حركات و احزابسياسي اجتماعيمطالب جدید

گزارشی از فعالیت های اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان

گزارشی از فعالیت های اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین والصلاه والسلام على المبعوث رحمه للعالمین سیدنا محمد وعلى آله و صحبه أجمعین

سروران گرامی

اعضای محترم هیأت أمنا؛

برادران و خواهران عزیز؛سلام علیکم و رحمه الله و برکاته؛

بسیار خوش‌وقتم که پس از سالی آکنده از رخدادها، فعالیت‌های گوناگون و همراه با دستاوردهایی که در شورای پیشین سفارش شده بود، با شما دیدار می‌کنم؛ البته برخی از شما در این رخدادها شرکت داشتید. فعالیت‌هایی که درباره آن با شما صحبت خواهم کرد به چهار محور اصلی تقسیم می‌شود:

محور اول

محور پیشنهادات: در سال ۲۰۱۲م از سوی شورای انتخابی شما چندین پیشنهاد دریافت شد که به طور کلی به برنامه‌های اتحادیه و مسایل جهان اسلام مربوط بود؛ در بخش دبیرکلی و ریاست اتحادیه، کمیته‌هایی را تشکیل دادیم و رهنمودها و پیام‌هایی را درباره‌ی اجرای این پیشنهادها به خدمت اعضای هیأت أمنا فرستادیم که در ضمن گزارش جزئیات آن را خواهید شنید.

محور دوم

محور دیدارها و همایش‌ها: از آن‌جایی که سال جاری آکنده از رخدادهای مهمی بود، محور دیدارها و نشست‌ها بسیار پربار بود؛ به طوری که هیأت اعزامی از اتحادیه در نقاط گوناگون جهان در همایش‌ها و کنفرانس‌ها شرکت کردند، که در گزارش به آن خواهیم پرداخت.

محور سوم

محور سمینارها و کارگاه‌های آموزشی: اتحادیه در بسیاری از سمینارهای علمی شرکت کرده است که به برای نمونه می‌توان به چند مورد اشاره کرد: فعالیت‌های کمک‌رسانی و انسان‌دوستانه، راه‌های اثبات هلال ماه، تعیین شاخص، روش میانه‌روانه، مشکلات اقلیت‌های مسلمان در غرب، تدوین منشورهای میانه روی، جلوگیری از تندروی و تعصب و دیگر مسایل مربوط به اسلام و مسلمانان.

محور چهارم

محور دستاورها: طی سال جاری با وجود تراکم کاری اعضا و مدیران و ضعف امکانات مادی، اتحادیه به لطف و توفیق خداوند توانسته است موفقیت‌های چشم‌گیری را به دست آورد؛ مانند: تأمین مالی ۱۰۰ دعوت‌گر در آفریقا به مدت یک سال، تأسیس دانشگاه اتحادیه، مشارکت با سازمان‌های بین‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ و مؤسسه‌ی بهداشتی- درمانی بیل گیتس در زمینه‌ فعالیت‌های انسان‌دوستانه. اتحادیه هم‌چنین توانست با همکاری جمعیت علمای سومالی و دولت این کشور همایشی را درباره آشتی ملی در سومالی برگزار کند.

سروران عزیز این‌ها نمونه‌هایی از فعالیت‌های اتحادیه بود که طی گزارشی که تقدیم خواهیم کرد، جزئیات و پیامدهای آن را همراه با نظرات ارزشمند و پیشنهادهای مبارک‌ شما مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

در زمینه‌ی دعوت

در چارچوب برنامه‌ی دعوت و آشنایی با اسلام، اتحادیه قراردادهایی با برخی از انجمن‌های اسلامی در ده کشور آفریقایی بسته است و طی آن انجمن‌ها متعهد شده‌اند هزینه‌های مالی ۱۰ دعوت‌گر را در هر کشور تأمین کنند؛ یعنی در مجموع ۱۰۰ دعوت‌گر در۱۰ کشور آفریقایی(نیجریه، چاد، توگو، بینین، گینه بیسائو، غنا، اتیوپی، گینه کوناکری، گامبیا و کینیا) و این فعالیت‌ها هم‌چنان ادامه دارد. این پروژه در طول یک سال از اول سپتامبر ۲۰۱۲ تا سپتامبر ۲۰۱۳ اجرا شد که تأثیر شگرفی بر جای گذاشت و باعث مشرف شدن ۱۴۰۰۰ نفر به دین اسلام شد و برخی خانواده‌ها و روستاها به طور کامل به دین اسلام مشرف شده‌اند(به جدول زیر مراجعه کنید).

ردیف کشور تعداد هدایت یافتگان فعالیت‌های دیگر

 

۱ گینه بیسائو ۴۷۳۳۴۱ سفرهای دعوی + دوره‌های آموزشی
۲ چاد ۱۶۷۱۴۶۰ ‌ سفرهای دعوی

 

۳ گینه کوناکری ۴۵۳ ‌ سفرهای دعوی

 

۴ اتیوپی ۶۱۴۰ ‌ سفرهای دعوی

 

۵ کینیا ۲۹۶۶۳۱۷ ‌ سفرهای دعوی

 

۶ توگو ۴۱۴۹۱۳۷ سفرهای دعوی

 

۷ گامبیا ۱۴۲۱۴ سفرهای دعوی

 

۸ بینین ۱۵۲۱۲۱۷ سفرهای دعوی + دوره‌های آموزشی

 

۹ غنا ۱۳۴۶۱۸۲ سفرهای دعوی + دوره‌های آموزشی

 

۱۰ اتیوپی ۲۹۶۷۱۶۵۲ سفرهای دعوی

 

۱۱ نیجریه ۲۳۳۲۱۹۵ سفرهای دعوی
۱۲ مجموع فعالیت‌ها                                           ۱۸, ۲۶۶۳۵۱۸

 

سفرها و فعالیت‌های عمومی دعوت‌گران اتحادیه در کشورهای یادشده تأثیر فراوانی در جذب مردم به سوی اسلام داشته است و باعث تصحیح باورهای غلط چه در بین مسلمانان و یا گروه‌های دیگر نسبت به اسلام و مسلمانان شده است.( به گزارش دعوت و آشنایی با اسلام مراجعه شود)

در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی

سایت اتحادیه در کنار زبان عربی‌، زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و فارسی را راه‌اندازی کرد و هم‌اکنون مهم‌ترین محتویات این سایت به زبان‌های یاد شده ترجمه می‌شود. نسخه‌ی جدید سایت هم برای مرور آن از طریق تلفن همراه با موفقیت راه‌اندازی شد و پیگیری و نوسازی صفحات ارتباط اجتماعی از طریق فیسبوک و تویتر و یوتیوپ باعث افزایش شمار بازدیدکنندگان، افزایش لینک‌گذاری و اعضای شبکه‌های اجتماعی شد که در جدول زیر آمده است:

سایت(بازدید فردی) ۱۰۵٫۲۲۹۲۳۴٫۶۹۳۴۹۶٫۰۴۰

 

سایت (کلیک)

 

۷٫۱۹۲٫۴۶۰۱۰٫۳۶۸٫۳۴۱۱۳٫۶۷۷٫۸۸۴
فیسبوک

 

۷٫۸۶۱۲۹٫۲۱۴۹۵٫۸۹۳

 

تویتر ۲٫۷۸۰۱۰٫۳۳۸۱۴٫۲۹۱

 

یوتیوب ۹٫۳۵۸۴۶٫۹۷۲۲۰۸٫۱۷۰
فعالیت‌های اتحادیه از طریق‌ پیام‌های الکترونی به رهبران جهان

 

 

۲۰۱۱۲۰۱۲۲۰۱۳

 

محتویات سایت برای هیأت‌های فتوا و پژوهش‌گران مسایل دینی ارسال می‌شود و ارتباط گسترده‌ای با روزنامه‌نگاران، آژانس‌های خبری، کانال‌های ماهواره‌ای، سایت‌های الکترونیکی و بخش بزرگی از مردم جهان ایجاد شده است. نسخه‌ی الکترونیکی مجله‌ی اتحادیه “امت وسط” به سفارش شورای محترم دوره‌ی پیشین منتشر شده است(به گزارش کمیته‌ی اطلاع‌رسانی مراجعه شود)

دانشگاه: شورای علمی ویژه‌ی پروژه‌ی دانشگاه در هشتم مارس ۲۰۱۳ در دفتر اتحادیه گرد هم آمدند تا ساز و کارهای راه‌اندازی پروژه‌ی دانشگاه را بررسی کنند و در این گردهمایی تصمیمات زیر گرفته شد:

۱- امکان‌سنجی و تدوین اساس‌نامه‌ی دانشگاه برای ارائه به هیأت أمنا و دادن رأی اعتماد به آن.

۲- توافق‌نامه‌ی همکاری با شرکت سیستم‌های آموزشی خاورمیانه و آفریقا و نماینده‌ی منطقه‌ای دانشگاه آسیا بسته شد.

۳-تلاش برای ثبت مؤسسه‌ی وقفی سلطنتی دانشگاه در انگلستان و پیشنهاد ثبت وقف دانشگاه در ترکیه.

۴-تدوین برنامه‌ها و مدارک حرفه‌ای پروژه‌ی دانشگاه (برای توضیحات بیشتر به گزارش دانشگاه مراجعه شود).

تحقیق، پژوهش و ترجمه

۱-ترجمه‌‌ی کتاب “ما و دیگران” در انتشارات اتحادیه که با زبان‌ انگلیسی به چاپ رسید؛ ترجمه‌ی این کتاب با تلاش دولت اینگوش با زبان روسی نیز منتشر شده است.

۲-انتشار کتاب “برکناری حاکم در فقه اسلامی”.

۳-جمع‌آوری کلیه‌ی بیانیه‌های اتحادیه‌ از زمان تأسیس تاکنون و تقسیم‌بندی آن که هم‌اکنون برای چاپ و توزیع آن در مجمع عمومی آتی (سپتامبر ۲۰۱۴) تحت بازبینی قرار دارد.

۴-چاپ ۱۵۰۰۰ نسخه از منشور اتحادیه با زبان کُردی؛ این منشور پیش‌تر به زبان بوسنی ترجمه شده بود. بنابر پیشنهاد شورای محترم مجله‌ی امت وسط برای انتشار در سایت، به کمیته‌ی اطلاع‌رسانی ارجاع داده شد که در گزارش کمیته‌ی اطلاع‌رسانی هم به آن اشاره شده است.

وقف و سرمایه‌گذاری

در خصوص وقف و سرمایه‌گذاری می‌توان به سیزده مورد اشاره کرد:

۱-فعالیت‌های جدید برای حمایت از وقف نهضه الامه: بنا بر پیشنهاد شورای محترم در خصوص توجه به وقف و نظارت دبیرکل بر آن، نشستی برای تدارک شام خیریه برگزار شد و برخی از پروژه‌های وقفی برای حمایت از وقف نهضه الامه مطرح شد. در این نشست پیشنهاد شد دو فقره شام خیریه برگزار شود؛ یکی در دوحه در ماه ژوئن و دیگری در ترکیه در ماه سپتامبر ۲۰۱۳٫ اما تحولات شتاب‌زده در منطقه و مشغول شدن اتحادیه به این تحولات مانع برگزاری این دو شام خیریه شده است.

۲-وقف نهضه الامه: مبلغ جمع‌آوری شده برای شام خیریه‌ی پیشین در سال ۲۰۱۲م ، در برخی از بانک‌های اسلامی داخلی سپرده‌گزاری شد تا در مسأله‌ی سرمایه‌گذاری هزینه شود. به جای قطعه زمین برج ، ساختمان وقفی به طور مشترک از سوی رئیس و دبیرکل اتحادیه پیشنهاد شد.

۳-وقف سودان: در طی دو دیدار جداگانه و انجام مکاتبات اداری، با بانک توسعه‌ی اسلامی ارتباط برقرار شد و در خصوص ملاحظاتی که بانک درباره‌ی شروط مدت استفاده از زمین دارد با دکتر عصام البشیر تماس گرفته شد و ایشان پاسخ داد که هیچ شرطی وجود ندارد که مانع استفاده‌ی مجدد از زمین شود و این زمین به صورت نهایی به اتحادیه واگذار شده است.

 

عضویت

در این خصوص از اعضای جدید اتحادیه اعم از افراد و جمعیت‌های علما و نمایندگان محلی سخن خواهیم گفت:

۱-چهل و سه عضو از ده کشور از جمله هشت زن به اتحادیه ملحق شده‌اند.

۲-اتحادیه به صورت اولیه با عضویت شورای عالی اسلامی سنگال موافقت کرد.

۳-دبیرخانه ۲۰۰ درخواست عضویت دریافت کرده است که همه‌ی این موارد مورد بررسی قرار گرفته است و منتظر اعلام اسامی از سوی کمیته‌ی عضویت هستند.

۴-با وجود آن که پیشنهاد شده بود سه شعبه‌ی اتحادیه در آفریقا تأسیس شود اما شرایط مالی اتحادیه مانع انجام این کار شد؛ با این حال در حال هماهنگی با آنان هستیم. هم‌چنین پیشنهاد شده بود برای مرحله‌ی نخست دو هماهنگ‌کننده به منظور کاستن از هزینه و تسریع در روند موفقیت ایجاد شود(به گزارش مفصل عضویت مراجعه شود.

ردیف اعضای جدید بر اساس ملیت تعداد درخواست
۱ افغانی ۱۴
۲ ترک ۱
۳ عراقی ۳
۴ قطری ۵
۵ لیبیایی ۱
۶ مصری ۸
۷ میانماری ۲
۸ یمنی ۸
۹ مراکشی ۱
۱۰ فیلیپینی ۱
۱۱ جمع کل ۴۴

درخواست‌ عضویت بر اساس ملیت تعداد درخواست‌ عضویت بر اساس ملیت تعداد درخواست‌ عضویت بر اساس ملیت تعداد
ایران ۹ عربستان ۱۲ کوزوو ۹

 

اتیوپی ۲ سنگال ۱ کویت ۳

 

اردن ۷ سودان ۲ لبنان ۴
افغانستان ۱ سوریه ۶ مالی ۲

 

آمریکا ۲ سوئد ۱ مالزی ۲۳

 

پاکستان ۱ سومالی ۲ مصر ۱۶

 

بریتانیا ۳ چین ۱ مراکش ۲۰

 

بنین ۱۴ عراق ۱۵ مقدونیه ۵

 

بورکینا فاسو ۱ غنا ۱ موریتانی ۱

 

بوسنی و هرزگوین ۱ گینه کوناکری ۱ نیجریه ۲

 

ترکیه ۴ فلسطین ۴ هند ۱

 

الجزائر ۳ قطر ۳ یمن ۵

 

روسیه ۱ قزاقستان ۳ جمعیت دانمارک ۱

 

سریلانکا ۱ کامبوج ۱ جمعیت سومالی ۱

 

همایش‌ها و دوره‌ها

با وجود آن که برخی از نکات وارد شده در پیشنهادات به خاطر شرایط جاری منطقه و وضعیت ویژه‌ی اتحادیه، نتایج دلخواه را نداشته است و برخی از کمیته‌ها مانند کمیته‌ی افتا هنوز گزارش مربوط به فعالیت‌های خود را برای درج در این گزارش ارسال نکرده است، اما اتحادیه با همه‌ی این شرایط فعالیت‌های خوبی را در زمینه‌ی همایش‌ها، نشست‌ها، پروژه‌ها، دیدارها و بررسی مسایل مربوط به امت اسلامی ارائه داده است.

 

۱همایش‌ها و دوره‌ها:

– عمان: رئیس اتحادیه در ۱۴ آوریل به نمایندگی از اتحادیه در همایشی علمی در عمان شرکت کرد.

– هند: اتحادیه در ۱۲ مارس ۲۰۱۳ در دوره‌ی بیست و دوم مجمع فقه اسلامی شرکت کرد. در این مجمع دکتر عبدالرزاق رئیس جمعیت علمای الجزایر به نمایندگی از اتحادیه حضور داشت.

– سودان: اتحادیه در همایش علمای سودان که در ۲۶ و ۲۷ آوریل برگزار شده بود با هیأتی مرکب از شش نفر از اعضا به ریاست دبیرکل شرکت کرد.

-سنگال: دبیرکل اتحادیه به نمایندگی از آن در همایش اقتصاد اسلامی سنگال شرکت کرد.

-فرانسه: اتحادیه در ۲۱ مارس نظارت بر همایش رهبران اقلیت‌های اسلامی در پاریس را بر عهده داشت.

علاوه بر این همایش‌ها اتحادیه چندین سمینار شرعی را برگزار کرده است، مانند:

 • برگزاری دوره‌ی تعیین ماه‌های قمری برای علمای داغستان و اینگوش در دفتر اتحادیه؛
 • برگزاری دوره‌ای برای امامان و خطیبان در سوئد با همکاری شورای ائمه‌ی این کشور؛
 • برگزاری دوره‌ای برای دانشجویان دانشگا‌ه‌های ترکیه در خصوص زن در اسلام؛
 • برگزاری دوره‌ای برا‌ی علمای مالزی پیرامون اقتصاد اسلامی؛
 • برگزاری دوره‌ای برای علمای کوزوو در خصوص نوگرایی در دین اسلام.

پروژه‌ها

 • برگزاری دوره‌های آماده‌سازی عالمان از طریق شعبه‌ی اتحادیه در تونس و با مشارکت وزارت امور دینی این کشور؛
 • امضای توافق‌نامه‌ی همکاری در زمینه‌های سازش با صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر جهانی؛
 • پروژه‌ی مشارکت با شرکت بیل گیتس و مرکز گفتگوی ادیان دوحه درباره سامان‌دهی همایشی در پاکستان برای آموزش مسایل بهداشت کودکان؛
 • توافق بر سر پروژه‌ی دایره المعارف اخلاق و سیاست با همکاری مرکز اخلاق و قانون‌گذاری در دوحه.

 

 

بازدیدها و نشست‌ها

دکتر یوسف قرضاوی رئیس اتحادیه در دفتر خود و دکتر علی قره‌داغی در دفتر اتحادیه، هیأت‌ها و شماری از رهبران سیاسی و فکری جهان اسلام و خارج از آن به علاوه‌ی تعدادی از دیپلمات‌ها و روزنامه‌نگاران را به حضور پذیرفته‌اند، از جمله: مدیر اجرایی مرکز روابط اسلامی آمریکایی، ویکتور یناری مسؤول گفتگو با اسلام در دانشگاه سان جینجو ایتالیا، مفتی ایتالیا و نیز تعدادی از علمای و رهبران اسلامی از سراسر جهان(به گزارش پیوستی ریاست و دبیرکل مراجعه شود).

مشکلات امت اسلامی

اتحادیه با حوادثی که برای امت اسلامی پیش آمده است همراهی کرده و به دنبال هر حادثه بیانیه‌ای صادر کرده است. در این زمینه به طور ویژه فعالیت‌های زیر را ارائه داده است:

فلسطین و قدس

– هیأت بلند‌پایه‌ای از اتحادیه به ریاست دکتر یوسف قرضاوی به غزه سفر کرد؛ در این سفر اعضا با رهبران فلسطینی دیدار و خانواده‌های شهیدان و اسیران را به حضور پذیرفتند و در جشنواره‌ی قدس و اسیران شرکت کردند؛

– در بحبوحه‌ی یورش رژیم صهیونیستی به غزه، اتحادیه در رأس هیأت عالی‌رتبه‌ به ریاست دبیرکل و عصام البشیر، معاون دبیرکل و تعدادی از علما در این‌باره جلسه تشکیل دادند.

سوریه

– سازمان‌دهی جشنواره‌ی “با سوریه تا پیروزی” در دوحه در سی‌ام ماه می ۲۰۱۳ برای هم‌دردی با ملت سوریه؛

– شرکت در همایش علما در مصر با حضور رئیس اتحادیه برای حمایت از مردم سوریه؛

– نظارت بر برنامه‌های “نبض زندگی” برای جذب کمک‌های عمومی داخلی برای سوریه با حضور دبیرکل اتحادیه در هر مرحله.

مصر

-پس از انتخاب دکتر محمد مرسی هیأتی از اتحادیه به ریاست دکتر یوسف قرضاوی برای تبریک انتخاب ایشان به مصر سفر کرد و آمادگی اتحادیه را برای همکاری با رهبران مصر در راستای خدمت به مردم این کشور اعلام کرد؛

-دبیرکل اتحادیه به نمایندگی در همایش علما شرکت کرد تا در خصوص حقیقت کودتا در مصر رایزنی و تبادل نظر کند؛

-اتحادیه در رأس هیأت بلندپایه‌ای به ریاست دبیرکل در همایش ترکیه با عنوان “جهان در شرایط کودتا بر ضد اراده‌ی ملت‌ها” شرکت کرد. اتحادیه هم‌چنین در تأسیس آرایش جهانی برای حمایت از حقوق و آزادی‌، نقش ایفا کرد و در دفتر خود مجموعه‌ جلسات “رسانه‌ها در برابر کودتا” و نیز کمیته‌ی حقوقی را ترتیب داد و نقش عمده‌ای در راه‌اندازی سایت‌ الکترونی وابسته به آرایش جهانی داشته است.

 

کمک‌رسانی و اعمال انسان‌دوستانه

۱-سوریه: اتحادیه از طریق بیانیه‌ها و فعالیت‌های گوناگون رسانه‌ای، مردم را به کمک به ملت سوریه و آشنایی با درد و رنج آنان تشویق کرده است و با وجود این که اتحادیه یک مؤسسه‌ی امدادرسانی نیست، اما مشارکت چشم‌گیری را در کمک به مردم سوریه داشته است. شخص دبیرکل در دو کاروان کمک‌رسانی برای نیازمندان داخل سوریه شرکت کرد که به منظور رساندن کمک‌ها و نیازهای پزشکی از ترکیه راه‌اندازی شده بود و ارزش آن بالغ بر دو میلیون دلار بود. این کاروان‌ها از طریق همکاری با ائتلاف سوری و سازمان کمک‌رسانی «ای ها ها» در ترکیه راه‌اندازی شده است. هم‌چنین شخص دبیرکل کمپین بزرگی را برای جمع‌آوری کمک برای برادران سوری در منطقه‌ی کردستان عراق ترتیب داد.

۲سومالی: با یکی از افراد نیکوکار برای حفر چاه‌های آب آشامیدنی و تأمین آب چهارپایان و آبیاری مزارع مناطق خسارت دیده از گرما و خشک‌سالی هماهنگی صورت گرفت و این پروژه با همکاری سازمان خیریه‌ی زمزم سومالی در آستانه‌ی اجرا قرار دارد.

۳در راستای بررسی چشم‌اندازهای فعالیت‌های انسان‌دوستانه و گسترش آن، جناب دبیرکل در همایش “فعالیت‌های انسان‌دوستانه در دوران معاصر” شرکت کرد. این همایش با همکاری سازمان همکاری اسلامی و انجمن جهان اسلام و جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر جهانی در جده برگزار شد.

گسترش زبان عربی:

در خصوص سفارش شورای محترم در جلسه‌ی چهارم مبنی بر ضرورت توجه به گسترش زبان عربی به عنوان زبان قرآن، نشستی در دفتر اتحادیه برگزار شد تا ساز و کارهای اجرای این سفارش را بررسی کند. در حین نشست مشخص شد که کار اضافی و تخصصی در این امر به بررسی فنی کامل و فراهم کردن بودجه و کادر فنی نیازمند است و این امر می‌طلبد که شورای محترم در بررسی و تصویب بودجه‌ی اتحادیه آن را لحاظ کند. اما اگر هدف سهیم شدن در آماده‌سازی و آگاهی‌بخشی در خصوص اهمیت زبان عربی و ضرورت توجه به آن است، ما از هیأت امنا خواسته‌ایم با پیشنهادهایی که توسط سازمان‌های دولتی و محلی برای خدمت به زبان عربی در کشورها و مناطق اقامت آنان مطرح می‌شود توجه لازم داشته باشند.

با این حال اتحادیه توانسته است برنامه‌های کلانی را در خصوص آموزش زبان عربی از طریق اینترنت و از راه سایت دانشگاه پیشرفته‌ی اتحادیه اجرا کند.

صلح و آشتی

۱اتحادیه همواره بر مسأله‌ی سازش تأکید کرده است و از طرف‌های درگیر خواسته است مصلحت عمومی و راه‌ حل‌های میانه را ترجیح دهند و در این‌باره در مناطق ناآرام همانند فلسطین، سوریه، عراق، مصر، سودان، افغانستان، لیبی و مالی رهنمودهای مؤثری ارائه کرده است. اتحادیه در دیدار با رهبران سیاسی و در ارتباط‌های خود همواره بر این مسأله تأکید کرده است. از سوی دیگر اتحادیه علاقمند است در این رابطه میانجی‌گری کند و با طرف‌های درگیر یا هر طرف سومی که تلاش می‌کند به اختلافات پایان دهد، همکاری نماید و این امر در توافق‌نامه‌ی صلیب سرخ درباره درگیری‌های مالی اتفاق افتاد.

۲مالی: ‌شیخ عبدالله بن بیه نائب رئیس به نمایندگی از اتحادیه به همراه دبیرکل و کمیته‌ی اقتصادی ضمن همکاری با اتحادیه‌ی علمای مالی، تلاش‌های زیادی را در زمینه‌ی نزدیک کردن دیدگاه‌های مردم مالی به هم‌دیگر انجام داده است.

۳عراق: دبیرکل به نمایندگی از سوی اتحادیه تلاش کرده است نظرات اهل سنت را به هم نزدیک کند به ویژه در نشستی که با رهبران حرکات مردمی اهل سنت و تجمع‌های سنی داشته است، بیشتر به این مهم پرداخته‌ است. تلاش‌های دکتر طارق هاشمی معاون رئیس جمهور عراق و تشویق ایشان به وحدت و یک‌پارچگی برای تقویت خواسته‌های اهل سنت در منطقه و ایستادن در مقابل دشمنان آنان نیز تأثیر زیادی داشته است. اتحادیه هم اکنون در صدد است با رایزنی با ریاست امور دینی ترکیه همایشی را با علمای عراق در اربیل تشکیل دهد و از تمام علمای اهل سنت در داخل و خارج برای شرکت در آن دعوت کند.

کمیته‌های مشورتی

۱-در راستای پیشنهاد شورای محترم درباره ضرورت فعال‌سازی این کمیته‌های مشورتی با رؤسای این کمیته‌ها بحث و تبادل نظر شد.

۲-کمیته‌ی خانواده:

– کمیته‌ی خانواده‌ جهت معرفی جایگاه زن و خانواده در جهان و قوانین مترقی اسلامی تشکیل شد تا از ثوابت اسلامی در زمینه‌ی زن و خانواده و تدوین قوانین بین‌المللی دفاع کند به طوری که با این قوانین تضادی نداشته باشد.

-کمیته‌ی جهانی خانواده اولین گردهمایی جهانی خود را در خصوص منشور سازمان ملل متحد در خصوص منع انواع خشونت بر ضد زنان تنظیم کرد و بیش از پنجاه پژوهش‌گر زن و رؤسای سازمان‌های حقوقی و بین‌المللی از جمله یونسکو در این جمع شرکت کردند. در این گردهمایی اعلامیه‌ی حمایت از خانواده و بیانیه‌ای حاوی مجموعه‌ای از مهم‌ترین پیشنهادات منتشر شد و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه شد و در میان سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل توزیع شد(به گزارش پیوستی مراجعه شود). از جمله بندهای این بیانیه عبارتند از:

 • تأکید بر پایبندی به ارزش‌ها و اخلاق که برگرفته از تمام ادیان آسمانی است و با فطرت سالم هماهنگی دارد.
 • -تشویق کشورهای اسلامی و دولت‌ها به ضرورت خودداری از اجرای بندهایی که با شریعت اسلامی مخالف است و درخواست از سازمان ملل برای احترام به حاکمیت کشورها در تدوین قوانین و مقرراتی که با خصوصیات فرهنگی جوامع هم‌خوانی دارد.
 • غنی‌سازی سازمان‌های بین‌المللی از اصطلاحات و مفاهیم اسلامی.
 • لازم به ذکر است که خانم کاملیا رئوف به نمایندگی از اتحادیه در چهل و هفتمین جلسه‌ی مرکز زنان در سازمان ملل شرکت و اتحادیه بیانیه‌ای در این باره صادر کرد که به چند زبان‌ زنده‌ی دنیا ترجمه شد و در بین شرکت‌کنندگان در جلسه و در رسانه‌ها توزیع شد.
 • آماده‌سازی علما: دکتر جاسم عوده گزارشی را از دوره‌هایی که برای آماده‌سازی علما در چند کشور از جلمه اندونزی، مالزی و چین تشکیل شده بود ارائه کرد(به گزارش پیوستی مراجعه شود.)
 • دوره‌ای نیز برای آماده‌سازی علمای آینده از سوی دفتر اتحادیه در ایران برگزار شد.

بیانیه‌ها:

اتحادیه توانسته است با روند حوادث پیاپی در جهان متغیر همراهی کند؛ خواه مسأله متعلق به امت باشد، مانند: مسأله‌ی اول امت اسلامی یعنی فلسطین یا حادثه‌های کشورهای عربی مانند مصر و سوریه و یمن و یا مشکلات اقلیت‌های مسلمان، مانند: میانمار و اقلیت‌های دینی در غرب و مسایل انسانی مانند حوادثی که در خارج از کشورهای اسلامی روی می‌دهد. اتحادیه همواره کوشیده است به مناسبت درگذشت شخصیت‌های مسلمان به ویژه علمای اتحادیه و مسایل دیگری که لازم است موضع اسلام یا نظر شرع در آن مشخص شود، بیانیه صادر کند. این بیانیه‌ها معمولاً در رسانه‌ها و پایگاه‌های ارتباط اجتماعی منتشر شده است یا از طریق اظهارات و مصاحبه‌های مطبوعاتی با رهبران اتحادیه و نمایندگان آن پخش شده است(به گزارش مفصل همراه با عناوین بیانیه‌ها رجوع شود.)

این‌ها چکیده‌ای از فعالیت‌های اتحادیه اعم از ریاست، دبیرکل و کمیته‌های تخصصی بود و از خداوند بزرگ می‌خواهیم به همه‌ی کسانی که به هر نحوی در این امور سهیم بوده‌اند پاداش نیک عطا فرماید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

دبیرکل: دکتر علی قره داغی

منبع: سایت اتحاد علما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا