اهل سنّتسياسي اجتماعيمطالب جدید

سخنان دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در جلسه دیدار علمای اهل سنت با رئیس جمهور

سخنان دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در جلسه دیدار علمای اهل سنت با رئیس جمهور

بسم الله الرحمن الرحیم
«رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا بَلَدًا آمِنًا وَارْزُقْ أَهْلَهُ مِنَ الثَّمَرَاتِ»(بقره:۱۲۶)

رئیس جمهور محترم، حضار گرامی!

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

با الهام از دعای سیدنا ابراهیم علی نبینا و علیه الصلوه و السلام سخنانم را در چهار محورِ: سرزمین، شهروندان، امنیت و معیشت که اهمیت راهبردی آنها در عصر کنونی بر کسی پوشیده نیست، به عرض می رسانم:

١- سرزمین ایران با پیشینه‌ی تمدنیِ درخشان، حلقه‌ی وصل هویت‌های گوناگون و ریشه‌دار قومی، مذهبی و دینی است. این میراث تمدنی، برآیند کوشش‌ها و پویش‌های همه‌ی ایرانیان بوده، پاسداشت آن نیز رسالت همه‌ی شهروندان آگاه و دلسوز و زمامداران متعهد و مسؤول است.

٢- کرامت ذاتی انسان، اقتضا می‌کند عموم شهروندان صرف‌نظر از ویژگی‌های هویتی و گرایش‌های سیاسی از حقوق برابر برخوردار باشند. اهتمام سریع دولت جنابعالی در سال نخست فعالیت، به تدوین پیش نویس منشور حقوق شهروندی، اقدامی شایسته و امیدبخش بود که انتظار می‌رود گام‌های لازم در جهت تکمیل و عملیاتی کردن آن برداشته شود. لازم به ذکر است جماعت دعوت و اصلاح به فاصله اندکی از انتشار آن، ملاحظات و دیدگاههای خود را پیرامون پیش نویس مزبور، تدوین و تقدیم نمود.

٣- امنیت به صورت عام از اساسی‌ترین نیازهای جامعه بشری بوده، در عصر حاضر اهمیت، جایگاه و ابعاد آن گسترش قابل توجهی یافته است. امنیت پایدار، پیش شرط توسعه و شکوفایی هر کشوری است. در امان ماندن کشور ما از تنش‌ها و خشونت‌هایی که دامنگیر غالب کشورهای منطقه است، نعمتی ارزشمند بوده، نشان از تلاش خستگی ناپذیر مسؤولان و هوشیاری و همدلی شهروندان فهیم دارد. بدیهی است اهتمام متوازن به ابعاد دیگر امنیت از جمله: امنیت اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، شغلی و… ضامن حفظ و تداوم دست آوردهای ارزشمند کنونی است.

۴- اگرچه تأمین نیازهای معیشتی از ضرورت‌های اساسی جوامع انسانی بوده است اما اهتمام ویژه به توسعه‌ی اقتصادی و رفاه اجتماعی از ویژگی‌های عصر حاضر است. علیرغم رکود اقتصادی و برخی تنگناهای معیشتی، بر این باوریم که اقدامات مدبرانه ی دولت یازدهم در برجام و رفع تحریم ها، مهار تورم، جذب سرمایه‌گزاران خارجی، تأثیرات مثبت خود را بر اقتصاد کشور نشان داده و نویدبخش شکوفایی اقتصادی در آینده ای نزدیک است. بدیهی است هر گونه موفقیت دولت در حوزه اقتصادی نیز مرهون صبر و شکیبایی شهروندان و اعتماد آنان به دولت می باشد.

جناب آقای روحانی
ما بر این باوریم که در دولت جنابعالی رابطه دولت و ملت روند مطلوب‌تری را در پیش گرفته است. در این راستا ایجاد نهاد دستیاری ویژه و انتصاب حکیمانه جناب آقای یونسی به ریاست آن، نقش مؤثری در تقویت این روند ایفا نموده است. با توجه به موفقیت‌های این نهاد در فرهنگ سازی و تلطیف اذهان و تقویت رابطه اقوام و مذاهب و ادیان با حاکمیت، شایسته است جایگاه سازمانی دستیاری به معاونت ارتقا یابد.
نظر به مطالب فوق و نیز در شرایط حساس کنونی، زدودن نگاه امنیتی، و فراهم کردن امکان دستیابی هر چه بیشتر شهروندان اهل سنت به مناصب دولتی، به تقویت بیش از پیش اعتماد متقابل، وحدت و انسجام و همبستگی ملی می‌انجامد.

پروردگارا! سرزمین ما را آکنده از امنیت و آرامش و ساکنانش را از ثمرات، خیرات و برکات بهرمند فرما…

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ملاحظات جماعت دعوت و اصلاح در مورد پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا