جوانان

باورهای درست در مورد عشق و ازدواج

عشق ازدواجباورهای درست در مورد عشق و ازدواج

نویسنده: دکتر سید اصغر ساداتیان و دکتر ماهیار آذر

در مورد عشق و ازدواج باورهای نادرست و غلطی وجود دارد که فرد را در شناخت خود و دیگران و تصمیم گیری مهم زندگی برای انتخاب یک همسر دچار لغزش و اشتباه می کند ما در اینجا نکاتی مهم و قابل توجه از تصوراتی صحیح که فرد باید در مورد عشق و ازدواج داشته باشد آورده ایم امید است که با دقت به آن توجه فرمایید

·     برای خوشبختی عشق لازم است ولی کافی نیست. عشق به ما نیرو ،استقامت، جرأت ،پشتکار،امید،هیجان و انگیزه حرکت می دهد تا با آگاهی ،عقل و درایت و تلاش رودخانه متلاطم زندگی را با صحت  طی کنیم. بدون آگاهی و تعهد، عشق به تنهایی ما را به هیچ جا رهنمون نخواهد شد.

·     عشق اعطاء و بخشش خالصانه بدون هیچ انتظار و توقع است ولی به کعنی برآورده کردن تمامی خواسته های معشوق ، یا بندگی و بردگی و یا اجازه سوء استفاده دادن و نادیده گرفتن رفتارهای غلط معشوق نیست.

·     عشق توجه، مراقبت، ابراز محبت و حمایت است بدون این که انتظار جبران و پاسخ و یا بدست آوردن چیزی داشته باشیم.

·     عشق چسبندگی و وابسته بودن به هم نیست بلکه حفظ  تمامیت و استقلال فردی و تکیه و اعتماد کردن به یکدیگر است.

·     عشاق  بدون حضور دیگری نیز خوب و خوش بوده و لزوماً در تمامی لحظات شادی آور و لذت بخش با هم نیستند.

·     دو عاشق حریم خصوصی یکدیگر را دانسته و به آنها احترام می گذارند و به هم اعتماد دارند و هیچگاه از آن سوء استفاده نمی کنند و خود را نیز فریب نمی دهند.

·         بدون شناخت خود و ارزشمند دانستن خود، دیگری و ارتباط عشق بارور نمی شود.

·     عشق یک روند است و نه یک حادثه. عشق با کشش و اشتیاق احساسی عاطفی (و جنسی) شروع شده و با صمیمت و تعهد کامل می شود.

·         عاشق بدنبال تغییر معشوق نیست بلکه اگر لازم بداند خود را تغییر می دهد.

·     در عشق واقعی جایی برای جملاتی نظیر اگه منو دوست داری…، یا اگه به من اعتماد نداری پس … جهت رسیدن به هدف و خواسته ای وجود ندارد.

·     در عشق واقعی  جا و بهانه ای برای رفتار خشن ، بی احترامی، سرزنش، تهدید، دروغ ،کتمان کاری، راز و بازی کردن وجود ندارد.

·     کیفیت و کمیت عشق واقعی در طول زندگی نه تنها دچار پستی و بلندی و تغییر می شوند بلکه بدون مراقبت و نگهداری از آن می توانند به مرور کم رنگ و محو شوند.

 

 

تصورات درست از ازدواج

·         یکی از مهمترین علل شکست در ازدواج توقع و تصورات غلط از آن است.

·         خوشبختی به خودی خود رخ نمیدهد، بلکه ساخته می شود.

·         به همان اندازه انتخاب و داشتن همسر خوب، تلاش  در حفظ آن نیز مهم است.

·     ازدواج دوای هیچ دردی نیست ازدواج حکم غذا را دارد و نه دارو، ازدواج نه تنها باعث رفع یا معالجه مشکلات روحی روانی ( احساس تنهایی، افسردگی و ..) و رفتاری (خشونت ، بی بندو باری و …) نمی شود بلکه آنها را بدتر کرده و ممکن است مشکلات دیگری نیز به آنها اضافه کند.

·     ازدواج وسیله است و نه هدف . بسیاری از ازدواجهای غلط و ناموفق به این دلیل رخ می دهند که افراد آن را یک هدف قرار می دهند ( به هر ترتیبی که شده است بایستی ازدواج کرد) و در نتیجه برای رسیدن به آن گاهی بسیاری از اصول عقلانی و حتی اخلاقی را نیز نادیده گرفته و زیر بار انتخاب غلط می روند و یا بدون آمادگی و شرایط لازم درگیر آن می شوند ( بدون دانش شنا، به دریا زدن دور از عقل است.)

·     بسیاری از مشکلات و اختلافات زناشوئی از بین نمی روند بلکه همین که به این تفام برسید که با هم در زمینه هایی اختلاف نظر دارید و به یک سازگاری و توافق دو نفره برسید کافی است.

·     زوجهای خوشبخت و موفق نیز گاهی جر و بحث و کشمکش دارند و اگر این چنین نباشد بایستی در صحت و سلامت آن شک کرد . مزیت زوج های موفق در این است که آنها می دانند چگونه بدرستی با اختلافات و مشکلات مواجه شوند و به تفاهم برسند و به تفاوتها احترام می گذارند و با دید برنده و بازنده به مسائل نگاه نمی کنند.

·         در زندگی مشترک هیچ قاعده  و قانونی وجود ندارد مگر این که زوجین با هم آن را وضع کرده باشند.

·         ازدواج همچون درختی است که در صورت عدم آبیاری و مراقبت، دیر یا زود پژمرده خواهد شد.

·     مشکلات و اختلافات جدی زناشوئی با ورود بچه نه تنها برطرف نمی شوند بلکه به مرور زمان بد تر می شوند( اگر چه در اوایل ممکن است بر مشکلات سرپوش بگذارد ولی به سرعت هم چون آتش زیر خاکستر زمانی شعله ور خواهد شد).

·     اگر چه هر چه اشتراک ها و شباهتهای بین زوجین بیشتر باشد امکان بوجوبد آمدن صمیمیت بیشتر خواهد بود ولی این بدین معنا نیست که زوجین بایستی درد تمامی لحظات خوش شان همیشه با هم باشند ( در بیشتر مواقع کافی اشت).

·     رابطه زناشویی یک رابطه ۵۰/۵۰نیست، ۱۰۰/۱۰۰است. یک ازدواج زمانی می تواند موفق باشد که در رابطه، هر یک لز طرفین تمام خوب خود باشند و اشتباه و کوتاهی دیگری را مجوزی برای قصور و خطای خود ندانند.

·     زوجین نه مکمل یکدیگر بلکه حامی و تقویت کنندۀ همدیگر هستند. هر یک از زوجین افرادی عاقل، بالغ،کامل و توانمندی هستند که می توانند زندگی خود را به تنهایی و با خوشی بگذرانند ولی با آگاهی و انتخاب تصمیم می گیرند تا با دیگری و کمک  به هم مسیر رشد و کمال را دلپذیر ، معنی دارتر و بهتر طی کنند.

·     اولین شرط و لازمه ارتباط خوب و مؤثر زناشویی ابراز صحیح ، صریح و شفاف احساسات ، نظرات و خواسته هاست. حتی بهترین روانشناسان ( و حتی کسانی که ادعای قدرت ذهن خوانی دارند)نیز قادر به خواندن ذهن و فکر دیگری نیستند.

·     اگر در ازدواج قرار باشد کسی تغییر کند آن یک نفر خود ما هستیم ( ما نمی توانیم هیچ کس را تغییر دهیم بجز خودمان) . البته این بدین معنی نیست که اشتباه و خطای دیگری را نادیده بگیریم و یا بپذیریم بلکه به معنی شناخت و پذیرش مسئولیت خود در آن مورد و حمایت همسر به امید اصلاح است. درست همانند زمانی که همسرمان بیمار شده است و ما با مهر و مراقبت و کمک تلاش می کینم تا هر چه سریعتر بهبود یابد.

·     انسانهای سالم بسیار کم و انسان کامل و بی عیب و نقص اصلاً وجود ندارد و آدمی نه جایزالخطا بلکه حتمی الخطا است. اما این دلیل و توجیه ایبرای خطا و اشتباهاتمان نیست . بلکه ما بایستی با بدست آوردن آگاهی و توانمند کردن و ساختن خود درصد خطاهای احتمالی خود را به حداقل برسانیم و مسئولیت آنها را بپذیریم و در صورت امکان جبران کنیم.

·     به جز افراد شیاد و دغلکار، در اختلافات و کشمکش ها هر دو طرف یقین و باور دارند که حق و حقیقت با خودشان است در حالی که فقط از طریق طرح درست و صادقانه مسئله و نظرات و بکار بردن عقل و منطق و داشتن انصاف و عدالت می توان به حقیقت و آرامش رسید.

·     اگر چه پدران و ماردان حوشبختی فرندانشان را آرزو دارند ودر برخی زمینه ها تجربیات ارزشمندی دارند و مشورت نشانۀ سلامت عقل است ولی شما هستید که می خواهید با هسر آینده تان ندگی کنید نه آنها.

——————————–

منبع: آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج  / معیارهای انتخاب همسر /اشتباهات بزرگ در انتخاب همسر  /  مؤلفان: دکتر سید اصغر ساداتیان و دکتر ماهیار آذر  / انتشارات: ما و شما / نوبت چاپ: دوم پاییز ۱۳۸۹

تهیه کتاب را به دوستانی که هنوز ازدواج نکرده اند توصیه می کنیم از جمله که تست های جالبی در مورد شخصیت و … در آن گنجانده شده است .

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا