خبر های جدید

جایگاه فلسطین در پیروزی حزب عدالت و توسعه

جایگاه فلسطین در پیروزی حزب عدالت و توسعه

 

تركيه و به عبارت بهتر جهان چهار سال ديگر با حزب عدالت و توسعه به سر خواهد برد و شاهد حضور بيش از پيش اين حزب در عرصه سياسی داخلی و خارجی می باشد. پيروزی حزب عدالت و توسعه تركيه بيش از آنكه بنام اين حزب شناخته شود، بنام رهبر اين حزب كه همان آقای رجب طيب اردوغان باشد، شناخته می شود.

 

تركيه برای بيش از سه دهه پشت دروازه های اروپا ماند تا شايد وارد اين اتحاديه شود، اما اين موضوع امروز ديگر برای ترك ها اهميت خاصی ندارد و به نظر می رسد كه ترك ها پايگاه و موقعيت خود را در جای ديگری يافته اند كه در طول چند سال گذشته به خوبی خود را نشان داده است. جهان اسلام به وسعت 55 كشور ميدانی بود كه حزب عدالت و توسعه و يا به عبارت بهتر تركيه در آن فعاليت كرد و موفقيت های چشمگيری را به دست آورد.

 

اما آيا فقط همانگونه كه بسياری می گويند فقط اقتصاد در پيروزی اين حزب اسلامگرا دخيل بود و يا اينكه می توان موارد ديگری را هم در اين زمينه برشمرد. نوارغزه با قدرت خود در ذهن و فکر رای دهندگان ترکی به عنوان یکی از شاخصه های انتخابات روز گذشته خود را نشان داد به گونه ای که به موازات مسائل اقتصادی ترکیه و همچنین روابط خارجه این کشور و درعین حال افق آرزوی ترک ها به عضویت در اتحادیه اروپا قرار گرفت .

 

پس از جنگ 22 روزه يا همان جنگ فرقان، كه در آن صدها فلسطينی بيگناه به ضرب بمب های فسفری و گلوله های توپخانه اهدايی آمريكا به ارتش عبری جان خود را از دست دادند، برخوردی كه رجب طيب اردوغان با رئيس رژيم صهيونيستی در حاشيه كنفرانس داووس كرد برای همه رای دهندگان ترك اين مهم را گوشزد كرد كه اين شخص است كه می تواند هويت و هيمنه تركيه اسلامی را به آن بازگرداند. استقبالی كه از وی در فرودگاه استانبول و هنگام بازگشت از داووس شد همچنان يكی از صحنه های خاطره انگيز در ذهن هر انسان هشيار و بيداری است.

 

علاوه بر اين مساله بايد به موضوع ناوگان آزادي1 و كشتی ماوی مرمره هم اشاره كرد كه در آن جانفشانی ترك ها برای رهايی باريكه غزه از زير محاصره شكننده صهيونيست ها چشم همه را به خود خيره كرد. موضوع نوار غزه بسیار زیاد در تعیین رویکرد و میل رای دهندگان ترک یعنی همانانی که با نوار غزه و ساکنان مظلوم آن ارتباط قلبی محکمی داشتند، تاثیر گذار بود، چرا که ترکیه در راه شکست حلقه محاصره از نوار غزه در سواحل این منطقه، شهدایی را فدا کرد که با گلوله های اسرائیلی به شهادت رساندند آن هم درحالی که برای کاستن از رنج و مشقت مردم فلسطین اقدام کرده بودند .

 

با اين رويكرد است كه می توان گفت نوار غزه در انتخابات ترکیه به جهت موضوع ارتباط ترکیه با اسرائیل نیز حضوری پررنگ داشت به گونه ای روابط آنکارا- تل آویو تا حد زیادی تضعیف شد و حتی به اختلافات و درگیری های لفظی در بعد سیاسی کشیده شد و می توان گفت که بالا رفتن جایگاه و محبوبیت اردوغان و حزبش در میان مردم ترکیه تا حد زیادی به برخورد نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی در کنفرانس اقتصادی داووس برمی گردد .

 

امروز رجب طیب اردوغان به خاطر حمایت هایش از موضوع غزه و ساکنان آن حتی در بین کشورهای عربی و اسلامی جايگاه ويژه و در خوری دارد تا جايی كه امروز تصویر رجب طیب اردوغان و پرچم ترکیه در خیابان های کشورهای عربی و بر سر در مدارس و موسسات نصب شده است .

 

در این راستا مردم ترکیه بسیاری از احزاب ملی گرای ترکیه را به علت استمرار سیاست های سابقشان یعنی حمایت از اسرائیل و به خاطر مخالفتشان با همراهی با موضوع نوارغزه از چارچوب بازی سیاسی ترکیه خارج کردند به گونه ای که حتی در قعر صندوق های انتخاباتی که روزگذشته در ترکیه قرار داده شده بود نیز جایی نداشتند .

 

سياست منطقه ای تركيه را می توان در مناطق ديگر هم شاهد بود؛ نقش آفرينی اين كشور در مسايل اخير پيش آمده در جهان عرب تا اندازه مهم ارزيابی می شود كه همراه بودن و يا نبودن آنكارا در يك مساله برای همه طرف ها قابل توجه است. نظر سياستمداران اين كشور در مورد انقلاب ها و اعتراض های صورت گرفته در كشورهای عربی نشان از داشتن رويكردی خاص دارد كه در آن روح انديشه و تفكر را به خوبی می توان ديد.

 

همه می دانند كه حزب عدالت و توسعه كه در انتخابات روز گذشته تركيه پيروز شد، روند تازه ای را در جهان اسلام شكل خواهد داد كه از آن به عنوان سياست اردوغانی ياد می شود. تداوم حمايت های دولت و ملت تركيه از آرمان های فلسطين به عنوان يكی از محوری ترين سياست های حزب عدالت و توسعه همچنان ادامه خواهد يافت و رهبران اين حزب به خوبی می دانند كه همين سياست ها بود كه پيروزی بزرگی را برای اين كشور رقم زد و اين پيروزی چيزی نبود جز پيروزی در افكار عمومی جهان اسلام.

 

بدون شك مردم مظلوم فلسطين و به خصوص ساكنان باريكه غزه، از پيروزی حزب عدالت و توسعه خوشحال شده و خواهند شد. اين پيروزی به نوعی پيروزی مردم غزه در مبارزه بی امانی است كه با رژيم صهيونيستی از سال ها شروع كرده اند و اميد می رود با گسترده تر شدن حمايت از مردم فلسطين در ميان تمام كشورهای جهان اسلام، از هر كشوری يك حزب عدالت و توسعه ديگر و يا دستكم يك اردوغان ديگری ظهور و بروز كند كه آرمان های مردم خودش را با آرمان های بزرگ تری بنام فلسطين پيوند بزند.

 

نگاهی به وب سايت ها و مقالاتی كه توسط فلسطينی ها در اين زمينه منتشر شده نشان می دهد كه حتی روشنفكران و نويسندگان فلسطينی و عرب نيز به درك اين پيروزی مهم رسيده اند و آنها انتظار دارند در آينده ای نه چندان دور در مورد پيروزی های مردمی در كشورهای ديگر اسلامی و عربی هم بنويسند.

 

در اين ميان پيام نخست وزير منتخب مردم فلسطين برای پيروزی حزب عدالت و توسعه نيز خود نكته بسيار مهمی بود كه نشان از قدردانی وی و مردم فلسطين از موضع گيری ها و حمايت های بی دريغ برادران ترك از آرمان های فلسطين داشت. اين پيام همچنين پاسداشتی بود برای خون شهروندان ترك كه در دريای مديترانه برای دفاع از آرمان های اسلامی خود به ضرب گلوله صهيونيست ها شربت شهادت نوشيدند.

منبع: مركز اطلاع‌رسانی فلسطين

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن