رمضانمطالب جدید

۹- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش نهم: مفهوم “الله اکبر”

۹- درس هایی از آیه رمضان سوره بقره آیه ۱۸۵ – بخش نهم: مفهوم “الله اکبر”

قسمت نهم: مفهوم “الله اکبر”

نویسنده: استاد نعمان علی خان /مترجم: نورِ قرآن

 

“وَلِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَاکُمْ”

الف: ” و الله را طبق هدایت (فرموده و دستور) خودش به بزرگی یاد کنید” به بیان ساده، وقتی روزه را کامل کردیم عید فرا میرسد و به نماز عید می رویم و در نماز عید هم با تکبیرهای مخصوص الله متعال را به بزرگی یاد می کنیم. اما مفاهیم مهم تری هم هستند که باید بیان کنیم:

 یک ماه شما تمرین کردید تا درک کنید که خداوند بر زبان، گوش، چشم، دست، جسم، ترجیحات و حتی طرز فکر شما، اختیار بیشتری نسبت به خود شما دارد. به نوعی شما با زبان حال اعلام کردید که در هر حال و کار رضایت الله متعال بزرگتر و اولی تر از خواسته ها و ترجیحات شماست.

مقصود از این تمرین یک ماهه هم همین است که بعد از کامل کردن این یک ماه، باقی یازده ماه را به همین شیوه و رفتار ادامه بدهیم. در این یک ماه در عمل مشاهده می کنیم که ترجیح و بزرگ دانستن رضایت الله متعال نسبت به عادات و خواسته های ما کار مشکلی نیست، پس خدای مهربان از ما می خواهد تا طبق هدایت و راهنمایی خودش که در این یک ماه از قرآن آموختیم و با روزه تمرین کردیم باقی عُمر مان را سپری کنیم.

 این یک ماه فرصتی طلایی برای ترک عادات ناپسند و خو گرفتن با زیبایی هاست. وقتی بتوانیم در این یک ماه به هدایت پروردگار عمل کنیم و دروغ نگوییم، غیبت نکنیم، دشنام را ترک کنیم، از آزار مردم بپرهیزیم و در زندگی دیگران دخالت نکنیم و زندگی دیگران را خراب نکنیم، نگاه به حرام و گوش دادن به حرام را کنار بگذاریم، درآمد حرام را ترک کنیم…

پس از رمضان هم ادامه دادن به همین شکل، یعنی اولویت دادن و بزرگ دانستن خواست خدا نسبت به هوا و هوسهای ما، کار دشواری نیست و بسیار آسان است. خداوند یک ماه را به ما فرصت داده تا مفهوم “الله اکبر” را درک کنیم.

ب: تا به  حال “الله اکبر” را درک کرده ای؟

شاید درهنگام کار روی پروژه ای مهم باشی، یا در حال تماشای فیلمی جالب و یا هم در هنگام صحبتی شیرین با دوستی صمیمی و یا…”الله اکبر…الله اکبر..” اذان گفته می شود و میشنوی که اجابت دعوتِ الله بزگتر است، مهم تر است از آنچه که تو مشغول آن هستی و فکر می کنی مهم است و بزرگ است، “حی علی الصلاه” پس رها کن و بشتاب بسوی نماز. حتی نماز را هم با تکبیر “الله اکبر” آغاز می کنی و در نماز هر آنچه غیر خداست را از ذهن و جسم ات دور می کنی چون می گویی “الله اکبر” ، الله از تمام دردها و رنج ها و مشکلات و دلمشغولی هایی که در خارج از نماز رهایت نمی کنند بزرگتر است. در رمضان حتی بی نماز ها به نماز می آیند پس وقتی در رمضان چنین می کنی و می توانی چنین کنی پس در سایر ماه ها هم همین گونه باش. پس از رمضان هم طبق دستور خدا نماز را برپا دار.

ج: رسول اکرم”ص” با بیان ” لا یؤمِن احدکم حتی یکون هواهُ تَبِعا لِما جِئتُ بِه” “مؤمن نمی شوید مگر اینکه هوایتان تابع چیزی باشد که آورده ام و بدان مبعوث شده ام” پس فرمان الله و رسول الله “ص” را بزرگتر از هوا و هوسها و ترجیحات خودت بدان و قبل از هرکار و هر تصمیمی اندکی بیاندیش که خدا و رسول اش “ص” از تو چه خواسته و به کدام راه تو را رهنمایی کرده است و سپس تصمیم بگیر و گام بردار.  در این فرصت یک ماهه “الله اکبر” را به تمام معنا زندگی و تمرین کن و سپس زندگی ات به همین منوال ادامه بده و بدان که کنترل تمامی مشکلات و سختی های زندگی تو در اختیار خداست فقط کافی است تا تسلیم او شوی…کمترین هدیه ای که او به تو میبخشد ” قلبی ست استوار در برابر تمام آنچه که هست دشوار…”

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا