به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
خبر های جدید

وحشت دولت اردن از افزایش اعتراضات مردمی

وحشت دولت اردن از افزایش اعتراضات مردمی

 

پس از تصميم انقلابيون و مخالفان دولت اردن مبني بر افزايش روند اعتراضات، رژيم اردن نسبت به اين مساله ابراز نگراني كرده است.

 

به گزارش خبرگزاري فارس، همزمان با آغاز انقلاب‏هاي مردمي تونس و مصر در ابتداي سال جاري ميلادي، شهروندان اردني نيز به وضعيت موجود در كشور اعتراض كرده‌اند و به طرق مختلف خواستار تغييرات اساسي در نحوه اداره كشور شده‌اند.

 

مساله اساسي اين است كه دولت اردن تاكنون اقدامي در راستاي جلب رضايت شهروندان و تحقق خواسته هاي آنان نكرده و از همين رو انقلابيون و مخالفان دولت اردن تصميم گرفته اند در روزهاي آينده بر ميزان اعترضات خود بيافزايد.

 

همين مساله سبب شده كه دولت اردن احساس نگراني كند و در راستاي جلب نظر مخالفان به تكاپو بيافتد.

 

دولت اردن پس از اعلام افزايش اعتراضات مردمي در اولين گام در ابتداي هفته جاري، ماليات 260 كالاي داخلي و خارجي را لغو كرد تا از ميزان قيمت عرضه‏ي اين كالاها كاسته شود.

 

البته اين مساله نه تنها نتوانست رضايت احزاب و شهروندان را در پي داشته باشد بلكه اين مساله را نوعي انحراف افكار عمومي برشمردند و بر تصميم خود مبني بر افزايش اعتراضات مصمم‏تر شدند.

 

در همين راستا، ائتلاف "24 مارس " اين كشور نيز تصميم دارد روز جمعه در يكي از ميادين اصلي شهر "امان " (پايتخت اردن) تحصن باز برگزار كند.

 

ائتلاف "24 مارس " با برگزاري يك نشست خبري در محل اتحاديه نويسندگان اردن از همبستگي و حمايت جوانان اردني از اين ائتلاف خبر داد.

 

يك منبع آگاه در ائتلاف مذكور اعلام كرد كه تحصن مورد نظر در يكي از ميادين اصلي شهر "امان " خواهد بود تا تمامي اقشار ملت بتوانند به آساني در آن شركت كنند.

 

پس از انتشار اين خبر، دولت اردن اعلام كرد كه به هيچ گروه يا طيفي اجازه برگزاري تحصن نخواهد داد.

 

"عبدالله ابو رمان " سخنگوي رسمي دولت اردن در اين زمينه گفت: دولت هرگز به مخالفان اجازه نخواهد داد در ميادين اصلي شهر تحصن كنند؛ زيرا اين كار به فعاليت‏هاي تجاري ضربه خواهد زد و سبب خواهد شد كه صنعت گردشگري در اين كشور آسيب ببيند.

 

سخنگوي دولت اردن مدعي شد: دولت از 5 ماه پيش تاكنون با بيش از 2000 تحصن و راهپيمايي موافقت كرده ولي ديگر اجازه نخواهد داد تا به حقوق شهروندان ضربه‌اي وارد شود.

 

وي افزود: اين روزها اردن در فصل گردشگري به سر مي‏برد و انجام تحصن در ميادين اصلي سبب خواهد شد كه يكي از منابع اصلي درآمد اردن آسيب ببيند.

 

"ابورمان " تصريج كرد: دولت و دستگاه امنيتي به هيچ عنوان اجازه نخواهد داد تا شهروندان معترض در ميادين اصلي شهر تحصن كنند و يا چادر بزنند.

 

احساس خطر دولت اردن به همين جا ختم نشد و وزراي كشور و توسعه سياسي اردن تصميم گرفتند با انقلابيون و مخالفان وارد مذاكره شوند.

 

"مازن ساكت " وزير كشور و "موسي معايطه " وزير توسعه سياسي اردن در راستاي جلب رضايت مخالفان تصميم گرفتند تا با مسئولان احزاب مخالف دولت اردن ديدار و مذاكره كنند.

 

اين دو وزير اردني تاكنون با دبيركل‏ها و اعضاي دفاتر سياسي احزاب مخالف دولت از جمله حزب جبهه عمل اسلامي، وحدت مردمي، بعث عربي ترقيخواه و جبهه يكپارچه اردن در مقر‏هاي اين احزاب ديدار و گفت‏وگو كرده‌اند.

 

"مازن ساكت " در اين ديدارها ضمن ابراز نگراني از افزايش اعتراضات شهروندان و احزاب گفت كه ادامه اين روند سبب خواهد شد تا كشور وارد مرحله سختي در تاريخ خود شود.

 

"عبدالمجيد دنديس " عضو دفتر اجرايي حزب وحدت مردمي اردن پس از ديدار دو وزير مذكور با مسئولان اين حزب تصريح كرد: وزير كشور با اشاره به تحصن روز جمعه نسبت به عواقب برگزاري اين تحصن ابراز نگراني كرده است.

 

وي افزود: وزير كشور با تاكيد بر اهميت مساله امنيت ملي، نسبت به ادامه اعتراضات، راهپيمايي‏ها و تحصن‏ها هشدار داده است.

 

حزب جبهه عمل اسلامي اردن (شاخه اخوان المسلمون) نيز پس از ديدار وزراي كشور و توسعه سياسي با مسوولان اين حزب با صدور بيانيه اي كه يك نسخه از آن در اختيار خبرگزاري فارس قرار گرفت، با تاكيد بر لزوم انجام گفت‏وگوهاي سازنده، هرگونه اتلاف وقت دولت در زمينه تحقق اصلاحات را رد كرد.

 

بر اساس اين بيانيه، دو وزير اردني بر عزم دولت در زمينه انجام گفت‏وگو با مخالفان و لزوم مشاركت شهروندان در عمليات سياسي كشور تاكيد كردند.

 

يك منبع آگاه در جبهه عمل اسلامي اردن كه در اين ديدار حضور داشت و خواست نامش فاش نشود، در همين راستا به خبرگزاري فارس گفت: شكي نيست كه نگراني دولت از وضعيت اعتراضات و روند رو به افزايش اين اعتراضات سبب شده كه وزراي كشور و توسعه سياسي اقدام به ديدار با مخالفان و جلب رضايت آنان نمايند و بزرگ‏ترين گواه بر اين مساله، ابراز نگراني علني اين دو وزير از روند رو به افزايش اعتراضات در كشور است.

 

اين منبع آگاه افزود: دو وزير اردني با اشاره به تحصن باز روز جمعه هفته جاري، نسبت به برگزاري چنين مراسمي ابراز نگراني كرده اند.

 

بنا به گفته اين منبع آگاه در جبهه عمل اسلامي اردن، اين دو وزير همچنين هشدار دادند كه در صورت ادامه روند اعتراضات، تمامي كشور هزينه اين اقدامات را خواهند پرداخت.

 

"حمزه منصور " دبيركل جبهه عمل اسلامي اردن نيز در ديدار با وزراي كشور و توسعه سياسي اردن بر اهميت مفهوم اصلاحات در كشور و لزوم تشكيل دولت پارلماني كه نماينده حقيقي ملت باشد تاكيد كرد.

 

وي تصريح كرد: متاسفانه اصلاحات در كشور مرده است و هيچ شاخصي مبني بر تحقق آن وجود ندارد.

 

دبيركل جبهه عمل اسلامي اردن از حمايت دولت از نيروهاي لباس شخصي به منظور سركوب مخالفان نيز به شدت انتقاد كرد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن