خبر های جدید

باید از داعش در لیبی ترسید

ارزیابی مقامات اطلاعاتی آمریکا از تهدیدات جهانی
باید از داعش در لیبی ترسید

جیمز کلپر، مدیر اداره امنیت ملی ایالات متحده در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا تهدیدات جهانی را لیستی بلندبالا از مصائب بزرگ خواند؛ زوال دولت- ملت ها، بروز تعارضات مسلحانه به واسطه کمبود منابع، بحران مهاجرت در اروپا و خطر سقوط سیاسی افغانستان از جمله مواردی است که کلپر به آن اشاره کرده است.

کلپر و دیگر حاضران جلسه شامل روسای سی. آی. ای، اف. بی. آی و ان. اس. ای هیچ یک اخبار خوبی در این زمینه نداشتند.

داعش در حال گسترش در لیبی است

بزرگترین شاخه داعش در خارج از سرزمین های عراق و سوریه، در لیبی شکل گرفته است. از آنجایی که بسیاری از جنگجویان حامی داعش نمی توانند برای پیوستن به این گروه عازم سوریه شوند، به لیبی سفر کرده و به شاخه داعش در این کشور می پیوندند.

از زمان حمله آمریکا به داعش و سقوط معمر قذافی، لیبی تبدیل به مامنی برای گروه های شبه نظامی مختلف شده است.

به گفته کلپر، وضعیت فعلی لیبی، مانند شرایط عراق و سوریه پیش از پیروزی های داعش در آنجا است. در حال حاضر لیبی بزرگترین پهنه سرزمینی بدون حکومت است که از منابع عظیم نفتی برخوردار است. مقامات آمریکایی بر این باورند که رهبری داعش تعدادی از فرماندهان با تجربه به همراه جمعی از جنگجویان خود را به لیبی اعزام کرده است.

اف بی آی نمی تواند تماس های تلفنی عامل حملات سن برناردینو را شنود کند

در این جلسه استماع جیمز کامی رئیس اف. بی. آی اعلام کرد که با وجود گذشت دو ماه از حادثه سن برناردینو که منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد، سیستم کدگذاری ویژه ای مانع از امکان شنود مکالمات اشخاصی شده است که به گفته وی سرنخ های کلیدی کشف ماجرا هستند.

هم اکنون استفاده از سیستم های کدگذاری از سوی گروه های تروریستی بیش از پیش رواج یافته و در این جلسه استماع کامی برای دومین بار به این نکته اشاره کرد.

تکنولوژی « اینترنت اشیاء» و استفاده اطلاعاتی از آن

پدیده اینترنت اشیاء اشاره به چگونگی پیوند وسایل خانگی به اینترنت دارد، به گونه ای که به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که همه وسائل خود را به راحتی از راه دور کنترل کنند. کارشناسان امنیتی  بر  این باورند که تاکنون سطح حفاظتی این نوع تکنولوژی بسیار پایین بوده است. از این رو امکان هک آن نیز وجود دارد.

ضعف حفاظت اطلاعاتی در این تکنولوژی می تواند فرصت بالقوه ای باشد که به جامعه اطلاعاتی کمک کند دسترسی راحت تری به اطلاعات مورد نیاز داشته باشد.

کیم جونگ اون و معضل کره شمالی

به گفت جان برنان، رئیس سی. آی. ای، کره شمالی تنها برای کسب حمایت داخلی و یا ترساندن همسایگان خود اقدام به آزمایش موشک های هسته ای نمی کند، بلکه قصد دارد موشک های خود را به رخ جهان بکشد.

برنان در پاسخ به عضو بلندپایه کمیته روابط خارجی (رئیس اقلیت کمیته روابط خارجی) هدف عمده کیم جونگ اون را صادرات تسلیحات خواند. به عقیده وی این آزمایشات هسته ای نوعی ارائه محصولات تسلیحاتی برای جلب توجه بازار است.

گفته می شود که میلیون ها دلار از درآمد کره شمالی حاصل از فروش تسلیحات است.

منبع: فارن پالسی / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا