خبر های جدید

فهمی هویدی:جهان عرب در بدترین وضعیت قرار دارد

فهمی هویدی:جهان عرب در بدترین وضعیت قرار دارد

روزنامه نگار و اندیشمند مصری از تلاش‌های غرب برای بازترسیم نقشه منطقه خبر داد و گفت: جهان عرب در بدترین وضعیت خود قرار داد. «فهمی هویدی» اندیشمند و متفکر مصری عصر امروز در نشستی تحت عنوان ” تحلیل اوضاع سیاسی مصر” در دانشکده مطالعات جهان حضور یافت.

در این نشست که به همت انجمن ایرانی مطالعات جهان و دانشکده مطالعات جهان برگزار شد، فهمی هویدی روزنامه نگار مصری طی سخنانی در این نشست وضعیت جهان عرب را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت: بعد از گذشت ۱۰۰ سال از معاهده سایکس- پیکو ، تلاش هایی برای بازترسیم نقشه جهان عرب صورت می‌گیرد.

هویدی که بعد از حسنین هیکل دومین روزنامه نگار برجسته مصر و جهان عرب به شمار می رود،  با اشاره به تشکیل گروهک داعش و طرح تجزیه کشورهای منطقه  افزود: تقسیم سوریه یک واقعیت جدید است و کُردهای عراق هم بحث همه پرسی استقلال را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به جنگ‌های خونین در منطقه تصریح کرد که جهان عرب شاهد جنگ‌های داخلی است و این امر جهان عرب را در بدترین وضعیت خود قرار داده است. هویدی با اشاره به تلاش‌ها برای مصادره انقلاب های منطقه گفت: بهار عربی محاصره شده و هیچ کدام از آنها به جزء تونس به اهداف مورد نظر خود دست نیافته است.

وی بر اتحاد جهان عرب و ایران تاکید کرد و گفت: به ایران آمده‌ام که شکاف‌ها را پُر کنیم و برادری واقعی را دوباره احیاء نماییم. وی پس از سخنان کوتاهی به سوالات حاضران در این نشست پاسخ داد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا