خبر های جدید

شرط اردوغان برای آشتی با مصر

شرط اردوغان برای آشتی با مصر

دولت ترکیه شرط آشتی با نظام حاکم بر مصر را لغو اعدام در حق سران رهبران اخوان المسلمین از جمله محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده این کشور اعلام کرد. پیش نویس تفاهمنامه‌ای بین دولت‌های ترکیه و مصر تهیه شده است، این تفاهم نامه با هدف بهبود روابط بین آنکارا و قاهره تهیه شده است.

در این یادداشت تفاهم دولت آنکارا آمادگی خود را برای قبول و به رسمیت شناختن نظام حاکم در این کشور به ریاست عبدالفتاح السیسی تنها در صورت قبول وموافقت دولت مصر با یک شرط و خواسته دولت ترکیه اعلام می کند.

شرط اردوغان برای عبدالفتاح السیسی به منظور از سرگیری روابط بین دو کشور لغو اجرای تمام احکام اعدام صادره در حق فرماندهان و سران جماعت اخوان المسلمین مصر است، که از سوی دولت قاهره این جماعت یک گروه تروریستی معرفی شده است.

روزنامه” جمهوریت ” ترکیه در این باره نوشت: این یادداشت تفاهم را کشور پادشاهی عربستان سعودی تهیه و تدارک دیده است، تا از این طریق آشتی بین ترکیه و مصر محقق شود، حال این که این روابط بعد از بوجود آمدن تنش در روابط فیمابین در سال ۲۰۱۳ دچار مشکل شدید شد.

روزنامه “زمان عربی” که به نقل از نشریه همتای خود یعنی ” جمهوریت ” مطلب نوشته اعلام کرد: براساس این یادداشت تفاهم تهیه شده، قرار است دولت ترکیه نظام مصری را به ریاست عبدالفتاح السیسی به رسمیت بشناسد و در مقابل دولت مصر باید تمام احکام اعدام صادره در حق رهبران و سران جماعت اخوان المسلمین و در راس آنها شخص محمد مرسی لغو کند.

پیشتر نیز منابع خبری غربی و محلی از تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت عربستان سعودی برای برگزاری دیدار آشتی بین ترکیه و مصر خبر داده بودند.

این رسانه ها اعلام کرده بودند که مقامات سعودی تلاش می‌کنند بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و عبدالفتاح السیسی همتای مصری وی در ماه آوریل آینده دیداری به این منظور برگزار کنند.
منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا