تربیت، اخلاق و تزکیهدعوت و داعیمطالب جدید

مسجد پایگاه دعوت و مرکز تربیت

مسجد پایگاه دعوت و مرکز تربیت

نوینسده: اسماعیل کسنزانی

پايگاه دعوت

دعوت عبارت است از تلاش و كوششي كه براساس برنامه و روشي انجام مي‌گيرد و بوسيله‌ي آن بندگان در راه خداوند و مسير هدايت قرار مي‌گيرند و به لباس ايمان ملبّس مي‌شوند و دين خداوندي در زندگي آنها وارد مي‌شود و بر آن سايه مي‌افكند. و تمام زندگي ايشان را تغيير مي‌دهد.

دعوت عبارت است از ساختن جامعه، بوسيله‌ي ساختن فرد، به همين دليل ساختن جامعه‌اي براساس ايمان و تربيت افرادي متعهّد و متديّن، بدون دعوت و امر به معروف و نهي از منكر امكان پذير نخواهد بود، زيرا دين بوسيله‌ي دعوت بيان مي‌شود و راه راست بوسيله ي دعوت مشخص مي‌گردد. بوسيله‌ي دعوت است كه مردمان به اسلام مي‌گروند و كفر را ترك مي‌كنند، از ظلمت‌ها و تاريكي‌ها بسوي نور مي‌گريزند و دين جاهلانه و نادرست خود را رها كرده و بدين حنيف ايمان مي‌آورند، از كارهاي زشت و صفات رذيله دور مي‌شوند و به انجام كارهاي نيك و درست همت مي‌گمارند. وظيفه‌ي پيامبران (ع) نيز عرضه كردن دين بود كه اين امر نيز بدون دعوتي فراگير و مستمر امكان پذير نبود.

در جامعه‌ي اسلامي، دعوت امري حياتي و ضروري است و مي‌بايست هميشگي و پايدار باشد، مسلمانان بايد برنامه‌اي جامع و مفيد را براي اين كار طراحي كنند و آن را ترك نكنند، زيرا ترك كردن دعوت و امر به معروف و نهي از منكر به مثابه ي پاك كردن حاكميت ايمان، در سطح جامعه مي‌باشد؛ به همين خاطر خداوند متعال اين موضوع را به مسلمانان دستور مي‌دهد .

[وَ لْتَكُنْ مِنْكُم اُمَّةٌ يَدْعُونَ إلى الْخَيرِ وَ يَأمُرُونَ بِالْمَعروفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَ أولئكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ] آل‌عمران/104

 «بايد از ميان شما گروهي باشند كه به نيكي دعوت كنند و امر به معروف و نهي از منكر نمايند و آنان خود رستگارند.»

و دعوت جهادي است مستمر

مسجد در جامعه ي اسلامي مركز تربيت و پايگاه دعوت است، بر روي منبر مساجد است كه احكام دين بيان مي‌شود و كارهاي نيك و حلال و امور ناروا و حرام براي مردم روشن مي‌شود و راه از چاه شناسانده مي‌شود؛ همانطور كه پيامبر h مسجد را مركز دعوت مبارك خويش قرار داد و شريعت را در آنجا براي اصحاب تشريح فرمود و اسلام را در مسجد بر جهانيان عرضه كرد.

«بدون مسجد فرد مسلمان نمي‌تواند پاي موعظه و گفتار حق بنشيند تا روح و نفسش به حركت بيافتد و مشاعر و احساسش شكوفا گردد. بدون مسجد فرد مسلمان نمي‌تواند احكام دين و تنظيم امور دنيوي و امور حلال و حرام و برنامه‌هاي زندگي و دقايق تشريع را دريابد، بدون مسجد فرد مسلمان نمي‌تواند قرآن بياموزد و اسباب نزول و تفسير را ياد بگيرد.»1

مسجد پايگاهي است كه هر روز پنج مرتبه، نداي دعوتش بر همه جا طنين انداز مي‌شود و با «الله اكبر» خداوند را برترين قدرت ها معرفي مي‌كند و مؤمنان را دلگرم مي‌كند كه از غير از خدا نهراسند و با شناساندن قدرت برتر، بي باوران را به تسليم فرا مي‌خواند؛ با «أشهد أن لا إله إلا الله» خداوند را يگانه معبود و فريادرس مردم معرفي مي‌كند و معبودان دروغين را در هم مي‌شكند و بانگ توحيد سر مي‌دهد و همگان را به يگانه پرستي دعوت مي‌نمايد؛ با «أشهد أن محمد رسول الله» رهبري جاده ي هدايت را براي رسيدن به‌ مأواي سعادت معرفي مي‌كند وانسان را از پيروي‌ماديگرايان و كوته بينان بر حذر مي‌دارد؛ با «حىَّ عَلَى الصلاة» و «حيَّ عَلَي الفلاح» ايمانداران را به گفتگو با مولاي خويش دعوت مي‌نمايد و به رستگاري بشارت مي‌دهد.

 آري! حقيقتاً مسجد پايگاه دعوت به سوي خدا و خداپرستي است.

مسجد بايد به عنوان مكاني براي بيان عقيده و باور و تشريح اسلام و احكام و روايت سيره‌ي امام انبيا h و اصحاب گراميش قرار گيرد، فرايض براي مردم مشخص گردد و سنت مطهر شناسانده شود و با بدعت هاي بوجود آمده مبارزه گردد؛ آري! منبر مسجد بايد به ندايي براي آزادي انسان‌ها از قيد دنيا و رسيدن به خداوند متعال و صدايي براي تجهيز سپاه ايمان و مبارزه با طاغوت و دشمنان‌خدا تبديل گردد.

و اين ارشادي است براي تمام داعياني كه مي‌خواهند بسوي خداوند دعوت كنند، كه مسجد را پايگاه دعوت خويش قرار دهند، زيرا مسجد باعث تربيت و تكوين شخصيت فرد و آشناشدن وي با ساير مسلمانان و ايجاد محبتي ناگسستني بين ايشان مي‌گردد. «اگر مسلمين مي‌خواهند، پايه‌گذار اساس محكم و استوار جامعه‌ي اسلامي در تمام نقاط دنيا باشند، و اگر مي‌خواهند مانند گذشتگان بزرگوار خود عزت و رفعت و دولت و كيان اسلامي را تحقق عيني بخشند، بايد مساجد را همچنان زنده و پويا و با طراوت نگاه دارند.»

  1. 1. چگونه فرزندان خود را تربيت كنيم، ص40
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن