاه قاهره ۱۴ نوامبر گذشته این خلبان بازنشسته مصری را هنگامی که قصد عزیمت به روسیه داشت را دستگیر کردند.

این اولین بار نیست که نظام مصر افسران را به جرم پیوستن به اخوان المسلمین محاکمه می کند. پیش از این دادگاه نظامی مصر ۲۶ افسر ارتش و دو تن از رهبران جنبش خوان المسلمین به نامهای « حلمی الجزار» دبیرکل حزب آزادی و عدالت در استان جیزه و «محمد عبدالرحمن مرسی» عضو دفتر ارشاد اخوان المسلمین را ا به  اتهام پیوستن به اخوان المسلمین و آماده شدن برای کودتا علیه رئیس جمهور و دولت و کنترل بر تاسیسات حیاتی مثل ساختمان وزارت دفاع و ساختمان تلویزیون و شهرک رسانه ای به مجازاتهایی از ۱۰ تا ۱۵ سال زندان و یا حبس ابد محکوم کرد.

از زمان عزل مرسی از قدرت در سال ۲۰۱۳ میلادی، نیروهای پلیس و ارتش این کشور دست‌کم ۱۴۰۰ تن از هواداران محمد مرسی و اخوان المسلمین را به قتل رسانده و بیش از ۱۵ هزار نفر را نیز سرکوب و زندانی کرده‌اند. تاکنون صدها نفر از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

سازمان‌‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر هم دولت السیسی را سرکوبگر‌تر از رژیم مبارک دانسته‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا