به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
خبر های جدید

ا علام نتايج همه پرسي جنوب سودان

نتايج همه پرسي جنوب سودان امروز اعلام مي شود

خبرگزاري فرانسه: خانم "سعاد ابراهيم " سخنگوي كميسيون همه پرسي گفت: نتايج امروز ساعت 08:00 به وقت گرينويچ در سالن "الصداقه " شهر خارطوم اعلام مي شود.

برپايه اين گزارش، اعلام نهايي نتايج همه‌پرسي اقدامي پروتكلي خواهد بود زيرا نتايج اوليه منتشر شده در سي‌ام ماه ژانويه گذشته اشاره داشت كه 98.93 درصد از مردم جنوب به نفع جدا شدن از سودان راي داده اند.

به گفته سعاد ابراهيم، "محمد خليل ابراهيم " رئيس كميسيون همه‌پرسي نتايج نهايي را اعلام خواهد كرد كه اين نتايج سپس به "عمر البشير " رئيس جمهوري سودان و "سلفا كر " رئيس منطقه خودمختار جنوب اين كشور در كاخ رياست جمهوري تسليم خواهد شد.

وي افزود: شكايتي دريافت نشده است و در صورت دريافت شكايت، اعلام نتايج شايد يك هفته به تاخير بيافتد.

همه پرسي جنوب سودان از نهم ماه ژانويه تا 15 اين ماه بدون وقوع حادثه قابل ذكري برگزار شد. همه‌پرسي يكي از مفاد توافقنامه صلح "نيواشا " بين دولت مركزي سودان و جبهه خلق سودان (شورشيان سابق جنوب) بود كه اين توافقنامه در سال 2005 ميلادي بين دوطرف به امضا رسيد.

تحليلگران سياسي معتقدند كه جدايي كردن جنوب سودان از منطقه شمال آن نقشه غربي‌ها بويژه آمريكا و رژيم صهيونيستي براي دست‌اندازي بر اين منطقه است كه از يك سو داراي منابع عظيم نفتي و معادن است و از سوي ديگر حلقه وصل شمال و جنوب آفريقا به شمار مي‌رود.

اين تحليلگران مي‌گويند كه رژيم صهيونيستي بويژه بعد از امضاي توافقنامه شورشيان جنوب سودان و دولت مركزي اين كشور كمك‌هاي زيادي به اين شورشيان كرد و نيروهاي آنها را آموزش داده است تا منطقه جنوب را بعد از جدايي به پايگاهي براي خود تبديل كند و بويژه از طريق آن بتواند رودخانه نيل را كه از منطقه جنوب سودان مي‌گذرد، كنترل كرده و شاهرگ حياتي مصر را در دست داشته باشد و همزمان نيز از گسترش نفوذ اسلام در منطقه جنوب آفريقا جلوگيري كند.

برگرفته از راسخون

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن