قرآن

چگونه ایمان بیاوریم که قرآن حق است؟

قرآن حق استچگونه ایمان بیاوریم که قرآن حق است؟

نویسنده: مجدی الهلالی / مترجم: مجتبی دوروزی

چون ایمان به اینکه قرآن حق است و پیامی است که از سوی خداوند فرستاده شده، سنگ زیربنا در مسأله ایمان به غیب محسوب می گردد.می بینیم که قرآن با دلایل فراوانی این مطلب را ثابت می کند، بر ما واجب است که در همسفری پر خیر و برکتمان با کتاب خداوند با این دلایل زیسته و بکوشیم که میان احساسات با آنچه از حقایق در عقل پابرجا و استوار گشته هماهنگی و همنوایی ایجاد گردد تا ایمان به غیب تبدیل به بخشی عمیق و راسخ از ایمانمان گردد، آیاتی که شایسته و لازم است در برابرشان ایستاده و در آن ها بیندیشیم و آنچه این موضوع را به خدمت می گیرد، گرد این محورها می چرخند:

 

اول: مبارزه طلبی

خداوند در کتابش تمامی شک کنندگان در قرآن را فرا خوانده تا همچون این قرآن را بیاورند:

(‏ فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِّثْلِهِ إِن كَانُوا صَادِقِينَ ‏)  طور: 34

«‏ اگر راست مي‌گويند ( كه محمد خودش قرآن را از پيش خود ساخته است ) سخني همچون آن را بياورند و ارائه دهند . ‏»

اگر نمی توانند ده سوره همانند آن را بیاورند:

(‏ أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ فَأْتُواْ بِعَشْرِ سُوَرٍ مِّثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ وَادْعُواْ مَنِ اسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ اللّهِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ‏)  هود: 13

«‏ بلكه ( مشركان پا از درخواست گنج رايگان و نزول فرشتگان بالاتر مي‌گذارند و ) مي‌گويند :  ( محمّد خودش قرآن را تأليف كرده است و ) آن را به دروغ به خدا نسبت مي‌دهد ! بگو :  ( اگر اين قرآن را انساني چون من نوشته است ) شما ( هم ) ده سوره دروغين همانند آن را ( بنويسيد و براي ما ) بياوريد و غير از خدا هركس را كه مي‌توانيد دعوت كنيد ( و به ياري خود بطلبيد ) اگر ( در ادّعاي خويش ) راستگوئيد . ‏»

اگر نمی توانند یک سوره همانند آن بیاورند:

(‏ وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ‏)   البقره: 23

«‏ اگر درباره آنچه بر بنده خود نازل كرده‌ايم ، دچار شكّ و دودلي هستيد ، سوره‌اي همانند آن را بسازيد ( و ارائه دهيد ) و گواهان خود را بجز خدا ( كه بر صدق قرآن گواهي مي‌دهد ) فرا خوانيد ( تا بر صدق چيزي كه آورده‌ايد و همسان قرآنش مي‌دانيد ، شهادت دهند ) اگر راستگو و درستكاريد . ‏»

این مبارزه طلبی تاکنون ادامه داشته و تا روز قیامت استمرار می یابد و همچون قوی ترین دلیلی است که این کتاب حق است بدین خاطر مردمان به تمامی آنچه از آن خبر می دهد ایمان دارند:

(‏ قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن يَأْتُواْ بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لاَ يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيراً ‏)الإسراء: 88)

«‏ بگو : اگر همه مردمان و جملگي پريان گرد آيند و متّفق شوند بر اين كه همچون اين قرآن را ( با اين شيوه‌هاي دلربا و معاني زيبا بسازند و ) بياورند ، نمي‌توانند مانند آن را بياورند و ارائه دهند ، هرچند هم برخي از ايشان پشتيبان و مددكار برخي ديگر شوند ( چرا كه قرآن كلام يزدان و معجزه جاويدان آفريدگار است و هرگز از معلومات محدود آفريدگان چنين چيزي ساخته نيست ) . ‏»

از جمله صورت های مبارزه طلبی قرآن این است که مردمان را فرا می خواند تا اگر خطایی در آن می بینند آشکار نمایند:

(‏ أَفَلاَ يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللّهِ لَوَجَدُواْ فِيهِ اخْتِلاَفاً كَثِيراً ‏) النساء: 82

«‏ آيا ( اين منافقان ) درباره قرآن نمي‌انديشند ( و معاني و مفاهيم آن را بررسي و وارسي نمي‌كنند تا به وجوب طاعت خدا و پيروي امر تو پي ببرند و بدانند كه اين كتاب به سبب ائتلاف معاني و احكامي كه در بر دارد و اين كه بخشي از آن مؤيّد بخش ديگري است ، از سوي خدا نازل شده است‌ ؟ ) و اگر از سوي غيرخدا آمده بود در آن تناقضات و اختلافات فراواني پيدا مي‌كردند . ‏»

این مطلب کاری است بزرگ و به تنهایی پاسخگو و ضامن اثبات صحت و درستی قرآن است. کتابی از تألیفات بشر را نمی یابی که صاحبش ادعا نماید کتابش بدون خطا و اشتباه است.

 

دوم: از حوادث آینده خبر داده و بعدها همان حوادث روی داده اند

از جمله دلایلی که حقانیت قرآن را به اثبات رسانده و شک و تردیدی در آن باقی نمی گذارد، خبر از حوادثی است که در آینده روی می دهد و این بزرگترین دلیل است که اثبات می کند قرآن ساخته دست بشر نیست، زیرا آدمیان غیب نمی دانند. به عنوان نمونه قرآن خبر می دهد: فارس بر روم پیروز می شود، این حادثه در عمل روی داد، آن گاه خبر می دهد که بعد از چند سالی رومیان بر فارس پیروز می شوند، این حادثه نیز در عمل روی داد:

(‏ الم ‏* ‏ غُلِبَتِ الرُّومُ ‏* ‏ فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ ‏*  فِي بِضْعِ سِنِينَ )  روم: 4-1

«‏ الف . لام . ميم . ‏‏ روميان ( از ايرانيان ) شكست خورده‌اند . ‏‏ ( اين شكست ) در نزديكترين سرزمين ( به سرزمين عرب كه نواحي شام است ، رخ داده است ) و ايشان پس از شكستشان پيروز خواهند شد . ‏ در مدّت چند سالي … »

قرآن خبر می دهد: به یاری خداوند، محمد (ص) بعد از اخراجش از مکه توسط قومش، دوباره به آنجا بازخواهد گشت، در عمل پیامبر (ص) به مکه بازگشت:

(إِنَّ الَّذِي فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لَرَادُّكَ إِلَى مَعَادٍ )   القصص: 85

« همان كسي كه ( تبليغ ) قرآن را بر تو واجب گردانده است ، تو را به محلّ بازگشت بزرگ ( قيامت ) برمي‌گرداند. »

قرآن خبر می دهد: بعد از پراکندگی یهودیان در زمین، بار دیگر آنان در یک سرزمین دور هم جمع خواهند شد این حادثه در عمل روی داد آن هم با اشغال فلسطین و تجمعشان در آنجا:

(‏ وَقُلْنَا مِن بَعْدِهِ لِبَنِي إِسْرَائِيلَ اسْكُنُواْ الأَرْضَ فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ جِئْنَا بِكُمْ لَفِيفاً ‏) الأسراء: 104

«‏ پس از آن ( كه فرعون و فرعونيان را غرق كرديم ) به بني‌اسرائيل گفتيم : در زمين ( شام ، در ارض مقدّسي كه به شما وعده داده شده است ) سكونت جوئيد . هنگامي كه زمان زندگي اخروي فرا رسيد ، همه شما را با همديگر ( اعم از بزرگ و كوچك ، فرمانبردار و سركش ، نيرومند و ناتوان ، مؤمن و كافر ، و پرهيزگار و ناپرهيزگار ، در پاي حساب و كتاب ) حاضر مي‌گردانيم . ‏»

 

سوم: قرآن از ژرفا و عمق چیزهایی خبر می دهد که در هنگام نزول قرآن هیچ انسانی نسبت به آن ها اطلاعی نداشت

در حالی که علم جدید در این روزگار آن ها را ثابت کرده است، مصداق این سخن خداوند که:

(سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ )  فصلت: 53

«ما به آنان ( كه منكر اسلام و قرآنند ) هرچه زودتر دلائل و نشانه‌هاي خود را در اقطار و نواحي ( آسمانها و زمين ، كه جهان كبير است ) و در داخل و درون خودشان ( كه جهان صغيراست ) به آنان ( كه منكر اسلام و قرآنند ) نشان خواهيم داد تا براي ايشان روشن و آشكار گردد كه اسلام و قرآن حق است … »

خداوند در این آیه بیان می دارد که در قرآن چیزهایی را به بشر عرضه می دارد که مؤید این مطلبند که قرآن حق است و ساخته دست بشر نبوده و در نتیجه نسبت به آنچه در آن است ایمان می آورند. امروزه به واسطه ی پیشرفت های علمی جدید و اکتشافی که در گذشته نبوده برای ما مسلمانان چیزهایی عیان گشته که مردمان قرن های گذشته شناختی از آن نداشتند همانند: دوره های گوناگون رشد و نمو جنین در رحم، چگونگی بارش باران، انبساط جهان هستی، وجود فشارهایی که در ارتفاعات بالا بر سینه آدمی وارد می شود، اینکه پوست محل احساس درد است، بدین خاطر کفار در آتش جهنم هر زمان پوست بدنشان جای گزین می شود تا مدام درد را بچشند:

(إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِآيَاتِنَا سَوْفَ نُصْلِيهِمْ نَاراً كُلَّمَا نَضِجَتْ جُلُودُهُمْ بَدَّلْنَاهُمْ جُلُوداً غَيْرَهَا لِيَذُوقُواْ الْعَذَابَ )  النساء: 56

« بيگمان كساني كه آيات و دلائل ما را انكار كرده و انبياء ما را تكذيب نموده‌اند ، بالاخره ايشان را به آتش شگفتي وارد مي‌گردانيم و بدان مي‌سوزانيم . هر زمان كه پوستهاي ( بدن ) آنان بريان و سوخته شود ، پوستهاي ديگري به جاي آنها قرار مي‌دهيم تا ( چشش درد ، مستمر باشد و ) مزه عذاب را بچشند .»

 

چهارم: تأکید بر صداقت پیامبر (ص) و اینکه او از سوی پروردگار جهانیان برانگیخته شده است

پیامبر اسلام (ص) امّی بوده و خواندن و نوشتن را نمی دانسته است پس چگونه ممکن است که قرآن تألیف خود او یا نقل قول دیگران باشد، در حالی که پیش از این با قومش بوده و یکی از ایشان به شمار می آمده است و سالیان دراز از عمرش – قبل از بعثت – ادعای پیامبری از سوی خداوند را نداشته است:

(‏ قُل لَّوْ شَاء اللّهُ مَا تَلَوْتُهُ عَلَيْكُمْ وَلاَ أَدْرَاكُم بِهِ فَقَدْ لَبِثْتُ فِيكُمْ عُمُراً مِّن قَبْلِهِ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ ‏)  یونس: 16

« ‏ بگو : اگر خداي مي‌خواست ( قرآني بر من نازل نمي‌كرد و من ) آن را بر شما نمي‌خواندم ( و آن را به كسي از شما نمي‌رساندم ، و خدا توسّط من ) شما را از آن آگاه نمي‌كرد .  ( به هر حال من تنها مبلّغ قرآنم نه مؤلّف آن ، و در اين باره اختياري از خود ندارم . سالهائي در ميان شما بسر برده‌ام و از اين نوع سخنان چيزي نگفته‌ام و ) عمري پيش از اين با شما بوده‌ام ( و صدق و امانت خود را نشان داده‌ام . از بررسي گذشته و حال مي‌توانيد بفهميد كه آنچه براي شما مي‌خوانم وحي آسماني است ) . آيا ( مطلبي به اين روشني را ) نمي‌فهميد ؟ ‏»

اگر این قرآن از سوی پیامبر (ص) می بود هرگز این خطاب های شدید از جانب خداوند در بعضی مواضع قرآنی نسبت به او به دستمان نمی رسید:

(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ اتَّقِ اللَّهَ )   الأحزاب: 1

« اي پيغمبر ! بترس از ( عذاب و خشم ) خدا.»

(وَتُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَن تَخْشَاهُ )  الأحزاب: 37

« ( اي پيغمبر ! ) تو چيزي را در دل پنهان مي‌داشتي كه خداوند آن را آشكار مي‌سازد ، و از مردم مي‌ترسيدي ، در حالي كه خداوند سزاوارتر است كه از او بترسي .»

اگر این قرآن از سوی خودش می بود هنگام پرسش کافران درباره جوانان اصحاب کهف و جریان خضر و موسی و ذوالقرنین درنگ نکرده و بلافاصله پاسخ می داد. همچنین یک ماه کامل منتظر نمی ماند تا پاکی عایشه (رضی الله عنها) در جریان حادثه افک – که منافقان آن را به پا کردند – از سوی خداوند نازل گردد.

از جمله آنچه ثابت می کند که او پیامبر خداوند است، خبر دادنش از رویدادهایی است که در آینده به وقوع می پیوندد و در عمل نیز روی داد که این ها وحی از سوی خداوند به ایشان بود:

(‏ وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى ‏* ‏ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى ‏)  النجم: 3و 4

« ‏ و از روي هوا و هوس سخن نمي‌گويد . ‏ ‏ آن ( چيزي كه با خود آورده است و با شما در ميان نهاده است ) جز وحي و پيامي نيست كه ( از سوي خدا بدو ) وحي و پيام مي‌گردد . ‏»

مانند وعده به سراقة برای دستبند و بازو بند کسری، وعده پیامبر نسبت به فتوحات و وعده اش نسبت به فتح قسطنطنیه که همگی محقق گشتند …

 

نمونه کارهایی که انجام شان مفید است

گاهی کسی می گوید: من همه ی این ها را می دانم و نیازی به تأکید این حقایق ندارم. آری گاهی این گونه است. اما بنای ایمان در قلب پیوسته نیازمند همسازی و موافقت میان فکر و عاطفه است تا این حقایق در یقین مستحکم گردد و تبدیل به بخشی از احساسات گشته تا بازتاب آن در افکار و سعی و تلاش ها و رفتار و کردار آدمی بروز نماید، به همین خاطر بهتر است که نسبت به این موضوع اهتمام نماییم و دوره یا دوره هایی از ختم قرآن را به این مطلب اختصاص دهیم به این معنی که در خلال دوره یا دوره های تلاوت قرآن در جستجوی محورهای چهارگانه بیان شده باشیم که ثابت می کنند قرآن حق است. در این آیات بیندیشیم و بکوشیم که احساسمان با آن همنوا و همساز گردد.

از جمله کارهای پیشنهادی: استفاده بردن از مطالب خواندنی و شنیدنی و دیدنی و چیزهایی که از آیات خداوند سخن می گویند و نشانه اعجاز علمی در قرآن است و به یاری خدا این موارد بسیار فراوانند و نقش بزرگی در محکم کردن و پا بر جا ساختن این حقایق دارند.

از جمله کارهای دیگر: به کار گیری این حقایق برای دعوت مسلمانان سرگردان و پریشان حال و غیر مسلمین است تا ثابت شود ما همراه حق و حقیقتیم و این ها دلایلی عقای هستند که هیچ شکی در آن نیست.

————————————————-

منبع: بنای ایمان در پرتو قرآن / مؤلف: مجدی الهلالی / مترجم: مجتبی دوروزی / انتشارات: نشر احسان 1386

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن