زن خانوادهسياسي اجتماعيمطالب جدید

آیا حجاب موجب التهاب جنسی بیشتر در جامعه نمی‌شود؟

آیا حجاب موجب التهاب جنسی بیشتر در جامعه نمی‌شود؟

 

این پرسش را شاید بتوان از رایج‌ترین باورها در میان مخالفان حجاب در جامعه دانست که طرح آن معمولاً با یک استناد شبه‌مذهبی همراه است: «انسان از هرچه منع شود، نسبت به آن حریص‌تر می‌شود».

البته اشتباه است اگر گمان کنیم که این، تنها باور مردمان عوام و کم‌سواد است. حتی در میان فلاسفه غربی هم کسانی هم‌چون «برتراند راسل» عمیقاً به این گزاره ایمان داشتند و معتقدند که اگر کالاها و خدمات جنسی در سطح جامعه پخش شده و به آسانی در دسترس مردم باشد، پس از مدتی جامعه از آن‌ها زده می‌شود. زنان هم اگر مدتی در معرض دید باشند، به مرور زمان رغبت مردان به آن‌ها کم خواهد شد!

باید توجه داشت که عبارت «الإنسان حریصً علی ما مَنع» در منظومه روایات دینی سند معتبری ندارد و بیشتر به یک «ضرب‌المثل» شبیه است تا یک گزاره اخلاقی! حتی اگر ریشه‌داری این گزاره در متون دینی را هم بپذیریم، نباید در برداشت از آن دچار اشتباه شد. یک برداشت درست می‌تواند این باشد که انسان به چیزی حرص می‌ورزد که هم از آن منع شود و هم به سوی آن تحریک گردد. اما هنگامی که تحریکی در میان نباشد یا دست یافتن به چیزی دشوار باشد یا هزینه و مسئولیت فراوانی را متوجه انسان کند، حرص به آن فروکش می‌کند.

در پاسخ به کسانی مانند راسل نیز باید گفت: تجربه زندگی انسانی نشان داده که غریزه جنسی هرچه آزاد و رها گذاشته شود، شعله‌ورتر می‌شود؛‌ گرچه در دل خود، نوعی عدم ارضای خاطر واقعی را نیز به همراه دارد. چراکه برقراری رابطه جنسی باید موجب آرامش روانی گردد که با آزادی مطلق جنسی سازگار نیست. بنابراین خودنمایی زن در اجتماع و معاشرت آزاد با مردان به مراتب بیشتر از محرومیت و عدم دسترسی، سبب انحراف جنسی می‌شود.

@SerajArchive

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا