خبر های جدید

اردوغان: قدس عزت و ناموس مسلمانان است

اردوغان: قدس عزت و ناموس مسلمانان است

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست موسسات قدس در استانبول تاکید کرد: اولین قبله مسلمانان و شهر پیامبران؛ یعنی «قدس»، حریم عزت و ناموس مسلمانان جهان است.

ادامه سخنان وی در نشست مذکور به شرح زیر است:

-بر اساس تعهدمان در قبال قدس؛ چه از جهت اعتقادی و چه میراث تاریخی، برای مبارزه برادران فلسطینی خود در راه عدالت و حقوق اهمیت زیادی قائلیم. تلاش می‌کنیم تا قدس بار دیگر شهر صلح، آرامش و امنیت باشد.

– برقراری صلح و ثبات پیدار در منطقه بدون حل عادلانه مساله فلسطین ممکن نیست. دولت اسرائیل باید به حقوق و تصمیم‌های سازمانهای بین المللی پای‌بند باشد. هیچ‌کسی بالاتر از قانون و حقوق نیست، ولی متاسفانه در مساله فلسطین سالها است که تنها حقوق ابرقدرت‌ها رعایت می‌شود، نه حقوق فلسطینیان.

– هنوز پیش‌نویس طرح ممنوعیت پخش صدای اذان از بلندگوی مساجد در قدس اشغالی منتظر تصویب در مجلس اسرائیل است. هرچند ارایه آن نیز شرم‌آور است. سکوت کشورهایی که همواره به ترکیه درس دموکراسی و آزادی دین و وجدان می‌دهند، در قبال این طرح عجیب است. به اذن الهی اجازه طرح منع اذان در فراز آسمان قدس را نخواهیم داد.

-اگر قومی به ایمان و کیش خود یقین دارد، چرا از آزادی دین و مذهب برای دیگران نگران و می‌هراسند؟ ما مسلمانان در این زمینه نگران نیستیم، زیرا ایمان ما به دین‌مان کامل است. من بار دیگر از این جای به سیاستمداران اسرائیل می‌گویم؛ اگر به دین خود باور دارید، چرا از آزادی دین برای مسلمانان و بخش اذان از بلندگوها در هراس هستید؟

– حتی طرح مساله انتقال سفارت آمریکا به قدس که توسط سفیر این کشور در اسرائیل مطرح شده، کار اشتباهی است و یقینا باید از دستورکار خارج شود. در این خصوص هشدارهای لازم را در سطوح بالا داده و باز هم خواهیم داد.

-این مساله ممکن است برای عده‌ای به سادگی تغییر تابلو باشد، ولی چنین نیست. آنها توازن موجود در اماکن مقدس و تاثیر جابجایی حتی یک تکه سنگ در آن تابلو را نادیده می‌گیرند.

– جرمی بدون مجازات، مجرم را به ارتکاب بیشتر تشویق می‌کند. دلیل افزایش جرم اسرائیل در فلسطین نیز همین است. درصورتی که جنایات، کشتارها و ظلم نسبت فلسطین در چارچوب حقوق بین المللی پیگیری نشود، تلاش برای یافتن صلح و ثبات در منطقه عقیم خواهد ماند.

– نکته ای را در تمامی پلتفورم‌های مربوط به قدس تاکید می‌کنم و بار دیگر می گویم: ما مسلمانان باید همواره از قدس ومسجدالاقصی بازدید کنیم. آمار نشان می‌دهد که هنوز در این خصوص کمبودهای اساسی داریم.

– تنها راه حل مساله، تشکیل دولت مستقل فلسطین در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ و به مرکزیت قدس شرقی است. برای این منظور، باید به اسرائیل فشار آورد.

– مانیفست سیاسی جدید حماس را گام مهمی در راه توافق میان این جنبش و الفتح برای حل مساله فلسطین می‌دانم. این مانیفست به مثابه شکست تابو بود. ان شاءالله از این به بعد مبارزه برای حقوق و آزادی مردم فلسطین تقویت خواهد شد.

– تحولات اخیر در روند صلح را با آرامش و دقیق دنبال می‌کنیم. از تلاش‌های دیپلماتیک فلسطین به رهبری محمود عباس، رئیس دولت این کشور حمایت کرده و خواهیم کرد. در مسایل مربوط به جایگاه قدس باید همگی دقت و اهمیت لازم را قائل باشند.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا