خبر های جدید

اعتراف گولن به دیدار با یکی از اعضای کلیدی کودتای ترکیه

اعتراف گولن به دیدار با یکی از اعضای کلیدی کودتای ترکیه

فتح الله گولن که به گفته مقامات آنکارا طراح اصلی کودتای سال گذشته در ترکیه است اعتراف کرد که با یکی از چهره‌های اصلی کودتای ۱۵ ژوئیه دیدار کرده است اما گفت که این دیدار نمی‌تواند اثبات طراحی کودتای سال گذشته باشد.

فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه در گفت‌وگوی تفصیلی با شبکه فرانس ۲۴ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از روابط گرم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش که می‌تواند منجر به استرداد وی شود، نگران است، گفت: فکر نمی‌کنم نه ترامپ و نه رئیس‌جمهور دیگری در آمریکا این کار را در پیش بگیرد و با این اقدام چهره آمریکا را براساس خواسته‌های غیرمنطقی رئیس‌جمهور ترکیه مخدوش کنند. من نگران این احتمال نیستم.

عکس‌هایی پس از کودتای ۱۵ ژوئیه منتشر شد که در آن عادل اوکسوز در ایالت پنسلوانیا با فتح الله گولن دیدار کرده است. بر اساس اعلام مقامات آنکارا، عادل اوکسوز تئوریسین وابسته به فتح الله گولن خوانده می‌شود و یکی از افراد اصلی در نیروی هوایی ترکیه بوده که با مقامات نظامی وابسته به گولن در ویلایی در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرده است. گفته شده وی در این دیدار نقشه کودتا را اعلام کرده است. سپس اوکسوز به آمریکا رفته و با گولن دیدار کرده و پس از بازگشت از آمریکا کودتا را آغاز کرد اما آن شب وی در آنکارا بازداشت شد و پس از بازجویی کوتاهی آزاد شد. اما در حال حاضر اوکسوز به عنوان یکی از افراد اصلی کودتای ۱۵ ژوئیه متهم است و حکم بازداشت وی دوباره صادر شده است.

اوکسوز پس از آزادی‌ ناپدید شده و علی رغم تلاش‌های دولت ترکیه برای دستگیری‌اش، هنوز اثری از او یافت نشده است. مقامات ترکیه از این عکس‌ها به عنوان مدرک برای اثبات دخالت گولن در کودتای سال گذشته استفاده می‌کنند.

گولن در پاسخ به سوالی در این باره گفت: عکس‌های من با همه کس موجود است. حتی عبدالله گل، رئیس‌جمهور پیشین ترکیه پیش از آنکه رئیس‌جمهور و یا نخست وزیر شود با من دیدار کرده است. حتی رئیس اطلاعات ملی ترکیه تاکنون دوبار به اینجا آمده است. خیلی‌ها اینجا می‌آیند. بر همین اساس بیان ادعاهایی براساس اینگونه دیدارها غیرقابل قبول بوده و هیچ معنایی ندارد.

گولن در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا جنبش “خدمت” وابسته به وی به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد گفت: این جنبش به راه خود ادامه می‌دهد. در حال حاضر در ۱۷۰ کشور مدارس جنبش ما هنوز فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد. من فکر می‌کنم جنبش ما که هسته ارزشی آن بر پایه عشق است به راه خود ادامه خواهد داد. سیاستمداران زمانشان محدود است. آنها از طریق ابزار دموکراتیک کنار خواهند رفت اما این جنبش به راه خود ادامه خواهد داد.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا