خبر های جدید

امام جمعه اهل سنت پاوه خطاب به روحانی: آیا ۱۰ هزار شهید سندی بر این نیست که ما را دریابید؟

امام جمعه اهل سنت پاوه خطاب به روحانی: آیا ۱۰ هزار شهید سندی بر این نیست که ما را دریابید؟

امام جمعه پاوه با انتقاد از عدم دعوت علمای اهل سنت به مراسم تحلیف رئیس جمهور گفت: چه می‌شد ۵ روحانی و شخصیت اهل سنت هم به خاطر روزگار و به خاطر رد حرف مخالفان نظام و برای جواب دادن به آن‌همه سلام و رأی که اهل سنت به آقای روحانی دادند در جلسه می‌بودند که این کار نشد و قطعاً این اقدام مورد گله ماست.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه که با حضور انبوه و باشکوه مردم مؤمن پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در بخش اول خطبه‌ها در خصوص اهمیت سوره مبارکه عصر به سخنی از امام شافعی علیه‌الرحمه اشاره کرد و گفت: از دیدگاه امام شافعی این سوره به حدی مهم است که اگر انسان‌ها در آن تدبر کنند و بیندیشند و به نکاتی که در آن هست عمل کنند، برای دین و دنیای آن‌ها کافی است.

او سپس به دیدگاه عامه مفسرین در خصوص عصر پرداخت و گفت: عام‌ترین تفسیر در این خصوص این است که منظور از عصر، همه زمان‌ها و دوران است و درواقع قسم به عصری است که من و تو و قبل و بعد از ما در آن زندگی کرده و می‌کنند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به چهاراصل مهم در سوره عصر اشاره کرد و بیان داشت: در این سوره به انسان‌ها توصیه‌شده که این چهاراصل را رعایت کنند در غیر این صورت دچار ضرر و خسران می‌شوند. ۱-اهل ایمان باشند ۲-عمل صالح انجام دهند ۳-همدیگر را وصیت و نصیحت کنند و با یکدیگر همکاری و مساعدت نمایند.۴-در این دنیای پر از رنج و محنت و زحمت صابر باشند و همدیگر را نیز به صبر و تحمل سختی‌ها دعوت کنند.

او سپس به بیان سخنی از حضرت علی (رض) پرداخت و گفت: حضرت علی می‌فرماید: هر نفسی که می‌کشیم قدمی است که رو به مرگ برداشته و به مرگ نزدیک‌تر شده‌ایم. پس باید عمر خود را بی‌معنی صرف نکنیم.

قادری در ادامه به نقل جمله‌ای زیبا از عبدالله بن حفص صحابی جلیل‌القدر رسول خدا در اهمیت سوره عصر پرداخت و ابراز کرد: این صحابه رسول خدا (ص) می‌فرماید: اصحاب و یاران پیامبر اسلام (ص) وقتی به هم می‌رسیدند از همدیگر جدا نمی‌شدند الا مگر سوره «عصر» را بر سر هم می‌خواندند و بعدازآن خداحافظی می‌کردند.

او سپس به فلسفه بعثت پیامبران و نیاز این بعثت اشاره کرد و گفت: خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر بخصوص پیامبر خاتم نگین همه آن‌ها را فرستاده که از پنج اصل دین، عقل، نسل، نفس و مال حفاظت نمایند.

امام‌جمعه پاوه سپس ضمن بیان مفصلی در خصوص مقاصد الشریعه، به مراحلی که اگر با دین توأم نگردند انسان را دچار اشتباه می‌کنند اشاره کرد و گفت: انسان هرچه عالم و زیرک و عاقل باشد اگر در کسب دانش و ثروت و قدرت و سیاست دین را ملاک خویش قرار ندهد قطعاً دچار اشتباه و انحراف می‌شود و اگر دین نداشته باشد دانش و ثروت و قدرت و سیاست او را گرفتار می‌کند.

او در بخش سوم خطبه‌ها با اظهار گلایه از ریاست جمهوری بخاطر عدم توجه به بزرگان اهل سنت در مراسم تحلیف گفت: انتخابات، تنفیذ، تحلیف و معرفی دولت به اتمام رسیده و ایشان کابینه خود را معرفی نمودند، همه این‌ها بر او مبارک باد؛ اما بنده به‌عنوان یک کُرد و ایرانی و اهل سنت و کسی که در منبر نماز جمعه نزدیک ۴ دهه است از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنم ، امروز به خود حق نقد و گلایه می‌دهم.

قادری با اشاره به رأی بالای اهل سنت به دکتر روحانی، خطاب به ایشان گفت: ما کُردها برای جمهوری اسلامی و حفاظت از انقلاب و امنیت جمهوری اسلامی و تمامیت ارضی این مملکت در سه استان آذربایجان غربی و کردستان و کرمانشاه ۱۰ هزار شهید تقدیم نموده‌ایم؛ آیا خون این ۱۰ هزار شهید سندی نیست که ما را باور کنید و دریابید؟ امروز در مناطق کردنشین از پیرانشهر تا قصر شیرین بیش از ۳۰ هزار نفر نیروی مسلح مخلص و همراه و بسیجی داریم آیا این‌ها کافی نیستند که مردم ما مورد اعتماد باشند؟

او سپس افزود: همه ما شاهد بودیم که در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی، هیچ‌یک از روحانیون و شخصیت‌های کُرد و اهل سنت دعوت نشدند درحالی‌که بهتر آن بود که حداقل چند نفر از روحانیون معمر و دنیادیده اهل سنت از مناطق مختلف ایران ازجمله کرمانشاه، آذربایجان، کردستان، بلوچستان، ترکمن، خراسان، شیراز و بندرعباس را دعوت می‌کردند.

خطیب جمعه پاوه افزود: عاقلانه این بود که از اهل سنت هم برای حضور در جلسه دعوت می شد، اگر در صف اول جای ما نبود، در صف آقایان مسیحی‌، کلیمی‌ و زردشتی‌ و یا در ردیف بانوان و اگر باز مشکل بود در صف ورزشکاران و هنرمندان می‌بردند و اگر صندلی هم نبود ما خود صندلی می‌خریدیم و می‌بردیم و در گوشه‌ای می‌نشستیم. چه می‌شد ۵ روحانی و شخصیت اهل سنت هم به خاطر روزگار و به خاطر رد حرف مخالفان نظام و برای جواب دادن به آن‌همه سلام و رأی که اهل سنت به آقای روحانی دادند در جلسه می‌بودند که این کار نشد و قطعاً این اقدام مورد گله ماست.

او در ادامه گفت: از طرف دیگر خوشحالم و می گویم الحمدلله کسی از اهل سنت و کُرد را دعوت نکردند امید است این امر سبب تجدیدنظر برای کردها و اهل سنت گردد؛ تا کی عقلانیت و مصلحت را فدای احساسات کردن.!!؟

قادری تصریح کرد: کسانی که بلندگوی دولت تدبیر و امید شده‌اند بیایند و به مردم پاسخ دهند؛ چه اشکالی داشت دکتر روحانی چند عالم و شخصیت اهل سنت را دعوت می‌کرد، ولی محافظین و حراست مجلس شورای اسلامی اجازۀ ورود را به آنها نمی‌دادند!؟ این‌ها همه درد است و سکوت در برابر آن‌ها جایز نیست و باید یادآوری کنیم به امید اصلاح.

او در پایان این بحث با اشاره به اینکه کُردها و اهل سنت همواره به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما اهل این مملکت هستیم و به ایرانی بودن و کُرد بودن و سنی بودن و همراهی با این نظام و انقلاب افتخار می‌کنیم. ما در مدرسه ایران سیاست را آموخته‌ایم و باید با تفکر و سیاست همان مدرسه با ما صحبت و برخورد شود نه با سیاست دیگری.

امام جمعه پاوه در بخش پایانی سخنان خود به حوادث چند هفته گذشته و کشته شدن دو جوان به دست نیروی انتظامی در محدوده اورامانات اشاره کرد و گفت: در طول دو هفته اخیر دو جوان دارای همسر و فرزند که یکی اهل جوانرود و دیگری اهل روستای بندره پاوه است به دست نیروی انتظامی در روانسر و ثلاث باباجانی به‌ناحق کشته شدند.

او به تقصیر مردم در بروز این حوادث نیز اشاره کرد و گفت: بنده مردم را هم در ایجاد این حوادث غم‌انگیز بی‌گناه نمی‌دانم، وقتی‌که باری را حمل می‌کنید یا قاچاق است و یا قاچاق نیست. اگر قاچاق نیست چرا به ایست مأموران توجه نمی کنید؟ و اگر قاچاق است خودتان مهم تر از باری هستید که حمل می‌کنید؛ روز روشن در جاده آسفالته حمل قاچاق عقلانی نیست و باید مردم ما هم تجدید نظر کنند.

قادری خطاب به مأموران نیروی انتظامی با بیان اینکه خودتان فرزند دارید فرزندان مردم را نکشید، گفت: بنده به مأموران نیروی انتظامی و فرماندهان آن‌ها عرض می‌کنم فرزندان مردم را نکشید، مردم فرزندانشان را بزرگ نکرده‌اند که شما آن‌ها را بکشید و زنان و فرزندانشان را بی‌سرپرست کنید؛ این عمل، گناه شرعی، خلاف قانون و خلاف وحدت و امنیت است.

او در پایان سخنان خود در خصوص مقوله قاچاق به نیروهای نظامی و انتظامی توصیه هایی بیان و عنوان کرد: فرماندهان نظامی و انتظامی و هنگ مرزی سعی کنند در شهرستان پاوه مدبرانه برخورد کنند؛ اگر ۱۰ ماشین قاچاق از دست آنها فرار کند بهتر از آن است گلوله‌ای شلیک شود و جوانی کشته شود؛ قطعاً سیاست نظام هم این عمل را نمی‌پسندد که جوان مردم به خاطر ۱۰ میلیون تومان کشته ‌شود و مردم علیه نظام تحریک شوند چرا که جمهوری اسلامی امروز نیازمند وحدت و امنیت است.

منبع: شفقنا

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا