سياسي اجتماعيمطالب جدید

اسلام فرانسوی و افراط گرایی اسلامی با عینک فرانسه

اسلام فرانسوی و افراط گرایی اسلامی با عینک فرانسه

نویسنده: محمد طلبه رضوان/ ترجمه : رسول رسولی کیا

فرانسه، از اواخر قرن گذشته، شروع کرده به دخالت در نحوه دین داری شهروندان مسلمان و مهندسی کردن دینشان، آن هم مطابق دیدگاه سفید فرانسه! هنوز داعش ظهور نکرده بود که سیاست های فرانسه  نقش زمینه را هموار کرده بود برای ظهور آن!

در ماه نوامبر/ تشرین دوم سال ۱۹۹۷ میلادی وزیر کشور فرانسه، جون شوفینمون خواستار تاسیس مؤسسه ای فرانسوی شد که ماموریت آن فرانسوی کردن اسلام باشد! آن مرد، آشکارا گفت: اسلامی می خواهیم که فرانسوی باشد، اسلامی که بتوانیم آن را به فرانسوی ها ارائه کنیم.

در این مورد بخوانید: ادامه اعتراض مسلمانان فرانسه به بستن یک مسجد

 

او ازاینکه فرانسه به عنوان یک کشور سکولار با ایده و برنامه ریزی و هماهنگی با مشایخ مسلمان فرانسوی برای درانداختن نسخه اسلام فرانسوی دخالت و تلاش می کند، تعارضی نمی بیند و می گوید: این، یک امر عادی است، دین مهم است، اسلام مهم است و ما نیز به آن دو اهتمام می ورزیم.

این تلاش با شکست مواجه شد، چرا که دین؛ بویژه در اروپا با دستورهای سیاسی و امنیتی محقق نخواهد شد؛ ولی باز فرانسه از تلاش برای یافتن و ارائه نسخه فرانسوی اسلام نایستاد.

 

 شوفینمون رفت و سارکوزی که به عنوان وزیر کشور در دولت ژاک شیراک و رئیس جمهور در دوره بعد روی کار آمد در آوریل سال ۲۰۰۳ بر ضرورت هماهنگی کامل بین دولت فرانسه و مؤسسه های اسلامی در انتصاب امامان و مشایخ و همچنین محتوای برنامه های دینی تلویزیونی تاکید کرد و  دو ماه پس از آن، سارکوزی از تاسیس “شورای فرانسه برای دین اسلام” به عنوان نخستین مؤسسه شبه رسمی که ماموریت آن سامان دادن به زندگی دینی مسلمان است، خبر داد.

این تلاش هم ؛ علیرغم حمایت دولت و بخشنامه های الزام آور، برای بار دوم شکست خورد؛ پس از گذشت دو سال ، وزارت کشور فرانسه از مؤسسه جدیدی که ماموریت آن “به فرانسوی تبدیل کردن اسلام” بود، خبر داد.

 سومین وزیر کشور فرانسه نیز که آقای دومینیک دو فیلبان بود خبر راه اندازی مؤسسه ” “إسلام دو فرانس” را اعلام نمود، قالب و برنامه ها و گفتمان همان بود که در سال های قبل مطرح شده بود و آن اینکه ما خواستار اسلام فرانسوی هستیم، اسلامی که به ما شباهت داشته باشد و با زبان ما سخن بگوید .

البته نتیجه هم همان شد که قبلا حاصل شده بود ! برنامه ها ناکام ماند و مؤسسه یادشده نیز کاری از دستش ساخته نبود و مسلمانان نیز خدمت به آن نکردند و به مدت ده سال از نگاه ها پنهان ماند تا بالاخره در سال۲۰۰۶ میلادی، این بار “اسلام دو فرانس” پا به عرصه گذاشت ؛ البته این بار با ابتکارعمل وزارت کشورفرانسه و ریاست وزیر کشور سابق جون شوفینمون؛ نمایشی که حاکی از آن بود که دولت فرانسه از میان تمام شهروندانش ، مسلمانی را پیدا نکرده که بتواند این مؤسسه اسلامی را مدیریت نماید! لذا مسئولی سیاسی و اطلاعاتی بر آن گمارده تا متصدی جزئیات نسخه پیچی اسلام دولتی باشد!

 

همزمان با تلاش های دولت فرانسه برای تولید اسلام فرانسوی بیانیه های رسمی توسط مسئولان و پیشنهاداتی ارائه شد مبنی بر تصویب قوانین و مقرراتی که به وضوح به تعریف افراط گرایی اسلامی از منظر فرانسه پرداخت و مفهوم اسلام فرانسوی و اسلام قابل قبول آنان را تبیین کرد که اسلام افراطی عبارت است از اسلام غیر فرانسوی.

بیانیه ها و سخنرانی های آقایان شیراک و سارکوزی و ماکرون و دیگر سیاستمداران راست و چپ که با توجه به اقتضای شرایط و مزایده های سیاسی گاهی به دفاع از حقوق مسلمانان پرداخته و گاهی هم بر آنان و دین و شعایرشان تاخته بود، پی در پی ارائه می شد.

در سال ۲۰۰۴ میلادی قوانینی مبنی بر ممنوع بودن استفاده از نمادهای مذهبی، حجاب و صلیب  و کیبای یهودی بروز پیدا کرد و آقای ژاک شیراک هم موافقت خود را با آن محدودیت ها اعلام کرد؛ علاوه بر سخنان سارکوزی علیه حجاب که به عنوان یک فریضه اسلامی از دیدگاه میلیون ها مسلمان مطرح است؛ همچنین سخنان او در باره خوردن گوشت حلال غیر فرانسه و مخالفت با لباس ساحلی که زنان مسلمان “بورکینی” می پوشیدند.

 

 روان خصمانه نژادپرستانه ای که سیاستمداران راست گرا و چپ گرا به منظور جلب توجه جریان های نژادپرستی علیه مسلمانان و آنچه می خورند و می نوشند و می پوشند، در حمایت از آن قوانین ظالمانه با همدیگر به مسابقه می پرداختند؛ همان چیزی که اخیراً ماکرون در سخنرانی هایش تکرار نموده است و حجاب را از جمله تخلفات در حق جمهوری فرانسه به حساب آورده است! همان چیزی که ماکرون در توییت های احمقانه و بی مبالاتش به تکرار آن پرداخته است؛ وی همچنین در توییت جدید و کمدی اش گفته است که ” دولت سکولار کسی را نکشته است” که مفهوم مخالفش این است که این اسلام غیر فرانسوی و غیر سکولاری که به دفاع از آن می پردازید است که آدم می کشد!

 

به طور خلاصه:

اسلام افراطی ، رادیکال ، تجزیه طلب و انزوا طلب و خطرساز برای ارزش های جمهوری فرانسه عبارت است از اسلام غیر فرانسوی؛ نه اسلام داعش.

اسلام خطرسازعبارت است از اسلام عرب ها ، اسلام با همه قرائت های آن از گذشته های دور و نزدیک تاکنون ، اسلامِ دین و اسلام سیاسی و داعشی و سلفی و اصلاحی و جدید غیر فرانسوی که این حق را به مسلمانان می دهد که متفاوت باشند.

 ما با اسلام حجاب و بورکینی و خوردن گوشت حلال مشکل داریم و مقابله می کنیم و اسلام نورانی و قابل قبول ما عبارت است از اسلام با خوانش فرانسه.

افراط گرایی الزاماً از خارج فرانسه و اسلام غیر فرانسوی سرچشمه می گیرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا