به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
خبر های جدید

سفر حج برای افراد زیر 40 سال در تاجیکستان ممنوع شد

دستوری که جنجال بپا کرد
سفر حج برای افراد زیر 40 سال در تاجیکستان ممنوع شد

کمیته دین، تنظیم جشن و مراسم‌های ملی تاجیکستان امروز طی حکمی اعلام کرد: شهروندان زیر 40 ساله تاجیکستان از حق سفر برای ادای فریضه حج محروم خواهند شد. «عبد الجلال علی زاده» رئیس شعبه حج کمیته دین تاجیکستان گفت: بنابر تصمیم دولت، از این پس، افراد زیر 40 سال به عربستان اعزام نخواهند شد.

سال گذشته کمیته دین تاجیکستان، سفر افراد زیر 35 سال برای ادای حج فریضه حج را ممنوع اعلام کرده بود. گفته می‌شود، تعداد بالای متقاضیان انجام فریضه حج، دلیل این تصمیم بوده است.

در همین حال اعلام این خبر در شبکه‌های اجتماعی تاجیکی سر و صدای بسیاری بپا کرده است، بطوریکه جوانان تاجیک اعلام می‌کنند، چه کسی میتواند زنده بودن انسان‌ها را تا 40 سالگی ضمانت کند که اینک دولت تاجیکستان چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

همچنین، برخی شهروندان تاجیک می گویند که مقامات تاجیکستان نباید ادای حج برای آنها را محدود کند، بلکه از عربستان سعودی درخواست کند که سهمیه زایران برای این کشور را افزایش دهد. همه ساله بیش از 6 هزار ساکن تاجیکستان به مراسم حج اعزام می شوند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، ترس تاجیکستان از نفوذ افراطگرایان در کشور، علاوه بر تعطیلی برخی مساجد و مراکز دینی، اکنون به محدودیت در انجام سفر حج نیز رسیده است.

به اعتقاد آنان، دولت تاجیکستان بدین وسیله قصد دارد، از سفر جوانان هوادار گروه‌های افراطی به بهانه انجام سفر حج به عربستان که یکی از مراکز مهم تروریست پروری در منطقه و جهان است، ممانعت کند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941025000119

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن