خبر های جدید

سیصد تن از طرفداران مرسی به حبس محکوم شدند

سیصد تن از طرفداران مرسی به حبس محکوم شدند

یک دادگاه نظامی در مصر نزدیک به سیصد تن از طرفداران محمد مرسی را به اتهام دست داشتن در خشونت و ناامنی به حبس محکوم کرد. خبرگزاری دولتی الاهرام مصر در پایگاه اینترنتی خود نوشت دویست و نود و شش تن از طرفداران محمد مرسی در دادگاه نظامی به اتهام تحریک به خشونت و مشارکت در اقدامات خرابکارانه در یک مجتمع قضایی در استان اسماعیلیه در شمال شرقی پایتخت به دوره های مختلف حبس تا بیست و پنج سال محکوم شدند.

محمد بدیع رهبر اصلی جنبش اخوان المسلمین به همراه سه فعال اسلامخواه دیگر به ده سال زندان محکوم شدند. از میان سیصد و دو متهم این پرونده یک نفر به بیست و پنج سال حبس، یک نفر به یک سال، دو نفر دیگر به دو سال، پانزده نفر به سه سال و دویست و هفتاد و سه نفر نیز به پانزده سال حبس محکوم شدند. در این پرونده شش نفر نیز از اتهام دست داشتن در قتل، شورش، خشونت و خرابکاری تبرئه شدند.

وقایع مرتبط با این پرونده به اواسط اوت سال دو هزار و سیزده و زمانی باز می گردند که طرفداران محمد مرسی به زور وارد ساختمان یک دادگاه در اسماعیلیه شدند. این حمله در واکنش به اقدامات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی رژیم مصر بر ضد شرکت کنندگان در دو اعتصاب در قاهره و جیزه که نزدیک به هزار کشته بر جا گذاشت، صورت گرفت. ­درگیری میان طرفداران محمد مرسی و نیروهای امنیتی در اسماعیلیه دهها کشته بر جا گذاشت.

دولت مصر اواخر سال دو هزار و سیزده جنبش اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی توصیف ­و حزب آزادی و عدالت که شاخه سیاسی این جنبش محسوب می شود، از فعالیت منع کرد.

پیش از این نیز صدها تن از مسئولان و هواداران جنبش اخوان المسلمین از جمله محمد مرسی در پرونده های جمعی که به طور شتابزده در دستگاه قضایی مصر مورد بررسی قرار گرفتند، به اعدام محکوم شده اند به طوری که بسیاری از سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد این اقدام مقامات قاهره را محکوم کرده اند.­

به گزارش خبرگزاری شین هوا از قاهره، پس از این که محمد مرسی، برخاسته از جنبش اخوان المسلمین، توسط عبدالفتاح السیسی از قدرت برکنار شد، این جنبش آماج حملات و سرکوبهای خونین قرار گرفت و صدها تن از طرفداران و تظاهرکنندگان حامی محمد مرسی توسط نیروهای نظامی و پلیس مصر کشته ­هزاران تن از هواداران این جنبش و تقریبا تمام سران و مسئولان بلندپایه آن از جمله محمد مرسی زندانی شدند.­

جنبش اخوان المسلمین اواخر سال دو هزار و یازده در روندی دموکراتیک ­چهل و چهار درصد از کرسی های پارلمان مصر را ­در اختیار گرفت اما این مجمع ژوئن سال دو هزار و دوازده طبق حکم دادگاه قانون اساسی مصر که قانون انتخاباتی کشور را مغایر با قانون ­اساسی تشخیص داده بود، منحل گشت، این رویداد زمینه را برای شکل گیری تنش و ناامنی در مصر فراهم کرد.

منبع: شبکه خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا