خبر های جدید

داوود‌ اوغلو: ترکیه با تمام وجود از مردم حلب پشتیبانی می‌کند

داوود‌ اوغلو: ترکیه با تمام وجود از مردم حلب پشتیبانی می‌کند

احمد داوود‌اوغلو، نخست وزیر ترکیه در سخنرانی خود در نشست مجلس کبیر ترکیه در آنکارا، با اشاره به حملات جنگنده‌های روسیه در حلب سوریه، گفت مردمی که از شدت این حملات به خداوند پناه برده‌اند، محزون نباشند، ترکیه با تمام وجود از آن‌ها حمایت می‌کند.

داووداوغلو با بیان این‌که ترکیه، قلب، درها و سفره‌اش را به تمام مظلومین و ستم‌دیدگان درگیری‌های داخلی سوریه که از مارس ۲۰۱۱ تاکنون ادامه دارد، باز کرده است، گفت: “مردم ترکیه بدون توجه به زبان، دین، نژاد این مردم درهای خود را گشوده‌اند. از این رو من افتخار می‌کنم”.

وی با اشاره به بمباران رژیم اسد و روسیه در سوریه گفت: “روسیه و اسد هر روز با بمبارانی که انجام می‌دهند خانه‌های مردم مظلوم و بی‌گناه را بر سرشان خراب می‌کنند. هزاران نفر در مرز ترکیه با هزار و یک مشکل در تلاش زنده ماندن هستند”.

او افزود: “چه ملت دلیری هستند، مردم سوریه. روز گذشته در دیدار با خانم مرکل در مورد قدرت مخالفان رژیم سوریه، به این نکات اشاره کردم، مردمی را در نظر بگیرید ۵ سال در مقابل ارتش منظمی که ظلم و فشار به آن‌ها تحمیل می‌کند، ایستادگی کردند. با اینکه این رژیم ظالم با به کارگیری از سلاح‌های کشتار جمعی و بمب‌های بشکه‌ای به این مردم حمله می‌کند، اما آن ها هرگز تسلیم نشدند. پس از آن، شبه‌نظامیان حزب‌الله و نیروهای غیرنظامی ایران وارد عمل شدند. سپس روسیه نیز با تمام قدرت وارد صحنه شد. بیاندیشید یک ملت؛ مردم حلب، به رغم حملات شدید نیروهای ایرانی، روسی و رژیم سوریه تا کنون مقاومت کرده‌اند. انسانیت پس از پایان جنگ جهانی دوم هرگز شاهد این‌ چنین ظلم و ستمی نشده است. با افزایش این حملات سنگین در حلب، ما درد این منطقه را در قلب خود احساس می‌کنیم”.

نخست‌وزیر ترکیه با اشاره به سفر آینده خود به استان قهرمان مرعش جهت شرکت در مراسم سالگرد آزادی این شهر از دست دشمن، اظهار داشت: “چهار شهرمان طی سال‌های ۱۹۲۱ بدست اجنبیان اشغال شدند. این شهرها عبارتند از مرعش، عینتاپ، اورفه و حلب. سه شهرمان به آزادی رسیدند و امروز در ترکیه آزادانه، توسعه یافته و درصلح، موجودیت خود را حفظ می‌کنند. اما حلب که برادر آن‌هاست می‌سوزد. حلب، که قرن‌ها پاره‌ای قلب و تمدن ما بود می‌سوزد و جهان تماشا می‌کند. مردم حلب موقعی که مرعش و عینتاپ به پا خاست و اورفه از پرچم و استقلالش حفاظت کرد، به مردم این شهر‌ها دعا می‌کرد”.

داوود‌اوغلو ادامه داد: “اکنون ما به وعده تاریخی خود عمل کرده و از حلب به نام قهرمان مرعش، شانلی اورفه، غازی عینتاپ، مراقبت خواهیم کرد. مردم حلب که از بمباران جنگنده‌های روس به تاریخ خود و خداوند پناه برده‌اند، ناراحت نباشند، ترکیه با تمام وجود، از آن‌ها پشتیبانی خواهد کرد. همانطور که آن‌ها در کنار قهرمان مرعش قرار گرفتند، از غازی عینتاپ دفاع کردند و همراه با عزمت و دعاهای خود با شانلی اورفه در راه شکوه این شهر همگام شدند، حلب نیز با صفت‌های این شهرها برای ما قابل توصیف خواهد شد. حلب، غازی، قهرمان و شانلی (با شکوه) است. از مجلس ترکیه به تمام حلب قهرمان، غازی و شانلی سلام می‌گوییم. روزی فرا می‌رسد و این ظلم خاتمه می‌یابد”.

نخست وزیر ترکیه با بیان این‌که جامعه جهانی، ایالات متحده آمریکا و روسیه باید صمیمانه به واقعیت‌ها بنگرند، به اهمیت برقراری صلح پایدار و عادل در سوریه تاکید کرد و اظهار داشت: “وقت زیادی برای برپایی صلح عادل و پایدار در سوریه نداریم. آنهایی که می‌گویند برای راه حل در سوریه هستند، متاسفانه بجای حل این بحران، به آن گره زده‌اند. روسیه بی‌رحمانه به بمباران مردمی که هیچ ربطی با تروریسم ندارد، ادامه می‌دهد”.

وی اضافه کرد: “ما اطلاعات تک تک این بمب‌های روسیه که کجاها را هدف قرار داده است در اختیار داریم. نود درصد از حدود ۶ هزار سورتی، غیرنظامیان و مخالفان میانه‌رو را هدف قرار داده و تنها ۱۰ درصد از آن گروه تروریستی داعش را هدف قرار داده است. این اطلاعات به غیر از ما در اختیار آمریکا، سازمان ملل متحد و تمامی جامعه جهانی قرار داشته و از آن باخبرند”.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا