به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
كردستان

تاريخ و نژاد كردها _ 1

تاريخ و نژاد كردها

نویسنده: حامد بهرامي

واژه ي كردها به مفهوم سرزميني است كه كردها درآن اكثريت قريب به اتفاق مردمش را تشكيل مي دهند و شمارشان از شمار هر يك از اقليتهاي موجود در آن افزونتر است اين سرزمين به طور عمده آميزه اي است از كوههاي كه دره ها را در بر گرفته اند و به سوي تپه ها و دشتها سرازير شده اند .

سرزمين كردان كوهستاني است كه بعضي كشاورزندو در جلگه ها اقامت گزيده اند و شهر هاي را به وجود آورد9 اند كه برخي از آنها يادگار عهد باستانند كه امروز ميان پنج كشور ايران ،عراق ، تركيه و سوريه و ارمنستان تقسيم شده اند .

هنگامي كه آريايها مجبور به مسافرت شدند مادها كه نيرومندترين شاخه ي آنها بودند در ميان كوههاي زاكرس شرقي و غربي و در شرق درياچه ي اروميه در حدود قرن دهم و نهم قبل از ميلاد با تسلط بر اقوام بومي اين منطقه سكونت گزيدند و با اقوام بومي اختلاط نمودند كه بعدها با تشكيل حكومت مادها همگي با يك نظام استقرار پيدانمودند .

آنچه كه مورد تأييد و تصويب اكثر مورخين و محققين مي باشد اين است كه كردها آرياي نژاد و از تبار مادها هستند

«هرودت »مورخ يوناني از شش طايفه ماد نام مي برد :1-بوز ها 2-پارتكن ها 3- استر دخاتها 4- آريزات ها 5- بودين ها 6- ماژها كه محل سكونت آنها را گستره ي جغرافيائي غرب ايران مي دانند .

گروهي از پژو هشگران زرتشت اول را از طايفه ي ماد و تيره ي ماژ مي دانند و ميدانيم كه طبقه ي روحاني زرتشتي را نيز «ماژوس » و «مغ» مي گويند كه بر گرفته از نام طايفه ي زرتشت يعني ماژ يا ماغ يا مگ است . معرب ماژوس « مجوس » است به معني دانشور و خارق العاده . در گاژهاي زرتشت واژه ي « ماگا » به معني بزرگ به كار رفته است كه امروزه در زبان كردي به صورت « مازن » يا « مه زن » يعني بزرگ و ارجمند باقي مانده است .

در تواريخ مختلف قبل از مادها تا به امروز نام كرد را چند گونه به كار برده اند «كاردا،كار دو ،كردوئن ،كورتي و كورد«كرد »

تا زمان هخامنشيان در مناطق كردستان اين قبايل كرد حكومت كرده اند :

1- گوتيها در غرب 25000تا 3200قبل از ميلاد .

2- لو لو ي ها در شهر زور و اورامان و عراق 3000تا 860ق . م

3- كاسي ها يا كوشي ها در كرمانشاه و لرستان 1700تا 1100ق . م

4- سوباريها در شرق تركيه و كوههاي آرا را رات 1200تا 1100 ق .م

5- ميتا ني ها در موصل تا طرابلس 16000تا 800 ق. م

6- ناير ي ها در شرق تر كيه و به جاي سو باريها 1100تا 900ق م كه طوا يف نا يري و نهري و بوتان و شمدينان از اعقاب آنانند .

7- هيتيت اشي در مناطق آنادول 1500 تا 1250ق .م

8- او راتوو ها و هالدي «خالدي ها يا آرارا تيان »اين طايفه ي كرد نيز در آنادول 1250 تا 860 ق .م حكومت كرده اند

9- ميديا – مادها 860 تا 550ق.م در ايران با حمله ي هخامنشيان كه شاخه ي ديگري از آريايها بودند و روابط فاميلي با آنها داشتند مادها سقوط كردند اما در حكومت به طور غير مستقيم شركت كردند .

جمعيت امروزي كردها نزديك به 35 ميليون نفر تخمين زده مي شود . كردها تا قبل از اسلام زرتشتي بوده انتد اما حال اكثريت آنها مسلمان و سني مذهب و پيرو مذهب شافعغي مي با شند اما در ايران اقليتي از آنان پيرو مذهب تشيع گروهي پيرو طريقه ي يزيدي يا ايزدي و عده ي نيز علي الاهي مي با شند عده اي از ارجمندان اين خاك پر گهر نيز پيروكتاب ها ي الهيند ، زرتشتي ، يهودي و يا مسيحيند .

امروز هنوز طريقه هاي عرفاني تصوف نقشبنديه و دراويش قادريه در كردستان رايج مي با شد .

بيداري اسلامي نيز در كردستان شكل گرفته و حركت هاي اسلامي فعالي را تحرك بخشيده است و افكار ديگري نيز همسوي آنها در حال شكل گيري است .

نام كردستان نخستين بار توسط سلطان سنجر سلجوقي در سده ي دوازدهم ميلادي و هنگامي به كار رفت كه سلطان ايالتي به همين نام تأ سيس كرد .

———————–

منبع : سلام با كردستان / مؤلف : حامد بهرامي / انتشارات : پرتوبيان

برچسب ها

‫۲ نظرها

  1. از کشتار و قتل عام کوردها بدست تورکها و اشغال سرزمینهای کورد توسط تورکها بنویسید. ما ایرانیان بجای آزادی سرزمین اشغال شده فلسطین از دست یهودیها بباید در صدد آزاد کردن زمینهای اشغال شده ایران توسط تورکها باشیم. ضمنا تورکهای خزر و قفقاز هم یهودی بودند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن