یونسکو: «مسجدالاقصی» صرفا متعلق به مسلمانان است

 یونسکو: «مسجدالاقصی» صرفا متعلق به مسلمانان است

سازمان یونسکو با صدور قطعنامه‌ای نبود پیوند میان یهودیت با مسجد الاقصی در شورای این سازمان را به تصویب رساند و تأکید کرد این مکان مقدس صرفا متعلق به مسلمانان است. شورای خارجه سازمان علمی، آموزشی، فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، روز پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که وجود هرگونه پیوندی تاریخی بین یهودیان و مسجدالاقصی را رد می‌کند. این اقدام با استقبال چشمگیر فلسطینیان و انتقاد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همراه شده است.

این قطعنامه با کسب ۲۴ رای مثبت در مقابل ۶ رای منفی تصویب شد. در حالی که ۲۶ کشور عضو این سازمان به این طرح رای ممتنع دادند، دو کشور نیز در این رای‌گیری شرکت نکردند. همچنین کشور‌های آمریکا، آلمان و انگلیس به این طرح رای منفی دادند.

این قطعنامه نحوه عملکرد اسرائیل در مدیریت اماکن دینی در قدس اشغالی را مورد انتقاد قرار داده و خاطرنشان کرده است که قدس شهر مقدس مسلمان، مسیحیان و یهودیان است. یونسکو در این قطعنامه خود بر ارتباط اسلام و مسجدالاقصی تأکید و ادعاهای اسرائیلی درباره روابط یهودیت با مسجدالاقصی را رد کرده است.

در این قطعنامه یونسکو آمده است که این مکان مقدس صرفا متعلق به مسلمانان است و یهودیان هیچ ارتباطی با آن ندارند. این قطعنامه همچنین از یورش بی‌وقفه «افراط‌گرایان راست‌گرا و نیروهای نظامی اسرائیلی» به مسجدالاقصی به شدت انتقاد کرده است.

قرار است هیات مدیره یونسکو متشکل از ۵۸ کشور، دوشنبه آینده این طرح تصویب شده را دوباره به رای‌گیری بگذارد. پیش‌نویس قطعنامه‌ای، که در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو منتشر شده، از سوی الجزایر، مصر، لبنان، مراکش، عمان، قطر و سودان ارائه شده است.

در واکنش به این قطعنامه یونسکو، دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: نمایشنامه‌های پوچ و بیهوده در یونسکو ادامه دارد، امروز این سازمان قطعنامه گمراه کننده دیگری صادر کرده که می‌گوید ملت اسرائیل هیچ ارتباطی با کوه معبد و دیوار غربی (دیوار ندبه) ندارند؛ همانند این است که بگوییم که هیچ ارتباطی بین چین و دیوار بزرگ چین وجود ندارد و یا اینکه بگوییم هیچ ارتباطی بین اهرام ثلاثه و مصر وجود ندارد.»

از سوی دیگر، «نبیل ابو ردینه» سخنگوی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از این قطعنامه یونسکو استقبال کرد. او در بیانیه‌ای گفت: «این، پیام مهمی به اسرائیل است که تصریح می‌کند آن باید به اشغال‌گری خود پایان دهد و دولت فلسطین را به پایتختی قدس شریف به رسمیت بشناسد.»

آمریکا هم به این قطعنامه یونسکو به نفع فلسطینیان، واکنش نشان داده است. «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن با قطعنامه یونسکو، که ارتباط یهودیان را با کوه معبد یا حرم شریف قدس رد می‌کند، مخالف است.»

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا