ملاک های انتخاب درست از دیدگاه قرآن کریم

ملاک های  انتخاب درست  از  دیدگاه  قرآن  کریم

نویسنده :  ادریس قیصری ( کارشناس علوم اسلامی )

مقدمه

قران  کریم  ماندگار ترین اثر  تاریخی  است  همان  اثری  که  هنوز بوی  تازگی  از  آن  استشمام  می شود کتابی  که کلام خدا است خداوند  متعال آن را  نور  آشکاری قرار  داده  چنانچه  می فرماید: « ‏يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَكُمْ بُرْهَانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَأَنْزَلْنَا إِلَيْكُمْ نُورًا مُبِينًا‏»[ نساء/174 ‏]  اي مردم ! از سوي پروردگارتان حجّتي به نزدتان آمده است ( كه محمّد است و او با سيرت عملي و دعوت تشريعي خود ، حقيقت ايمان را برايتان روشن مي‌سازد ، و مؤيّد به معجزات الهي است ) و به سويتان نور آشكاري فرستاده‌ايم ( كه قرآن است و همچون نور با پرتو خود راه را روشن و به سوي نجات رهنمودتان مي‌سازد ) . ‏

«‏فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالنُّورِ الَّذِي أَنْزَلْنَا وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ‏»[تغابن/8] ‏ ايمان بياوريد به خدا و پيغمبرش و نوري كه ( قرآن نام دارد و آن را براي روشن كردن راه سعادت دنيا و آخرت شما انسانها ) نازل كرده‌ايم . خداوند كاملاً آگاه از هر آن چيزي است كه انجام مي‌دهيد . ‏

« وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِي أُنْزِلَ مَعَهُ»[اعراف/157] و از نوري پيروي كنند كه ( قرآن نام است و همسان نور مايه‌ي هدايت مردمان است و ) به همراه او نازل شده است.

برخی از  خصوصیات  نور  عبارتند  از  اینکه: نور  خود روشن  است  و برای  غیر  خود  نیز  روشنگری  می نماید  و پنهانیها  را  معلوم  می  کند  و  حقایق  را  آشکار  و اباطیل  را بر  کنار  و شبهه ها  را برطرف  می  کند،  و بیراهه  رفتگان  را  که  راه  برایشان  مشتبه  شده  و یا  راهنمایی  ندارند،  را هنمایی  می  کند  و آنهایی  را  که  راه  هدایت در  پیش  گرفته اند،  بر  هدایتشان  می افزاید.

 لذا در  این  ایام  که ایام انتخابات دهمین  دوره ی  مجلس شورای  اسلامی  و  پنجمین  دوره ی  مجلس  خبرگان  رهبری  هستیم  ضمن اینکه  از  مردم  دعوت می شود  به  کاندیدای اصلح  رای  دهند آنان  را  متوجه  ملاکهای  انتخاب  درست  که برگرفته از  این  نور  مبین  است  می  کنیم.

ملاک های انتخاب درست

1-    ایمان

اولین شاخصه ای  که  در  قرآن برای  افراد  صالح ذکر  شده است مومن بودن  شخص است.ایمان در  مرکز و قلب با عث  می  شود  تا  شخص  در  مسیر  اجرای  دستورات  الهی  گام  بردارد  و برای  پیاده  کردن آن  در  جامعه اسلامی تلاش  کند. این  ویزگی  انقدر  مهم است  که قرآن می فرماید«‏أَفَمَنْ كَانَ مُؤْمِنًا كَمَنْ كَانَ فَاسِقًا لَا يَسْتَوُونَ‏»[سجده/188] ‏ آيا كسي كه مؤمن بوده است ، همچون كسي است كه فاسق بوده است‌ ؟ !  ( نه ، هرگز ! اين دو ) برابر نيستند . ‏

2-    تقوا

فردی که دارای  منصبی می شود  یا  نماینده ی  یک  ملت است باید  متقی  و خدا ترس باشد تا  این  جایگاه را  جولانگاه منافع شخصی، حزبی، گروهی، و فامیلی نکند. و این  مقام  را  وسیله ای برای  رسیدن به  رحمت  الهی  و  خدمت  خالصانه  به  خلق خدا  بداند  و در  این  جهت گام بردارد. آنگاه نزد  خدا  و خلق خدا  عزیز می شود«إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ‏»[ حجرات/13] بي‌گمان گرامي‌ترين شما در نزد خدا متّقي‌ترين شما است . خداوند مسلّماً آگاه و باخبر ( از پندار و كردار و گفتار شما ، و از حال همه‌كس و همه چيز ) است .

3-    سابقه درخشان

سابقه ی درخشان از دیدگاه قرآن جهاد فی سبیل الله است که امروزه به تعبیر استاد پیرانی جهاد مدنی است، باید دید کدام یک از  افراد  در  جهاد مدنی  سهم داشته  و در راه خدمت به مردم از  جان  و مال  هزینه کرده است و به قول  معروف امتحان پس داده ها کدامند؟ قرآن  کریم  در  این باره می فرماید: «‏لَا يَسْتَوِي الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ غَيْرُ أُولِي الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ دَرَجَةً وَكُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَفَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْرًا عَظِيمًا‏»[ نساء/95] ‏ ( جهاد با رعايت اين همه احتياطي كه گذشت ، بس بزرگ و ارزشمند است ) . مسلماناني كه ( به جهاد نمي‌روند و در منازل خود ) مي‌نشينند ، با مسلماناني برابر نيستند كه با مال و جان ، در راه يزدان جهاد مي‌كنند . خداوند مرتبه‌ي والائي را نصيب مجاهدان كرده است كه بالاتر از درجه‌ي خانه‌نشينان است ، مگر چنين خانه‌نشيناني داراي عذري باشند ( كه ايشان را از بيرون شدن براي جهاد بازداشته باشد . در اين صورت درخور سرزنش نيستند ، و پاداش بزرگ خود را از خدا دريافت مي‌دارند و مرتبه‌ي بالائي دارند ) . خداوند به هر يك ( از دو گروه مجاهد و وانشستگان معذور ) منزلت زيبا ( و عاقبت والائي ) وعده داده است . و خداوند مجاهدان را بر وانشستگان ( بدون عذر ) با دادن اجر فراوان و بزرگ ، برتري بخشيده است .  ‏ ‏

در جایی دیگر خداوند متعال فرموده اند« ‏وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ‏؛ ‏أُولَئِكَ الْمُقَرَّبُونَ‏»[ واقعه/10-11] ‏ و پيشتازانِ پيشگام ! ‏‏ آنان ، مقرّبان ( درگاه يزدان ) هستند . ‏

« السَّابِقُونَ . . . » : پيشقدمان در خيرات و پيشاهنگان در حسنات . پيشوايان و رهبران مردم در اخلاق و صفات انساني و انجام اعمال و افعال خداپسندانه.

البته نکته ی ظریفی در  اینجا وجود دارد و آن این که: این ویژگی  و تمام  ویژگی های دیگر باید پیوسته در  فرد  بوده  و استمرار داشته باشد. افراد با سابقه باید  در  حال  حاضر  هم این سابقه را حفظ کرده  و با اعمال  و گفتار خود، آن  سابقه  را  از  بین  نبرده باشند. همانطور که شرط رستگاری در قیامت به همراه داشتن عمل صالح تا  هنگام مرگ است، نه مدتی از عمر انسان، کسی که سابقه ی  خوبی داشته باید آن را تا آخر عمر نگه دارد نه با کارهای ناشایست دیگری این سابقه را از بین ببرد.

4-    وفاداری به دین و ملت:

وفاداری آن قدر  مهم است  که خداوند متعال در میان صفات نیک حضرت ابراهیم علیه السلام آن را  در  آیه ای  مستقل بیان  کرده است و فرموده:« ‏وَإِبْرَاهِيمَ الَّذِي وَفَّى‏» [نجم/37] ابراهيمي كه ( قهرمان توحيد بوده و وظيفه‌ي خود را ) به بهترين وجه ادا كرده است .  ‏

5-    اهلیت  و لیاقت داشتن

خداوند متعال فرموده اند: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا…» [نساء/58] ‏ بيگمان خداوند به شما ( مؤمنان ) دستور مي‌دهد كه امانتها را ( اعم از آنچه خدا شما را در آن امين شمرده ، و چه چيزهائي كه مردم آنها را به دست شما سپرده و شما را در آنها امين دانسته‌اند ) به صاحبان امانت برسانيد.

سرنوشت این ملت بزرگ با  داشتن هدفهای  مهم  و نیز  درگیر  بودن با  انواع  مشکلات  بیرونی  و داخلی و… نیاز به  فردی  و یا افرادی  امین  و لایق  دارد  تا  با  مدیریت صحیح  و درست ، بتوانند این  کشتی  را در  مقابل توفانهای  سهمگین  داخلی  و خارجی  حفظ  نموده  و در  مسیر درست  هدایت  کنند. این  مهم آن قدر  مورد  توجه است  که  خداوند متعال  کلمه « یأمرکم» را به کار  می برد  و امر  به چیزی  دلالت بر  مهم  بودن  آن دارد.

6-     شرح صدر و تحمل مشکلات

شرح صدر  آن قدر  مهم است  که حضرت موسی از  خداوند طلب شرح صدر  می کند. «‏قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي‏» [طه/25] ‏ ( موسي خاشعانه به دعا پرداخت و ) گفت : پروردگارا ! سينه‌ام را فراخ و گشاده دار ( تا در پرتو شرح صدر ، خشم و كين از دل برخيزد ، و با آرامش تمام رسالت آسماني را به جاي آورم ) . ‏

خداوندمتعال در  یاد اوری  نعمت های بزرگ به پیامبر-صلی الله علیه وسلم- شرح صدر را ذکر  می  کند«‏أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ‏» [شرح/1] ‏ آيا ما سينه تو را نگشوديم ( و دلت را از بند غم حيرت رها نساختيم ، و تاب تحمّل نابسامانيهاي محيط جاهليّت و سختيهاي مسؤوليّت بزرگ نبوّت را به تو عطاء نكرديم‌ ؟ ) . ‏

شرح صدر . كنايه از : سعه صدر ، رهائي از غم و اندوه حيرت و ضلال پيش از نبوّت ، تاب تحمّل مشكلات مسؤوليّت نبوّت و رهبري ، صبر و حوصله در برابر ناملايمات محيط و دردسرهاي كفّار و مشركان و ديگران است ( نگا : انعام‌ / 125 ، زمر / 22 ، طه‌ / 25 ، نحل‌ / 106 ) .

شرح صدر  و تحمل  در برابر مشکلات و حرفهای  منافقان داخلی  و خارجی   و دشمنان داخلی  و خارجی و … آنقدر  مهم است که در اولین آیه ی سوره ی شرح به آن پرداخته است.

7-    خود را خادم مردم بداند:

یکی از  ویژگی های  حاکمان دینی  کارکردن برای  مردم و خود را  خادم مردم دانسته و این کار را با عمل ثابت کنند و فقط شعار نباشد. و به خاطر جیب خودشان نباشد« وَيَا قَوْمِ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مَالًا إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ» [هود/29] اي قوم من ! من در برابر آن ،  ( يعني تبليغ رسالت پروردگارم ) از شما ( پول و مزد و ثروت و ) مالي نمي‌خواهم ، چرا كه مزد من جز بر عهده‌ي خدا نيست ( و پاداش خود را تنها از او مي‌خواهم و بس ) .

8-    نگاه ویژه به محرومان:

درجامعه افرادی  هستند که به دلایل  مختلف از تهیه اولیات زندگی  خود عاجزند حکومت باید به این افراد  نگاه ویژه ای  داشته باشد  و آنان را شناسایی  کند. پیامبر  ما  حضرت  محمد المصطفی  با  محرومان  می نشست  و غذا  می خورد  نه به  خاطر  فیلم برداری  بلکه به  خاطر  خوشحال  کردن  دل ان  محرومان، با آنان همصحبت  می شد و ساعتها با آنان صحبت می  کرد، دست  کارگران را می بوسید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن