به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
خبر های جدید

سخنان عبدالله گل درباره ی سوریه

سخنان عبدالله گل درباره ی سوریه

 

رئيس جمهور تركيه با تأكيد بر اينكه تركيه "خواهان بازگشت ثبات و امنيت به سوريه است "، گفت: بيثباتي باعث ريختن بيشتر خون مردم و تجزيه اين كشور خواهد شد.

 

به گزارش نوگرا، عبدالله گل در گفت‌وگو با روزنامه الشرق قطر به ارزيابي تحولات منطقه در دوران اخير پرداخت.

 

گل با اشاره به اينكه بعد از خاتمه دوران جنگ سرد، باد تغيير و تحول در خاورميانه وزيدن گرفت، در ادامه تصريح كرد كه اما برخي دولت هاي منطقه اين حقيقت را ناديده گرفته و در همراهي با اقدامات اصلاح طلبانه عقب ماندند.

 

وي افزود كه تركيه همواره از انجام اصلاحات در كشورهاي منطقه از درون و مطابق با خواست هاي مشروع مردم اين كشورها دفاع كرده چونكه در غير اين صورت مداخلات خارجي در اين كشورها همواره به عنوان يك گزينه مطرح شده است.

 

رئيس جمهور تركيه در پاسخ به سوالي درباره چرخش تركيه در مواضع خود در قبال سوريه اظهار داشت كه بعد از تحولات تونس و قبل از آغاز حركت هاي مردمي در مصر با دولت سوريه گفت‌وگو كرده و به مقامات سوري توصيه كرده‌اند كه روند اصلاحات را سرعت بخشيده و در اين روند رهبران ارشد سوريه بايد پيشگام باشند، ولي تحولات سوريه به نقطه‌اي رسيده كه باعث نگراني همگان شده است.

 

گل با تاكيد بر اينكه تركيه خواهان بازگشت ثبات و امنيت به سوريه است، در ادامه تصربح كرد كه بيثباتي باعث ريختن بيشتر خون مردم و تجزيه خواهد شد و اينها سناريوهايي است كه ما نمي خواهيم اتفاق بيفتد.

 

وي افزود كه دولت سوريه بايد اقداماتي در راستاي متقاعد ساختن مردم و پاسخگويي به مطالبات آنان صورت دهد، در غير اين صورت اوضاع وخيم‌تر شده و تبديل به شرايطي غير قابل حل خواهد شد.

 

رئيس جمهور تركيه در توضيح اظهارات اخير خود مبني بر آمادگي دولت و ارتش تركيه در خصوص تحولات سوريه، اين اظهارات را در راستاي آمادگي براي استقبال و اسكان پناهجويان سوري در خاك تركيه عنوان كرد.

منبع: فارس

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن