خبر های جدید

سخنرانی اردوغان درباره پیروزی همه پرسی اصلاح قانون اساسی

سخنرانی اردوغان درباره پیروزی همه پرسی اصلاح قانون اساسی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره پیروزی همه پرسی اصلاح قانون اساسی سخنرانی می کند.

متن سخنرانی رئیس جمهور اردوغان به شرح زیر است:

از تمام ملت که با رفتن به پای صندوقهای رای، از اراده ملی و دموکراسی دفاع کردند تشکر می‌کنم. امیدوارم نتیجه همه پرسی اصلاح قانون اساسی مایه خیر و برکت برای کشور و ملت‌مان باشد.

ملت ما تصمیم خود در خصوص اصلاح قانون اساسی را گرفت. این همه پرسی نشان داد ملت ما از آینده خود حفاظت می‌کند. حفاظت از وضع موجود آسان و دفاع از تغییر سخت است که خدا را شکر از پس آن برآمدیم. ترکیه جهت سیستم مدیریت کشور تصمیمی تاریخی گرفت.

“ملت‌ ما بار دیگر به نحوی بی‌سابقه و آگاهانه به پای صندوق رفته و با اراده ای آزاد، نظر خود درباره اصلاح قانون اساسی که توسط مجلس کبیر ملت ترکیه تصویب شده بود، بیان کرد. نتایج غیر رسمی نشان می‌دهد که قانون اساسی جدید با دریافت حدود ۲۵ میلیون رای “آری” توسط ملت پذیرفته شده است. ابتدا از تک تک مردم و با هر دیدگاهی فقط، به‌ خاطر رفتن پای صندوق رای و دفاع از اراده خود سپاسگزارم”.

امروز ترکیه گام مهمی به سوی یک سیستم سیاسی که در ۲۰۰ سال گذشته همواره محل بحث بوده است برداشت. این یک اتفاق معمولی نیست، بلکه روز تصمیم گیری برای یک تغییر بسیار مهم در سیستم اداره کشور بود.

از تمامی کسانی که در این همه پرسی رأی آری داده و از  بنده حمایت کردند، قدردانی می کنم. نتیجه این همه پرسی به معنی موافقت مردم با نظام ریاستی و برای ما بسیار ارزشمند است.

تا زمانی که از ترکیه، دموکراسی، انتخاب ملت و صندوق آرا دفاع می کنیم به اذن خداوند دارای توان غلبه بر تمام موانع، مشکلات و بحرانها خواهیم بود. آخرین نمونه آشکار این پیروزی را در زمان کودتای نافرجام ۱۵ جولای مشاهده کردیم. همه پرسی ۱۶ آوریل نیز نشان داد ملت برای آینده خود اهمیت بسزایی قائل هستند.

۱۶ آوریل روز پیروزی تمام کسانی که رای «آری» و «خیر» دادند، سراسر ترکیه، تمام ۸۰ میلیون مردم ما، ۸۱ استان و سرزمین ۷۸۰ کیلومترمربعی است. شهروندانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز بخش مهمی از این پیروزی هستند.

با سیستم ریاستی دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی از هم تفکیک شده‌اند. این سه دستگاه با فعالیت‌ در حوزه خود در راستای هدف مشترک یعنی دولت، ملت، پرچم و وطن واحد خدمت خواهند کرد”.

بهتر است از فردا همگی به جای بحث درمورد مسائل خسته کننده و غیرضروری بر روی اهداف مان متمرکز شویم. می‌خواهیم سایر کشورها و سازمان‌ها به تصمیم ملت احترام بگذارند. بویژه کشورهای متحد ما، رابطه خود را با ما گسترش داده و برای مبارزه با تروریسم که در مورد آن حساس هستیم تلاش کنند.

ترکیه با گام‌هایی استوار و مطمئن به سوی تمدن معاصر پیش خواهد رفت.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در سخنرانی دیگری خطاب به مردم حاضر مقابل کاخ «هوبر» استانبول گفت: شما صندوق‌ها را با آرای خود پر و گویی منفجر کردید!

همه‌پرسی به پایان رسیدو جدال‌ها را پشت سر گذاشتیم، ولی دوره جدید در پیش رو داریم. ناگفته پیداست که تمام اصلاحات قانون اساسی اکنون اجرایی نمی‌شوند. به ویژه اصلاحات مربوط به ماده سیستم ریاستی با انتخاباتی که احتمال دارد در ۳ نوامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شود، به اجرا خواهد شد. کار‌های زیادی تا این مدت داریم که باید انجام داد، زیرا در تاریخ ۳ نوامبر سال ۲۰۱۹ تمامی افراد داوطلب برای اداره کشور، باید با آمادگی قدرتمندی در مقابل مردم حاضر شوند. دیگر در این کشور فقط با شعار‌ نمی‌شود اداره را بر عهده گرفت، بلکه برای به دست آوردن قلب مردم باید برنامه داشته باشند. در غیر این صورت نمی توان در انتخابات ریاست جمهوری نتیجه گرفت.

واقعا تبدیل به ملتی واحد بزرگ، برادر شدیم. گروهای زیادی در خارج علیه ما بودند. دیدید که چگونه وطن‌مان را مورد حمله قرار دادند، اما مردم ما ایستادگی کردند. تکه‌تکه نشد و شما در داخل و خارج کشور با رای خود صندوق‌های رای را پر کردید.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا