خبر های جدید

یک مسلمان، نخستین رئیس‌جمهوری زن سنگاپور شد

یک مسلمان، نخستین رئیس‌جمهوری زن سنگاپور شد

مسئول انتخابات در سنگاپور از انتخاب رئیس پیشین پارلمان به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور خبر داد تا به نخستین زن متصدی این سمت تبدیل شود. «حلیمه یعقوب»، رئیس پیشین و مسلمان پارلمان سنگاپور امروز (چهارشنبه) به صورت رسمی به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب شد جایی که مسئول انتخابات اعلام کرد که وی تنها نامزد دارای صلاحیت رقابت بر سر این پست می باشد.

دولت سنگاپور با هدف افزایش حس مشارکت شهروندان در این کشور چند فرهنگی تصمیم گرفته منصب ریاست جمهوری که تا حد زیادی یک پست تشریفاتی به شمار می آید، این بار برای نامزدهای اقلیت مسلمان مالایی رزرو باشد.

حلیمه که بر اساس قوانین نامزدی در سنگاپور، به دلیل تجربه خود به عنوان رئیس پارلمان این کشور به طور خودکار از شرایط تصدی پست ریاست جمهوری برخوردار شد و نخستین زن و دومین مسلمان متصدی این سمت به شمار می آید، طی سخنانی در دفتر اداره انتخابات اظهار داش: من رئیس جمهوری همه هستم.

این در حالی است که اداره انتخابات سنگاپور پیشتر اعلام کرده بود که دو تن از چهار نامزد دیگر ریاست جمهوری این کشور از اقلیت مالایی نیستند در حالی که دو نامزد دیگر نیز نتوانستند گواهی صلاحیت برای رقابت بر سر این پست را به دست آورند.

لازم به ذکر است که آخرین فرد از اقلیت مالایی که پست ریاست جمهوری سنگاپور را بر عهده داشت، «یوسف اسحاق» بود که طی سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۰ میلادی به عنوان نخستین رئیس جمهوری این کشور پس از استقلال فعالیت می کرد و هم اکنون نیز عکس وی روی اسکناس های کشور به چشم می خورد.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا